שתף קטע נבחר

איבד נשק, הודח – ונלחם לשוב לקבע: "אתקשה בפרנסה"

רס"ר ס', ששימש בתפקיד לחימה באוגדת עזה כ-16 שנים, מנהל מאבק משפטי כדי לאפשר לו לשוב לצבא. הרמטכ"ל וראש אכ"א הקודם הדיחו אותו בניגוד להמלצת ועדה של 3 תתי אלופים. קצין צנחנים ראשי: "הוא ריצה את עונשו". דובר צה"ל: "הערעור תלוי ועומד בפני בית המשפט"

 

רס"ר ס'. הודח למרות החלטת הוועדה ()
רס"ר ס'. הודח למרות החלטת הוועדה

רס"ר ס', איש קבע בתפקיד לחימה באוגדת עזה זה כ-16 שנים, מנהל בימים אלה מביתו מאבק משפטי להחזרתו לצה"ל, בעקבות הדחתו מהצבא ע"י ראש אכ"א הקודם, אלוף חגי טופולנסקי והרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט.

 

ס' הודח לאחר שאיבד את נשקו במהלך שירותו באוגדת עזה. הרובה מעולם לא נמצא, והוא הועמד אשתקד למשפט פלילי בבית הדין הצבאי, במהלכו נטל אחריות על התרשלותו. הוא נידון לכחודש של עבודות שירות, ולתשלום קנס של 2,000 שקל. לאחר מכן הוא הועלה כמקובל לוועדה של אגף כוח אדם להתרת התחייבויות, זאת כדי לבחון את פיטוריו מהצבא בגלל ההרשעה הפלילית. 

בקשתו תחזור לדיון אצל ראש אכ"א החדש, אלוף מוטי אלמוז ()
בקשתו תחזור לדיון אצל ראש אכ"א החדש, אלוף מוטי אלמוז
 

בעתירה שהגיש לאחרונה לבית המשפט המחוזי בת"א נגד פיטוריו, הציג ס' את המלצת הוועדה שגרסה שאין להתיר את ההתחייבות בינו לבין הצבא, על רקע חוות דעת חיוביות שהציגו מפקדיו באוגדה עזה, בהם המח"ט אל"מ יקי דולף ומפקד האוגדה תא"ל יהודה פוקס, בנוגע למסירותו, מקצועיותו ותרומתו הרבה לפעילות המבצעית השוטפת בגזרה לאורך השנים, ובעיקר לאור העובדה שהאירועים שבגינם פוטר נמצאים מאחוריו.

 

טענת ראש אכ"א והרמטכ"ל הייתה כי הפיטורים נבעו "מאירועים ערכיים חוזרים ונשנים", בהסתמך על אירוע נוסף מ-2013, אז הואשם ס' במקרה של אלימות במשפחה בנסיבות אזרחיות, אך בתום ההליך המשפטי הוא לא הורשע.

 

קצין חי"ר וצנחנים ראשי, תא"ל רסאן עליאן, הוסיף בחוות הדעת שמסר לוועדה המייעצת לגבי ס' כי "מדובר בהתרשלות חמורה, אך בגינה הוא ריצה את עונשו. זו לא עילה שבגינה צריך לשחרר אותו". חוות דעת דומות לטובת ס' הוצגו גם על-ידי קצינים נוספים באוגדת עזה.  

הרמטכ"ל גדי איזנקוט. טען כי הפיטורים נבעו מ"אירועים ערכיים חוזרים ונשנים" (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
הרמטכ"ל גדי איזנקוט. טען כי הפיטורים נבעו מ"אירועים ערכיים חוזרים ונשנים"(צילום: יאיר שגיא)

עורכי הדין שלמה רכבי ושלמה ציפורי (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
עורכי הדין שלמה רכבי ושלמה ציפורי(צילום: עמית מגל)

"יש להפריד בין שני המקרים, ולבחון לגופו את המקרה החדש", נכתב בהחלטת הוועדה בראשותה של ראש מחלקת הסגל באכ"א, תא"ל מיכל תשובה. "יש לקחת בחשבון את נסיבות חייו האישיות (המורכבות, י"ז). מעכשיו הוא ייבחן תחת זכוכית מגדלת. לכן אנו ממליצים פה אחד שלא להתיר את ההתחייבות ולאמץ את המלצת בית הדין לעיכוב בדרגתו למשך שנה וחצי".

 

עוד נטען על-ידי באי כוחו של ס', עורכי הדין שלמה רכבי ושלמה ציפורי, כי לאורך שנות שירות הקבע שלו הוא הוצב בחלק העליון של דירוג טיבם של אנשי הקבע לאור חוות דעת תקופתיות טובות שרשמו עליו מפקדיו.

 

בית המשפט המחוזי בת"א קיבל לפני כשבוע באופן זמני את עתירתו, והחזיר את בקשתו לדיון חוזר אצל ראש אכ"א החדש, אלוף מוטי אלמוז. בית המשפט קבע בהחלטתו הזמנית כי על אכ"א לספק בתוך חודש הסברים לפערים בין ההחלטה שהתקבלה על ידי האלוף והרמטכ"ל, לבין הנימוקים שהועלו במהלך דיוני הוועדה בעד השארת איש הקבע בצבא.

 

"אתקשה מאוד בפרנסת משפחתי וילדי הקטנים אם אצא מהצבא בגילי, קרוב ל-40", טען ס' בבקשתו להתחשב במצבו ולהחזירו לשירות, והוסיף כי פיטוריו הם לא הוגנים ובלתי מידתיים, שכן אובדן הפנסיה שאמור היה לקבל ללא ההדחה מוערך בנזק כולל של כ-3 מיליון שקל.

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "בחודש יולי 2016 הוחלט לסיים את שירותו של הנגד בעקבות הרשעתו בבית דין צבאי. הנגד הורשע בגין התרשלות חמורה בשמירה על נשקו האישי, אותו הותיר ברכב שנגנב. ערעור שהגיש הנגד תלוי ועומד בפני בית המשפט. יודגש כי בית המשפט לא ביקש כי צה"ל יבחן מחדש את ההחלטה בעניין".

 

גורמים צבאיים הוסיפו כי "הנגד היה מעורב בשנים האחרונות גם באירוע ערכי קודם, בגינו נשקל סיום שירותו בעבר. בעקבות האירוע הקודם הוחלט לאפשר לנגד הזדמנות נוספת להוכיח את עצמו בשירות הצבאי. עובדה זו נשקלה אף היא בעת ההחלטה על סיום שירותו".

 

עורכי הדין שלמה ציפורי ושלמה רכבי שמייצגים את הנגד מסרו בתגובה: "בית המשפט  נתן לראש אכ"א הזדמנות לבחון מחדש את החלטתו ואנו תקווה כי המערכת תדע לתקן את החלטתה ותאפשר למרשנו המשך שירות מסור ואיכותי בחטיבה שממתינה לשובו. החלטה זו גם תתן ביטוי ראוי לשרות ארוך השנים של מרשנו, במסגרתו חרף נפשו על הגנת המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים