שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האישה עברה "סבל בל יתואר" – הגרוש יפצה

  בעקבות דרישות חוזרות לקיים יחסי מין בניגוד לרצונה, עזבה אישה את הבית. בית הדין הרבני קבע: הבעל ישלם לה על התקופה שבה גר בדירה לבד

  בית הדין הרבני בחיפה קבע לאחרונה שגבר גרוש ישלם לאשתו לשעבר 1,600 שקל על כל חודש שבו התגורר לבד בדירתם מאז פרידתם, משום שעזיבתה נבעה מדרישות חוזרות ונשנות ושלו לקיים יחסי מין בניגוד לרצונה. הדיינים הגדירו את חייה של האישה עם בעלה לשעבר כ"סבל בל יתואר".

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  לפני חמש שנים עזבה האישה את הדירה המשותפת והגישה תביעת גירושים שבמסגרתה דרשה לחלק את הרכוש המשותף ולפסוק לה כתובה ומזונות. בשנה שעברה, בתום הליכים משפטיים ארוכים וקשים, חויב הגבר בגירושים באישור בית הדין הרבני הגדול.

   

  זמן קצר לאחר מכן ביקשה האישה מבית הדין הרבני בחיפה לחייב את הגרוש לשלם לה עבור שימושו הבלעדי בדירה המשותפת מאז שעזבה ועד שיוחלט שתימכר. לטענתה, אף שהיא הייתה זו שעזבה את הדירה, היא עשתה זאת בלית ברירה, מכיוון שבעלה הפך את חייה לגיהינום ודרש ממנה לקיים עמו יחסי אישות בניגוד לרצונה.

   

  בנסיבות אלו, שלא אפשרו חיים תחת קורת גג אחת, היא טענה שחוק המקרקעין מכיר בזכותה לפיצוי הולם עבור השימוש הבלעדי שעשה בן זוגה בדירה שמחציתה שייכת לה. היא דרשה דמי שימוש של 1,600 שקל לחודש (לאחר קיזוז תשלומי משכנתה שהגרוש שילם).

   

  מנגד טען הגרוש שהתנהגותה של אשתו לשעבר לא מצדיקה פסיקת דמי שימוש, שכן היא עזבה את הדירה מרצונה והייתה מוזמנת לחזור אליה בכל עת. לדבריו, לא רק שלא מנע ממנה להשתמש בדירה, אלא אף הפציר בה לעשות זאת והמתין לשובה בזרועות פתוחות.

   

  איבד את הזכויות

  אב בית הדין הרב יוסף יגודה והדיינים הרב ישראל דב רוזנטל והרב סיני לוי, קבעו שהאישה עזבה את הבית בלית ברירה אחרי שנים של "סבל לא יתואר". הם תיארו בפסק הדין זוגיות רעועה שכללה ריבים רבים על רקע סירובה של האישה לקיים יחסי אישות.

   

  בנסיבות אלה, פסקו הדיינים, לא ניתן לראות באישה כמי שעזבה את הבית מרצונה והפסידה את זכותה לדמי שימוש עבור חלקה בדירה. נקבע שהיא זכאית לדמי שימוש החל מאוקטובר 2014 – שנה לאחר שהודיעה לבית הדין כי מאסה בחיים עם בעלה.

   

  את החלטתם לגבי המועד הסבירו הדיינים בכך שעל פי ההלכה היהודית, מרגע שהאישה הכריזה שאינה מעוניינת ביחסים עם בעלה, היא נחשבת ל"מורדת", ו-12 חודשים מיום הצהרתה היא מאבדת את זכויותיה לכתובה, אך מנגד הגבר מפסיד את חלקו בזכויותיה – בהן הזכויות בדירה.

   

  הערכת גובה דמי השימוש של האישה התקבלה עד דעת הדיינים והם קבעו שבעלה לשעבר ישלם לה 1,600 שקל עבור כל חודש מהמועד שנקבע ועד למכירת הדירה.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד חן וייס גלר
  • ב"כ הנתבע: עו"ד טל זלץ
  • עו"ד ליטל כהן עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים