שתף קטע נבחר

ריבלין נגד חוק ההסדרה: "אי אפשר לשנות כללים בלי ריבונות"

הנשיא מתח ביקורת על החוק שנועד להסדיר מעמד של בתים בהתנחלויות על קרקע פלסטינית. הוא הראה שטר טאבו מבית משפט ברמאללה שמוכיח כי רכש אדמות בנבי סמואל, אדמות שהחזיר למדינה בראשית שנות התשעים: "בסופו של דבר קיבלתי קרקע חלופית בהר אדר"

ברקע יציאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה מדינית עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, מתח הבוקר (יום ב') נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקורת על חוק ההסדרה שאושר בשבוע שעבר בכנסת. "אנחנו צריכים למצוא דרך מדינית כיצד לחיות עם תושבי ארץ ישראל האחרים", אמר הנשיא בכנס ירושלים ה-14 של העיתון "בשבע".

ריבלין והקושאן (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
ריבלין והקושאן(צילום: ישראל ברדוגו)

בפתח דבריו בנוגע לחוק שנועד להסדיר את מעמדם של אלפי בתים בהתנחלויות על קרקעות בבעלות פלסטינית פרטית ציין ריבלין כי "לאורך השנים, מדינת ישראל ידעה לנקוט שום שכל ודעת ובאחריות, ולהחיל את ריבונותה. במזרח ירושלים הוחלה הריבונות הישראלית, אחר כך בממשלת בגין חוקק חוק ירושלים בירת ישראל ולאחר מכן חוקק חוק רמת הגולן. החוקים האלו החילו ריבונות, ומתוך כך נקבעו חוקים שונים שהסדירו את אותם דברים שהיו צריכים הסדרה".

 

ריבלין הוסיף כי "בכל מקום שבו הוחלה הריבונות, הרי שהיא חלה במידה שווה על כל תושבי אותו מקום, הישראלים ואלה שלא היו ישראלים. היא העניקה להם תושבות והחילה על כולם את החוק הישראלי. בכל מה שקשור לדילמה ולקונפליקט שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית, לא נוכל להחיל על שטח חוק שמשנה כללים מבלי שנחליט קודם שהשטח הזה הוא בריבונותנו. אנו חייבים להחליט קודם כל מה עמדתנו לגבי שאלת הריבונות, ולהשתמש לשם כך בכלים העומדים לרשותנו ואחר כך לחוקק חוקים".

 

הנשיא אמר עוד בנוגע לחוק מעורר המחלוקת כי "מה שברור הוא שכדי להוכיח שאין סתירה בין מדינה יהודית ודמוקרטית, חשוב שלא נחוקק חוקים במקומות שבהם אנחנו לא החלטנו לממש את ריבונותנו. נושא הפקעת קרקעות חייב להיות חוק מטעם ריבון שיחול בשווה על התושבים כולם ולא חוק אקסטריטוריאלי שמופעל על פי צורך".

 

ריבלין אף הציג לנוכחי הכנס מסמכים על רכישת אדמות בנבי סמואל ב-1972. "במשך 11 שנים עמלתי לרשום את העסקה הזו בטאבו ברמאללה, וכל פעם דחו אותי בלך וחזור עד שבית המשפט ברמאללה הכריע שיירשם על שמי. יש לי קושאן (שטר) בטאבו רמאללה על 58 דונמים. לימים רצתה המדינה להקים שם פארק לאומי ואת שכונת הר שמואל, וכך בעסקה חלופית העבירה הקבוצה את הקרקעות לממונה על הקרקעות באיו"ש ובתמורה קיבלנו קרקע חלופית בהר אדר. ככה פעלתי אני כאיש פרטי". ריבלין החזיר את אותן אדמות ליד נבי סמואל בתחילת שנות התשעים.

 

בנוגע למפוני מאחז עמונה אמר הנשיא כי "אין שום שאלה שמי שנפגע מתום לב, על כל בית שממפנים הממשלה צריכה לתת להם פתרון ופיצוי לבנות בית אחר. האנשים נשלחו על ידי המדינה לבוא ולהתיישב, והמדינה נתנה חשמל וסללה כביש והמדינה חיבת לשאת בתוצאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נשיא המדינה ריבלין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים