שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

נסטה קרטר – האיש שחיבל במורשת של בולט

"מחוץ לרדאר": האצן הג'מייקני רימה באולימפיאדת בייג'ינג, נתפס רק שמונה שנים מאוחר יותר וגרם לחברו אוסיין בולט להיפרד מאחת מתשע מדליות הזהב האולימפיות שלו. אז איך זה שבכל זאת הם נותרו חברים?

שם כמו מוריס גרין קשה לשכוח. האצן האמריקני הנמוך והשרירי במיוחד היה הכוכב הגדול של הספרינטים בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000. שמו של גרין זינק לכותרות בכל פעם שהתקרבנו לאליפות עולם באתלטיקה או לאולימפיאדה.

 

לכל הכתבות של המדור "מחוץ לרדאר"

 

בניגוד לגרין, נסטה קרטר הג'מייקני (31), הצעיר ממנו ב-11 שנים, זכה לחשיפה בינלאומית מוגבלת עד לשבועות האחרונים. זאת למרות שקרטר מחזיק בתוצאת שיא מהירה מזו של גרין ב-100 מ' המציבה אותו במקום השישי בכל הזמנים – 9.78 שניות. יש בנתון הזה כדי להמחיש את השיפור המטורף שעבר על

ריצת ה-100 מ' מאז שאוסיין בולט והחבורה הג'מייקנית נטלו את המושכות.

 

בתקופה האחרונה כאמור, שמו של קרטר דווקא מוזכר רבות בתקשורת, אך ממש לא באופן שלו קיווה. במקום שייזכר כאחד מהאצנים המהירים בהיסטוריה – שמו של קרטר לנצח ייחרט כמי שחיבל בהיסטוריה ובמורשת של האצן הגדול מכולם – אוסיין בולט.

 

אולימפיאדת בייג'ינג 2008 סימלה באופן המוחשי ביותר את העברת השרביט בריצות הקצרות מארה"ב למלכה החדשה – ג'מייקה. אם עד לאותם ימים לג'מייקה היה אצן מהיר ביותר אבל כזה שנחנק ברגעי האמת כמו אספה פאוול, הרי שאוסיין בולט, שהפך באצטדיון קן הציפור לסופרסטאר בינלאומי, הוא כבר החבילה המלאה.

 

בולט הוא לא רק האיש המהיר בהיסטוריה ואחד השואו-מנים הגדולים ביותר שידע עולם הספורט, אלא גם ווינר שמגיע לשיא בדיוק ברגע הנכון. אחרי שניפץ שני שיאי עולם ב-100 וב-200 מ', וכשלצידו שלושה אצנים מיומנים נוספים: פאוול, מייקל פרייטר ונסטה קרטר, לכולם היה ברור שג'מייקה בדרך לניצחון קליל בריצת השליחים 100X4 מ'.

  

התחזית אכן התממשה ואפילו יותר מכך. לא רק שהרביעייה הג'מייקנית המצוינת ניצחה בהפרש של כמעט שנייה מטרינידד וטובאגו השנייה, היא גילחה 30 מאיות משיא העולם והעמידה אותו על 37.10 שניות (מאז כבר הספיקה לשבור את השיא פעמיים נוספות וכיום הוא עומד על זמן משוגע לגמרי – 36.84 שניות).

 

עם כאלה חברים...

ריצת השליחים הנפלאה הזו חתמה את הטרבל האולימפי הראשון של אוסיין בולט - אחד מתוך שלושה. תשע מדליות זהב מתשע אפשריות. הישג בלתי נתפס בריצות הקצרות שפרשנים מסופקים אם אי פעם יישבר.

 

אלא שבסוף החודש האחרון התברר כי את מה שיריביו לא היו מסוגלים לקלקל – דווקא חברו לקבוצה יכול. בבדיקה חוזרת שנערכה לדגימה שהעניק קרטר בסיומה של אולימפיאדת בייג'ינג התגלה שהוא השתמש בחומר הממריץ - מת'ילהקסנמין (methylhexaneamine). בנוסף, החומר המדובר פותח דרכי אוויר בריאות ואף מסכן את הספורטאי בכך שהוא מעלה את לחץ הדם – כל הפונקציות הללו הפכו אותו לאסור שימוש עבור ספורטאים.

 

קרטר עם בולט והחברים אחרי הזכייה בזהב (צילום: getty images) (צילום: getty images)
קרטר עם בולט והחברים אחרי הזכייה בזהב(צילום: getty images)

 

מדיניות הבדיקות החוזרות בה נוקטים הוועד האולימפי הבינלאומי והסוכנות הבינלאומית למניעת סימום בספורט נובעת מתוך הנחת העבודה ההגיונית, על פיה הרמאים תמיד נמצאים צעד אחד לפני הבודקים. יצרנים של חומרים אסורים עושים ככל שביכולתם כדי לטשטש את הימצאות החומרים בגוף הספורטאים ולהקשות את חשיפתם. בשל כך, מאפשר הוועד האולימפי למעבדות בדיקות הסמים להחזיק בדגימות במשך עשר שנים מהיום שבו ניתנו ולערוך בדיקות מאוחרות באמצעים מתקדמים יותר שעשויים לחשוף דברים שלא התגלו בזמן אמת.

 

בהצלחת השיטה אי אפשר לפקפק. מתוך 454 דגימות שניתנו באולימפיאדת בייג'ינג ועברו בדיקה חוזרת ב-31 מהן נמצא שימוש בחומרים אסורים. מדובר ב-6.8% מכלל הדגימות שעברו בדיקה חוזרת. זהו אחוז גבוה ומדאיג המציג בפנינו תמונה עגומה שלא מעט ממה שראינו והתפעלנו ממנו היה שקר אחד גדול.

 

מרגע שקרטר נתפס, אפילו שהדבר קרה באיחור של שמונה שנים, ברור היה שגם בולט ייאלץ לשלם. החוקה האולימפית לגבי שימוש בחומרים אסורים חדה וברורה. אם חבר קבוצה אחד סרח – כל הקבוצה משלמת. קרטר הביא לפסילת התוצאה של נבחרת ג'מייקה וכל חבריה, כולל בולט כמובן, נאלצו להחזיר את מדליית הזהב.

 

בולט. לא כועס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בולט. לא כועס(צילום: AFP)

 

הנה לכם אחד מאותם רגעים בהם החיים פשוט לא הוגנים. שמו של קרטר ייעלם בקרוב מהכותרות – אבל בניגוד אליו שמו של בולט עוד יוזכר עשרות שנים קדימה בכל סקירה של הספורטאים הגדולים בהיסטוריה. ברשימת הישגיו שתופיע לצד כל אזכור שכזה לא ניתן יותר יהיה לכתוב שזכה בתשע מדליות זהב אולימפיות – לכל היותר ייכתב שזכה בשמונה מדליות וכוכבית בולטת תזכיר את אותו המקרה בו נענש על לא חטא.

 

בולט לא נוטר טינה

בעבר כבר היו תקדימים של מקרים בהם ספורטאים הורשו לשמור על המדליות שלהם – למרות עבירה של חבר קבוצה. חברות נבחרת השליחות של ארה"ב באולימפיאדת סידני 2000 ערערו לבית הדין הבינלאומי לערעורי ספורט (CAS) וזכו לשמור על מדליות הזהב בהן זכו, למרות עבירות הסמים המפורסמות של כוכבת הנבחרת מריון ג'ונס.

 

עם זאת, לבולט אין כוונה להילחם בעצמו על המדליה. כמי ששמר לאורך כל הקריירה המדהימה שלו על מוניטין נקי לגמרי בכל הקשור לחומרים אסורים – הוא כנראה לא רוצה שיידבק בו שום רבב – של מי שמחזיק במדליה שהושגה ברמאות, גם אם לא שלו אישית.

 

לא מתכוון לערער (צילום: AP) (צילום: AP)
לא מתכוון לערער(צילום: AP)

 

"זה שובר את הלב כי עבדתי קשה במהלך השנים כדי לזכות בכמה שיותר מדליות זהב, אבל דברים קורים בחיים, אין לי שום בעיה להחזיר את המדליה", הוא הבהיר עוד לפני שנבדק בקבוקון B שפסק סופית כי קרטר רימה. "אני מניח שקרטר יערער ונראה מה יהיה. אני לא מתכוון לעשות שום דבר בנידון".

 

בכלל, בולט משתדל כמה שפחות להתעסק בסיפור המצער ואף הבהיר כי אינו נוטר טינה לקרטר. "אני לא מתכוון לשנוא אף אחד, קרטר ואני עדיין חברים. צמחנו יחד עוד מהתחרויות בתיכונים. אין לי שום בעיה איתו".

 

נבחרת השליחים הג'מייקנית, 2015 (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
נבחרת השליחים הג'מייקנית, 2015(צילום: גטי אימג'ס)

 

שורה ארוכה של עבירות במעצמת הספרינטים

וורן בלייק, נשיא התאחדות האתלטיקה הג'מייקנית, מיהר להנמיך את הלהבות וטען כי הוא לא חושב שהמקרה הנוכחי יפגע במוניטין של הספורט המקומי. "זה משהו שקרה ב-2008, עשינו כל מה שהתבקשנו בנושא", הוא אמר.

 

מה שבלייק לא מזכיר הוא שהמקרה של קרטר הוא רק האחרון ברשימת אירועים מפוקפקים שמכתימים את מעצמת הריצות הקצרות החזקה בעולם. המקרה הזכור ביותר הוא כמובן של אספה פאוול, שיאן עולם ב-100 מ' בעבר, שהורחק לחצי שנה לאחר שנמצא כי השתמש שלא ביודעין בחומר אסור במהלך אימוניו. יחד איתו הושעתה גם האצנית הבכירה שרון סימפסון על מקרה דומה.

 

עוד אחד שנתפס. אספה פאוול (צילום: AP) (צילום: AP)
עוד אחד שנתפס. אספה פאוול(צילום: AP)

 

יוהאן בלייק, המחזיק בתוצאה השנייה בטיבה בהיסטוריה ב-100 וב-200 מ', הושעה לשלושה חודשים עוד בגיל 20. שלי אן פרייזר-פרייס, פעמיים אלופה אולימפית, הורחקה לחצי שנה בעקבות חומר אסור שנמצא במשכך כאבים שנטלה כדי להקל על כאב שיניים. אולי המקרה החמור ביותר הוא של סטיב מאלינגס, שותף לנבחרת הג'מייקנית שזכתה בזהב בשליחים באליפות העולם ב-2009, שהושעה לצמיתות לאחר שנתפס על שימוש בחומרים אסורים בפעם השנייה.

 

למעשה בולט, שמעולם לא הסתבך בכל עניין הקשור בחומרים אסורים, הוא אחד הטפלונים היחידים בתוך חבורה ג'מייקנית מוכשרת ומהירה מאוד אבל גם לא הוגנת במיוחד. קרטר עצמו שומר על שתיקה תקשורתית מאז התפוצצות הפרשה. נציגיו המשפטיים רק הבהירו כי הם עומלים על ערעור שיוגש ל-CAS בתקווה לנקות את שמו של מרשם. היום, לראשונה מאז שנפרד ממדליית הזהב בבייג'ינג, חוזר קרטר להתחרות במרוץ שליחים במונטיגו ביי שבג'מייקה. מעניין יהיה לראות כיצד הקהל הג'מייקני יקבל את מי שפגע במורשת של בנם המועדף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נסטה קרטר ואוסיין בולט
צילום: AFP
מומלצים