שתף קטע נבחר

הנחיות חדשות לכאבי גב תחתון: לא לקחת תרופות

איגוד הרופאים האמריקני פרסם היום מסמך הנחיות חדש הקובע כי לכאבי גב תחתון יש להתחיל בטיפול משלים הכולל פיזיותרפיה, עיסוי, יוגה, טאיצ'י, לייזר רך ושיטות להפחתת סטרס. תרופות ישמשו רק כאשר הטיפולים המשלימים לא הועילו

זו אחת הבעיות השכיחות ביותר בעולם שכנראה לא טיפלתם בה נכון: הנחיות חדשות שפורסמו היום (ג') קובעות שהטיפול בכאבי גב תחתון צריך להתחיל בחימום האיזור, יוגה, מתיחות ופיזיותרפיה לפני טיפול תרופתי בו יש להשתמש רק כמוצא אחרון.

 

ההנחיות פורסמו בגיליון האחרון של כתב העת Annals of Internal medicine ונכתבו על ידי מומחי איגוד הרופאים האמריקני.

 

"בהתחשב בכך שכאבי גב תחתון משתפרים במשך הזמן, בלי קשר לטיפול, החלטנו להמליץ על טיפולים לא תרופתיים, עיסוי, חימום דיקור סיני ופיזיותרפיה, על פני תרופות שצריכות לשמש רק כשהכאבים מחמירים ולא הסתייעו".

 

מתיחות ויוגה. לטיפול בכאבי הגב התחתון לפני התרופות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מתיחות ויוגה. לטיפול בכאבי הגב התחתון לפני התרופות(צילום: shutterstock)

 

שיטות להעברת הכאבים

האיגוד קובע, כי בין השיטות המומלצות לטיפול בכאבי גב תחתון, נמצאו יעילים פיזיותרפיה, שיקום, דיקור סיני, טאי צ'י, יוגה, ביופידבק, לייזר רך ושיטות להפחתת סטרס. באיגוד מדגישים כי הטיפולים צריכים להינתן על ידי אנשי מקצוע שעברו הכשרה מתאימה לטיפול בכאבי גב תחתון.

 

ההנחיות קובעות עוד כי אם שיטות הטיפול הללו לא הביאו לשיפור, ניתן להמליץ על תרופות כמו איבופרופן ונפרוקסן.

 

התרופה פראצטמול (הנמכרת בארה"ב תחת השם אצטמינופן) נמצאה כאינה מועילה משמעותית לטיפול בכאבי גב תחתון. על רופאים לשקול טיפול בתרופות משככות כאב אופיאטיות (כמו קודאין ומוריפן) רק כמוצא אחר, כאשר כל שיטות הטיפול האחרות המומלצות נכשלו.

 

באיגוד קובעים עוד כי על רופאים להימנע משליחת המטופלים לבדיקות שאינן מועילות, כוללות סיכון למטופל ועלותן גבוהה למערכת הבריאות, כמו בדיקות CT הכוללות קרינה רבת עוצמה.

 

"המחקרים והסקירות מצביעים על כך שלא תמיד צריכים להיות אגרסיביים בטיפול בכאבי גב", מסביר פרופ' מאיר ליברגל, נשיא האיגוד הישראלי לאורתופדיה ומנהל מערך האורתופדיה בבתי החולים הדסה, "פעמים רבות הכאבים חולפים מאליהם, ואפשר להסתפק בטיפולים משלימים".

 

עם זאת מסייג פרופ' ליברגל, כי ההנחיות ניתנו לציבור הרופאים, וכי על המטופלים להיוועץ תמיד ברופא המטפל, בפרט במצבי סיכון."ישנם דגלים אדומים הדורשים תמיד בדיקת רופא, והם כוללים כאבי גב בילדים, אצלם לא אמורים להיות כאבי גב, חבלות, הפרעות בתחושה בכף הרגל, הפרעות בסוגרים או כאבים אצל חולים כרוניים. מקרים אלה דורשים תמיד בדיקת רופא והמשך בירור, כיוון שהזנחה שלהם עלולה להוביל לנזק בלתי הפיך".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
להעביר כאבי גב תחתון
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים