שתף קטע נבחר

בקרוב על המדף: כך ייראו סימוני מזון "לא בריא"

משרד הבריאות הציג היום לראשונה את המדבקות האדומות שיינתנו למזונות המכילים עודף סוכר, שומן רווי ומלח, על פי קריטריונים שילכו ויוחמרו בשלושה שלבים, החל מינואר 2018. לצד הסימון השלילי, תופיע מדבקה ירוקה על המוצרים הנחשבים לבריאים

כך ייראו הסימונים על גבי מוצרים שיש בהם עודף סוכר, מלח ושומן רווי: משרד הבריאות חשף היום (ג') לראשונה את המדבקות, בכנס "תובנות ויעדים". מוצרים עם עודף ברכיבים הנחשבים למזיקים יסומנו באדום ומוצרים שנחשבים ל"בריאים", או לכל הפחות לכאלו שאינם מזיקים לבריאות, יסומנו בירוק. 

בריא ולא בריא, לפי משרד הבריאות: כך ייראו הסימונים על גבי מוצרי המזון ()
בריא ולא בריא, לפי משרד הבריאות: כך ייראו הסימונים על גבי מוצרי המזון
 

הסימן מעט לוקה בחסר שכן הוא מציג "שומן" במקום "שומן רווי" אליו התייחס משרד הבריאות בקריטריונים שקבע, שכן שומן יכול להיות מיטיב עם הבריאות, בניגוד לשומן רווי. כמו כן ישנו סימון לכמות גבוהה של מלח, בעוד שהקריטריונים של המשרד מתייחסים לנתרן, אך ייתכן שהדבר נעשה כדי להקל על הבנת הציבור. בנוסף, הסימון אינו מתייחס לכמות הקלוריות במוצר.

 

גם הסימון הירוק - שמעיד על היות המוצר בריא לכאורה - מכיל ציור אמורפי ללא כיתוב, מה שעלול לבלבל. בסימון ירוק יסומנו "מוצרים שיעמדו בקריטריונים שייקבעו על ידי ועדת מומחים", כך נמסר ממשרד הבריאות. עוד מסרו ממשרד הבריאות כי גודל הסימונים על גבי האריזה ייקבע ביחס לגודל הלוגו.

 

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בכנס: "הכרזנו על מהלך לעידוד תזונה נכונה ומסקנות ועדת האסדרה במזון קבעה סימון למוצרי מזון, שאותו נחיל בקרוב. אני מאמין בתהליך הזה וביכולת ליצור שינוי אמיתי בהרגלי התזונה של אזרחי ישראל. מניעת תחלואה חשובה לא פחות מרפואה".

 

הקריטריונים ילכו ויוחמרו

המוצרים יסומנו בהתאם לקריטריונים שילכו ויוחמרו בשלושה שלבים:

 

בשלב הראשון, שיחל בינואר 2018, יסומנו מוצרים באדום אם יכילו מעל 800 מ"ג נתרן ו/או 22.5 גרם סוכר ו/או 6 גרם שומן ל-100 גרם מוצר מוצק; או למוצר נוזלי: מעל 100 מ"ג נתרן, 6 גרם סוכר ו/או 3 גרם שומן רווי ל-100 גרם.

 

בשלב השני, שיחל ביולי 2019 אלא אם יידחה, הקריטריונים יוחמרו, למעט בנתרן במוצרי מזון נוזליים: יסומנו מוצרים עם יותר מ-500 מ"ג נתרן, 15 גרם סוכר ו-5 גרם שומן רווי ב-100 גרם מוצר מוצק ועד 100 מ"ג נתרן, 5 גרם סוכר ו-3 גרם שומן רווי ב-100 גרם מוצר נוזלי.

 

בשלב השלישי שיחל אם לא יידחה בדצמבר 2020 - הקריטריונים יוחמרו עוד יותר, למעט בנתרן במוצרי מזון נוזליים. יסומנו באדום מוצרים עם מעל ל-400 מ"ג נתרן, 10 גרם סוכר ו-4 גרם שומן רווי ל-100 גרם מוצר מוצק. במזון נוזלי יסומנו מוצרים עם מעל 100 מ"ג נתרן, 5 גרם סוכר ו-3 גרם שומן רווי.

הקריטריונים לסימון שלילי באריזות מזון, שקבעה ועדת האסדרה לקידום סביבה תזונתית בריאה ()
הקריטריונים לסימון שלילי באריזות מזון, שקבעה ועדת האסדרה לקידום סביבה תזונתית בריאה
 

 

ועדת האסדרה מונתה על-ידי שר הבריאות יעקב ליצמן באפריל 2016, בראשות מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, במטרה לגבש המלצות לאסדרה תזונתית לקידום סביבה תזונתית בריאה. בוועדה חברים נציגי משרד הבריאות ומשרד האוצר, חברה קדישא, חוקרי ומפקחי בריאות ונציגי איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים