שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה מבוטחי "כללית" בדרום מטורטרים למרכז לבדיקות MRI

  תושבי הנגב, מבוטחי הכללית, שזקוקים לבדיקת MRI נאלצים לחכות לבדיקה חודשים ארוכים בשל העובדה שיש באזור רק 3 מכשירים פעילים או להיטלטל לאזור המרכז. מועצת הנגב: "הכללית מונעת מלקוחותיה לקבל שירותים מצילי חיים". הכללית: "ניידת תתחיל לפעול עוד שבועיים"

  מבוטחי הכללית בדרום מטורטרים למרכז או נאלצים להמתין חודשים לבדיקות MRI, מפני שקופת חולים כללית מסרבת לעבוד עם "אסותא" המפעילה שירותי MRI בבאר שבע, מה שגורם לעומס התורים או להמתנה ארוכה והפניה לבדיקה במרכז הארץ.

   

  הבדיקות ב"אסותא מרכזים רפואיים" זמינות למבוטחי מכבי ולאומית במסגרת סל הבריאות, כלומר, ללא תשלום ולא באופן פרטי. אלא שבמקום לקבל את בדיקות ה-MRI תוך זמן קצר כמו מבוטחי הקופות האחרות, נאלצים מבוטחי הכללית להמתין, כאמור, לעתים גם חצי שנה עד ביצוע הבדיקות.

   

  באזור הדרום, יש מכשיר MRI אחד בברזילי ושניים בסורוקה. כאשר אחד המכשירים הוא במשותף לאוניברסיטת בן גוריון ומשמש גם למחקר. בנוסף קיימת הניידת של אסותא.

   

  אסותא מוסרים כי "באופן עקבי, ועל אף פניות חוזרות ונשנות מצדנו ומאמצים להגיע להסכם שיאפשר למבוטחי קופת חולים כללית בבאר שבע לקבל שירותי MRI בניידת, קופת החולים אינה מפנה את מבוטחיה לניידת ה-MRI, למעט באילת.

   

  "כך למשל, ישנן בדיקות חשובות המבוצעות בניידת ה-MRI של אסותא, שאינן מבוצעות בסורוקה, כגון MRI שד, ומבוטחי קופת החולים נאלצים לכתת רגליהם למרכז הארץ לטובת ביצוע הבדיקה. במקרים אחרים, כאשר הבדיקה מבוצעת בסורוקה, הם נאלצים להמתין במשך חודשים ארוכים, במקום לבצע את הבדיקה בזמינות מיידית בניידת של אסותא".


  בדיקה זמינה שיכולה להציל חיים. MRI (אילוסטרציה) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בדיקה זמינה שיכולה להציל חיים. MRI (אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)

    

  דיאנה קוק מבאר שבע, מבוטחת בכללית, סיפרה: "נאלצתי לעשות MRI מחוץ לעיר. אמרו לי בקופה שלא עושים MRI שד בבאר שבע, ושהמקום הכי קרוב לעשות את הבדיקה הוא באשקלון. אחרי שעשיתי את הבדיקה החלטתי לעשות את הניתוח באופן פרטי דרך אסותא. זה מוזר שאין בדיקה כזו זמינה בבאר שבע, בירת הנגב".

   

  בפעם השנייה, כבר נאלצה דיאנה לנסוע עד תל אביב. "ה-MRI השני שנקבע לי היה עם ביופסיה, ואת זה בכלל לא עושים בדרום. אז נאלצתי לנסוע לאיכילוב. האפשרויות היו או איכילוב או ירושלים. אולי מדובר בבדיקה פשוטה, אבל כנראה שאין מספיק ציוד. אחר כך התברר לי שיש ניידת MRI באסותא. לא יודעת למה הפנו אותי לעיר אחרת".

   

  אמה של דניאלה דונדר, תושבת באר שבע ואחות באסותא, החלה לסבול באופן פתאומי מכאבים ברגל. "רציתי לעשות בדיקה לאימא שלי, בת 77, כמה שיותר מהר", היא מספרת. "הלכתי לאורתופד בקופה שלי. הוא נתן לנו כמה בדיקות לעשות דחוף. עשינו רנטגן ואולטרסאונד ברך. נתנו לי תור ל-MRI לעוד חצי שנה. לא ידעתי מה לעשות".

   

  את הבדיקה הפשוטה ביצעו בסופו של דבר באסותא, שם התברר כי האם סבלה מציסטה שהתפוצצה מאחורי הברך. הסיבה היחידה שנקבע עבור אמה תור מיידי הייתה הטבה לה זכאית דונדר בתור עובדת בית החולים.

   

  "אם הייתי מחכה חצי שנה אני לא יודעת מה היה קורה. אמרו לי בקופה שזה מה שיש. התורים בכללית זה פשוט לא ייאמן. גם עם הילדה שלי נאלצתי להמתין. תור לאורתופד קיבלתי בעוד שנה. ברור שלא חיכיתי והלכתי באופן פרטי ושילמתי 800 שקלים. למרות שיש לי פלטינום. בשביל מה אנחנו משלמים את כל הכסף הזה"?.

   

  "תוצאה עגומה של מונופול"

  במועצת הנגב פועלים על מנת לאפשר לתושבי הדרום לקבל שירותי רפואה שוויוניים. "מדובר באחת התוצאות העגומות, מיני רבות, של המונופול של קופת חולים כללית שירותי בריאות בדרום", אומר יוהן אטלן, מנכ"ל המועצה. "לא רק שהיא אינה מספקת שירותי בריאות הולמים לתושבים, היא גם מונעת מלקוחותיה לקבל שירותים חיוניים ומצילי חיים מספקי בריאות אחרים באזור.

   

  "קופת חולים כללית ממשיכה להתנהג כמו הבריון השכונתי על חשבון החיים של כולנו. אין לנו רצון להתנגח בכללית, אלא לדאוג שתושבי הנגב יזכו לשירותים המגיעים להם על פי חוק. חוסר האחריות של הכללית בנושאים אלו מאלץ אותנו להסלים את המאבק מולה. מועצת הנגב תמשיך לפעול ללא לאות למען קידום הבריאות בדרום, עד שהתושבים באזור יקבלו שירותים כמו כל אזרח אחר במדינה״.

   

  מהכללית נמסר בתגובה: "ניידת MRI מטעם 'כללית' תחל לפעול בבאר שבע תוך שבועיים ותשהה בעיר ככל שיידרש. בניידת זו ניתן יהיה לבצע גם בדיקות MRI שד. מכשיר MRI נוסף צפוי להתחיל לפעול במרכז הרפואי סורוקה בתוך כשנה. נציין כי לקוחותינו, בכל רחבי מחוז דרום, מופנים לביצוע בדיקות MRI במרכזים הרפואיים בסורוקה, ברזילי וקפלן. כדי לשפר את הזמינות והנגישות תחל פעילות ניידת נוספת מטעמנו כאמור וגם נפנה לניידת המופעלת ע"י 'אסותא', כל זאת לרווחת לקוחותינו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל לרנר
  הכללית. כמה זמן לחכות לבדיקת MRI
  צילום: גיל לרנר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים