שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  איך הזוגיות שלכם? 6 שאלות חשובות
  מהי זוגיות עבורכם ומה חשוב לכם שיהיה בה, ממה היא מורכבת ומה חושב/ת בן/בת הזוג שלכם על הקשר הזוגי שלכם? לרגל הוולנטיינ'ס, הנה כמה שאלות שכדאי לכם לשאול את עצמכם

  קשר זוגי הוא כזה מאופיין במערכת יחסים בין שני אנשים, מערכת המנוהלת באמצעות שילוב של רגשות הדדיים, יחסי אישות, יחסי חברות, אמון הדדי בין הצדדים, מגורים משותפים, מחויבות ורצון להקמת משפחה.

   

  בניית הקשר הזוגי היא תהליך הדרגתי שבמהלכו נוצרת תבנית שעליה בנויה המערכת הזוגית. התבנית מכילה התנהגויות, מחשבות ורגשות שכל צד מביא מחייו האישים, ויחדיו בהדדיות ובאהבה בונים את הקשר עצמו. הנה כמה רעיונות העוסקים בתהליך בניית הזוגיות משלב שלפני מיסוד הקשר: חוזה זוגי/ חתונה דרך שלבי הזוגיות במהלך החיים המשותפים/ הנישואין וחיי המשפחה ועד למצב שבו קיים הרצון להיפרד.

   

   (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)

  חברים לא רק ברשת החברתית

  האינטרנט הוא כלי חשוב בחיפוש אחר זוגיות, אך מאידך במערכת הקשרים הסבוכה שקיימת כיום, קיים קושי אמיתי ביצירת קשר שבנוי על מערכת יחסים אינטרנטית וירטואלית ללא מחויבות וללא הכרות.

   

  מצד אחד, הכלי מאפשר לפתוח צוהר מדהים למציאת זוגיות. מצד שני, הוא מקטין משמעותית את האפשרות לזוגיות בגלל יכולת השיפוטיות המוטעית ואי

  היכולת להתמודדות face to face.

   

  מי שמחפש זוגיות ואת התאום שלו ברשתות החברתיות חייב להבין שאין טעם למשוך את ה-קשר "אפלטוני - אינטרנטי" ויש לייצר מספר מפגשים אמיתיים שבהם בני הזוג ילמדו להיות סבלניים ולקבל אחד את השני מאחר שקשר אינטרנטי שהתחיל טוב יש לתת לו את הסיכוי גם במציאות.

    

  רק אהבה, לא מספיקה

  רבים חשים שאינם מאוימים מפרידה או שבירת הזוגיות שלהם מאחר וקיימת אהבה בניהם. אך אהבה לבדה אינה מספיקה כדי לנהל מערכת זוגית.

   

  אהבה היא אנרגיה שמניעה את היכולת והרצון של כל צד במערכת הזוגית להתנהל יחדיו. ההתנהלות היא בשילוב קבלת שותפות בעשייה, אחריות זוגית. קיומה של אהבה תלויה בנתינה ובקבלה של כל צד במערכת הזוגית.

   

  הקשיים במערכת הזוגית יתכנו כאשר קיים צד במערכת הזוגית שחש שאיננו מקבל את אותה אנרגיה כפי שהוא נותן. לכן, עלינו להיות קשובים לא רק למה שאנו מקבלים אלא גם ליכולת הנתינה שלנו לבן/בת הזוג שלנו ובהבנה שהנתינה שלנו באה מתוך אהבה ולא הרגל.

   

  מי עושה מה ומתי

  אחריות זוגית נוצרת במהלך קבלת ההחלטה לחיים משותפים ומתבטאת בכל שלב בחיי הזוגיות: ניהול החיים המשותפים, יציאה לעבודה, קניית בית או כל רכוש אחר שמשרת את שני הצדדים, הריון ולידה, למידה משותפת של תהליכים המשרתים את שני בני הזוג או את אחד מהם, שינויים בחיים נלקחים בחשבון ביחד .

   

  בתחילת הקשר הזוגי אנו חיים מתוך אהבה והמשיכה המינית, אך עלינו ללמוד להרחיב את החיים המשותפים ולייצר במערכת הזוגית אחריות זוגית. כאשר האחריות הזוגית לא מתממשת או מתממשת בחלקה על ידי צד אחד במערכת הזוגית, נדרשת משני בני הזוג הבנה שישנה כאן בעיה שדורשת למידה.

   (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)
   

  יתכן שקיים פחד או חוסר בכלים מעשיים ללקיחת אחריות זוגית שניתנים ללימוד באמצעות אימון זוגי/יעוץ זוגי. במהלך האימון שני הצדדים למדים מה עליהם לעשות כדי למנף את החיים המשותפים. מינוף הזוגיות תתבסס על האהבה והיא תייצר ביטחון שיש פרטנר לעבודה ולשינוי.

   

  זוג שאינו יודע למנף את האחריות הזוגית יישאר תקוע במקום, צד אחד ייקח על גבו את כל משקלה של הזוגיות וכובד האחריות על צד אחד יגרור אחריו התמרמרות על המערכת הזוגיות, בגידה ועוד.

   

  אני מצהיר בזאת

  לאורך חיי הזוגיות בני הזוג חווים שינויים רבים בחייהם כגון התפתחויות שונות,ילדים ואף הרחבת העיסוקים האישיים. השינויים הללו מחייבים את בני הזוג לבצע התכוננות למטרות חדשות בחיים בכדי שיוכלו להרוויח בשינויים הללו.

   

  אחד הכלים המעשיים בשמירה על המערכת הזוגית בתוך מעגלי החיים והשינויים שסביבנו נקרא הצהרת כוונות שמטרתו קביעת תוכניות במהלך החיים הזוגיים. יש לקבוע ישיבה בזמן מוגדר שאמורה להתנהל מידי מספר חודשים ובמהלכה בני הזוג מספרים אחד לשני על התוכניות והרצונות שלהם ומחלקים את האחריות ביניהם, את המשימות, בניית לו"ז זמנים, סימון היעדים שנשארו וקביעת מדדים להצלחת מימוש היעדים. שיתוף הפעולה ביניהם בונה את המערך הזוגי משפחתי לאורך זמן.

   

  התאמה זוגית

  התאמה זוגית היא תבנית אנרגטית שמתבססת על אהבה, היא היכולת להשתמש באהבה שנוצרה בין שני אנשים ולפרק אותה למספר אנרגיות שמועברות בו בזמן בין שני אנשים שחיים בזוגיות.

   

  כאשר ישנה התאמה זוגית, יש נחת ושלווה בזוגיות, כל צד במערכת הזוגית יכול להפנות ללא חשש זמן למהלכים חיובים שממנפים אותו בחיים, קיימת נתינה הדדית, אכפתיות, דאגה וויתור זמני למען הצד השני. הרצון לאפשר לכל צד במערכת הזוגית עשייה ורוגע. אין תחושה של ניצול ו/או חוסר שוויון, וכל צד מרגיש שווה ערך במקום שבו הוא נמצא בחייו.

   

  יצירת זוגיות

  האם יש מתכון בטוח ליצירת זוגיות? ישנם אנשים שקשה להם לרכוש כלים ליצירת זוגיות בגלל בעיות שנוצרו במהלך השנים הראשונות לחייהם בילדות או בגלל קושי שהנשמה סוחבת מחייה הקודמים.

   

  הכלים הנדרשים ללמידה הם: הבנת הקודים חברתיים, היכולת לפרש נכון את הסביבה, ביקורת עצמית על ההתנהגות האישית, שינוי ההתנהלות האישית, גילוי אקטיביות בקשירת קשרים חדשים, עבודה מודעת כמדיטציה, עבודה על חוויות הילדות ועבודה על חיים קודמים ותיקון האנרגיה המובילה את האדם.

   

  בעיה נוספת של יצירת זוגיות נובעת ממצב של תקיעות "במקום דרוך" - מציאות זו היא הרגל ולא תוצאה של מעשה שמשהו אחר גרם לו. על מנת לקדם את מציאת הזוגיות עלינו לזמן את הזוגיות ברמה מודעת ורוחנית.

   (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)
   

  דפנה ביסמוט , מטפלת הוליסטית ומאמנת לזוגיות

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "איך הזוגיות שלכם? 6 שאלות חשובות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים