שתף קטע נבחר

נסראללה: תושבי חיפה מודים לנו על ההחלטה להעביר את מכל האמוניה

מזכ"ל חיזבאללה לוקח לעצמו קרדיט על ההחלטה הישראלית להעביר את מכל האמוניה ממפרץ חיפה: "לא משנה איפה הם ישימו את מכל האמוניה, אנחנו נגיע אליו. איפה יחביאו את הספינה שמובילה את האמוניה? הם אומרים שהיא כמו חמש פצצות גרעיניות". הוא גם קרא לישראל לפנות את הכור הגרעיני בדימונה

 


 

 

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר אחר הצהריים (יום ה') כי "תושבי חיפה הודו לחיזבאללה על כך שסייע להם לפנות את את מכל האמוניה אחרי שנים של מאבק". לדבריו, ההחלטה על פינוי המכל התקבלה "בגלל שההתנגדות (חיזבאללה) התחילה לדבר עליו". נסראללה דיבר בעצרת שנתית שמקיים חיזבאללה לזכרם של בכירי הארגון, עבאס מוסווי, רארב חרב ועימאד מורנייה. בתחילת נאומו אמר נסראללה כי בישראל בעצמה אומרים שחיזבאללה הפך לאיום מספר 1 עליה וזה "אות כבוד עבורנו".

נאום נסראללה, היום ()
נאום נסראללה, היום
 

הוא הסביר: "אם אני אמרתי שמכל האמוניה בחיפה הוא כמו פצצה גרעינית, אז הם אמרו (בישראל) שהספינה ששטה בים ונושאת את האמוניה לישראל 'היא כמו חמש פצצות גרעיניות'". לאחר מכן תהה נסראללה: "הספינה הזו, לאן היא יכולה לברוח מאיתנו? בוא נניח שהם מפנים את המכל בחיפה, קודם כל לא משנה לאן הם ייקחו את המכל, אנחנו - אם ירצה אללה - נגיע אליו. בחיפה זה יותר קל, אין ספק. טוב, אז פינית את המכל. את הספינה היכן תחביאו? אם כן, האויב עומד בפני התנגדות שיש לה יכולות ושיש לה אומץ להשתמש ביכולות בכל עימות אמיתי ולכן עושה חישוב אלף פעם".

 

בהמשך אמר כי תושבי חיפה הודו לחיזבאללה על הפינוי של מכל האמוניה: "20 או 30 שנה ביקשנו שיפנו ואף אחד לא נתן לנו תשובה". נסראללה הוסיף: "היום אני קורא לישראל לפרק לא רק את מכל האמוניה בחיפה, אלא גם את הכור הגרעיני בדימונה".

 

מכל האמוניה במפרץ חיפה. "איפה הם יחביאו אותו?" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מכל האמוניה במפרץ חיפה. "איפה הם יחביאו אותו?"(צילום: עידו ארז)

"לישראל יש נשק גרעיני", הוסיף נסראללה, "והיא קושרת קשר נגד איראן שרוצה להשיג גרעין לצרכי שלום. אנחנו יכולים להפוך את האיום להזדמנות ואת הנשק הגרעיני הישראלי לאיום על ישראל, על הישות שלה ועל היישובים שלה". בהמשך פנה נסראללה ל"מנהיגי האויב": "במלחמת לבנון השנייה היו לכם הפתעות רבות. אתם מודים שהמלחמה שלכם נכשלה ולא השיגה את מטרותיה. אתם טועים בכך שהמידע שיש לכם עלינו הוא מספיק. אנחנו נפתיע אתכם עם מה שאנחנו מסתירים. זה ישנה את פניה של כל מלחמה או כל מעשה טיפשי שתבצעו".

 

נסראללה התייחס בנאומו גם לנשיא האמריקני, דונלד טראמפ. "לא מפחיד אותנו אם טראמפ יעניק אור ירוק לנתניהו לפתוח במלחמה נגד לבנון. התנאים הפוליטיים למלחמה קיימים תמיד והחיפוי האמריקני קיים תמיד". נסראללה גם הזכיר כי ישראל מקבלת היום גיבוי ממדינות ערב, יותר מאי פעם: "הגיבוי שאפשר לישראל לתקוף את לבנון ב-2006 נוכח היום עוד יותר". לדבריו, מה שמרתיע את ישראל לא קשור לאובמה או טראמפ, אלא "לכוח של ההתנגדות". נסראללה אמר כי "אם האויב היה חש שההתנגדות נחלשה, זה היה מעודד את האויב להיכנס להרפתקה. הערובות שלנו היום הן הכוח שלנו והעמידה האיתנה שלנו. זה מה שמגן על המדינה שלנו ומונע מלחמה".

 

מזכ"ל חיזבאללה הוסיף כי ישראל הכינה תוכניות להגנה על היישובים שלה ליד גבול הצפון, כדי להראות לדבריו עד כמה ישראל מורתעת: "אין צורך להיות מושפעים מכל מה שנאמר ומכל איום. אנחנו רואים את זה במסגרת המלחמה הפסיכולוגית, אך עלינו תמיד להיות מוכנים. היד שלנו על ההדק".

 

בהמשך הוא האשים את ישראל שהיא לוקחת חלק פעיל במבצע הקואליציה הסעודית בתימן: "יש נתונים מוחשיים שמעידים על כך שישראל לוקחת חלק בתוקפנות ושותפה מבחינה חומרית, טכנולוגית ומבחינת ידע". נסראללה ציין כי קצינים וטייסים ישראלים לוקחים חלק בתקיפות.

 

בניגוד לשנים קודמות הטקס המרכזי השנה לא מתקיים בפרבר הדרומי של ביירות, המעוז של חיזבאללה. האירוע מתקיים בו זמנית בשלושה אזורים שונים בדרום לבנון. נסראללה, כהרגלו, מדבר באותו אירוע באמצעות מסכי ענק.

 

עבאס מוסאווי, מזכ"ל הארגון לשעבר,  חוסל לפני 25 שנה על ידי ישראל. השייח רארב חרב חוסל ב-1984 וראש הזרוע הצבאית של הארגון, עימאד מורנייה, חוסל על ידי ישראל בדמשק בפברואר 2008, לפי מקורות זרים. בינואר 2015 חוסל בנו של מורנייה, ג'יהאד, על ידי ישראל, לפי מקורות זרים, יחד עם עוד בכירים בחיזבאללה ומפקד במשמרות המהפכה של איראן בעת שהיו בסיור מבצעי בקוניטרה, בדרום סוריה.

 

הסיסמה שניתנה השנה לאירוע היא "אדוני הניצחון". כבר ביום ראשון האחרון במהלך נאומו של נסראללה באזכרה לרגל אחד מאנשי הדת של הארגון שמת לאחרונה, הוא הכין את הציבור לכך שידבר היום בהרחבה על ישראל. "הישראלים מדברים הרבה לאחרונה", אמר נסראללה בתחילת השבוע.

 

ביום ראשון האחרון החליט בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה כי על חברת חיפה כימיקלים לרוקן את מכל האמוניה עד ליום שלישי בשבוע הבא. אתמול בית המשפט המחוזי בחיפה נתן צו עיכוב ביצוע להחלטה, עד לקבלת תגובת עיריית חיפה לערעור שהגישה חברת חיפה כימיקלים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים