שתף קטע נבחר

מנהיג חדש לחמאס בעזה: בכיר משוחררי עסקת שליט

יחיא סינוואר, שנחשב קיצוני גם ביחס לבכירי חמאס ושימש כ"שר הביטחון" ברצועה, נבחר למנהיג חמאס בעזה במקומו של איסמעיל הנייה, שמועמד לרשת את חאלד משעל. עם שחרורו קרא סינוואר להמשיך לחטוף חיילים. סגנו המיועד: חליל אל-חיה

 

מנהיג חדש לחמאס בעזה - וקיצוני במיוחד: ברשת "אל-ג'זירה" דווח כי בסיום הבחירות הפנימיות למוסדות והנהגת חמאס ברצועת עזה, נבחר יחיא סינוואר למנהיג חמאס ברצועת עזה, במקום איסמעיל הנייה. הנייה מועמד לרשת את חאלד משעל כראש הלשכה המדינית של חמאס. לפי הדיווח, חליל אל-חיה נבחר לסגנו של סינוואר.

 

סינוואר, בכיר משוחררי עסקת שליט, נחשב כיום לגורם המקשר בין הזרוע הצבאית ברצועה לזרוע המדינית ונחשב לסמן קיצוני מאוד בחמאס. עם שחרורו לעזה ב-2011, אמר סינוואר: "אנחנו מרגישים שהשארנו את לבנו מאחורינו, השארנו אסירים רבים מאחור. מדובר בניצחון גדול של העם שלנו וההתנגדות שלנו".

 

בנאומו באותו יום קרא סינוואר לגדודי עז א-דין אל-קסאם להמשיך לפעול ברצינות על מנת לחטוף חיילים ישראלים נוספים כדי לשחרר את יתר האסירים הפלסטינים. הוא הוסיף כי הוא משוכנע לגמרי כי "שחרור אסירים יתאפשר רק באמצעות חטיפת יהודים והחלפתם". לפי סינוואר, "שחרורם של האסירים קרוב בהרבה ממה שכולם מדמיינים". הוא הדגיש אז כי עסקת חילופי האסירים היא בבחינת נקודת מפנה בהיסטוריה של הסכסוך עם ישראל. 

המנהיג החדש. סינוואר עם הנייה לאחר שחרורו בעסקת שליט ()
המנהיג החדש. סינוואר עם הנייה לאחר שחרורו בעסקת שליט
 

סינוואר. קרא להמשיך לחטוף חיילים ()
סינוואר. קרא להמשיך לחטוף חיילים

במבצע צוק איתן לפני יותר משנתיים הותקף ביתו של אחיו מוחמד סינוואר, מאדריכלי עסקת שליט. דובר צה"ל אישר אז כי בשיתוף עם שב"כ הותקפו בתיהם של שני פעילים בכירים בחמאס, אשר שימשו כתשתיות פיקוד ושליטה של הארגון, ובהם מוחמד סינוואר, האחראי על כוח חאן יונס.

 

חליל אל-חיה הוא חבר הלשכה המדינית של חמאס. הוא גם כן נחשב דמות קיצונית והיה חבר בצוות המשא ומתן של חמאס בעסקת שליט. בנו של אל-חיה נהרג במהלך מבצע צוק איתן כשחיל האוויר תקף את ביתו.

 

לפי מקור אמין ברצועת עזה, שאר חברי הלשכה המדינית של חמאס הם רווחי מושתהא (משוחרר עסקת שליט, חבר בלשכה המדינית), בכירי הארגון מחמוד א-זהאר וסלאח ברדוויל, מרואן עיסא (שהחליף את אחמד ג'עברי אחרי חיסולו במבצע עמוד ענן), פתחי חמאד (בעבר שר הפנים של חמאס והאחראי על מנגנוני הביטחון של חמאס), יאסר חרב, ג'וואד אבו שמאלה ואחמד אל-כורד.

חליל אל-חיה ()
חליל אל-חיה

כבר בעבר היו הערכות שלפיהן סינוואר, שנבחר לפני כארבע שנים ללשכה המדינית של הארגון, הוא מועמד בולט שעשוי להחליף את משעל. לסינוואר יש השפעה גדולה בארגון והוא מייצג את ההפך בכל הקשור למשעל: בן למשפחה לוחמת, בשר מבשרה של הזרוע הצבאית, סגפן, עוצמתי, קשוח ובעל משמעת עצמית חזקה מאוד. הוא מתרחק מתקשורת כמו מאש ולכן אינו מוכר במיוחד לציבור הישראלי, אך שלא יהיה ספק - סינוואר הוא דמות מפתח בחמאס.

 

סינוואר הצליח להמציא תפקיד שלא היה קיים בחמאס, גורם שמקשר בין הזרוע המדינית לצבאית, מעין שר הביטחון של הארגון. לסינוואר, בניגוד כמעט לכל בכירי חמאס בעזה כיום, אין בעיה להסתכל למוחמד דף בגובה העיניים מפני ששניהם החלו את פעילותם במקביל. הוא גם שייך לאסכולה שדורשת לחדש את הברית של חמאס עם איראן.

 

הבחירה בסינוואר למנהיג חמאס ברצועת עזה מחזקת משמעותית את סיכויו של הנייה להיבחר למנהיג חמאס במקום חאלד משעל משום שסינוואר כאן לוקח את התפקיד של הנייה החל מסיום הליך הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים