שתף קטע נבחר

הדברים שיפילו את העסק המשפחתי

לרגל יום המשפחה: עסק בו עובדים יחד הורים וילדים או אחים מורכב יותר מעסק רגיל. אם תכירו את הקשיים ותדעו לא לערבב בין התפקידים ולהתייחס לבני המשפחה באופן מקצועי - תוכלו להצליח כלכלית ולשמר את היחסים הטובים בבית. מדריך

עסק משפחתי לא מתאים לכל משפחה: האצלת סמכויות בעייתית וקבעון מחשבתי יכולה לפגוע בעסק ובסופו של דבר, גם במשפחה שמרכיבה אותו.

 

מדריכים נוספים בערוץ הקריירה

אלה התכונות שיהפכו אתכם לעובדים מושלמים

כך תשמרו על יחסים טובים עם הבוס

כך תהפכו בקלות את העסק לדיגיטלי

 

מערכות יחסים בתוך המשפחה, יחד עם האתגרים הקיימים בעולם העסקים, עלולים להביא את בעלי העסק לקצה היכולת האישית שלהם. ישנם כמה מכשולים בעבודה לצד בני משפחה שמומלץ להימנע מהם:

 

ערבוב בין תפקידים

אחת מהרעות החולות של העסקים המשפחתיים נוגעת בהאצלת סמכויות בעייתית. כאשר התפקידים מטשטשים, כל אחד מהעובדים לוקח חלק בכל רבדי העסק, מה שמביא לכפילויות בעבודה ולהסרת אחריות עד שלבסוף העבודה אינה מתבצעת, כיון שכל אחד בטוח שהשני צריך לעשות את המטלה.

 

התקשורת בין העובדים

מכיון שבעסק משפחתי העובדים מכירים זה את זה שנים ארוכות ויש ביניהם קשר עמוק, עלולה להיות רגישות יתר לגבי אופן העברת המסרים. כתוצאה מכך, פעמים רבות הבעיות אינן מדוברות, אינן באות לידי פתרון והעסק נפגע.

בעסק משפחתי עלולה להיות רגישות יתר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בעסק משפחתי עלולה להיות רגישות יתר(צילום: shutterstock)
 

אין תחלופת עובדים

בעסק משפחתי לרוב לא מתרחש שינוי בתפקידי המפתח, אשר מאוישים על ידי בני המשפחה, מה שעלול להביע לקיבעון ברעיונות וכתוצאה מכך להביא לירידה בתפוקה.

 

בני הדור הראשון, שהקימו את העסק, חשים מחויבות ואחריות לעסק שבנו במו ידיהם. כשהבעלים הוא גם המנכ"ל, חוקי הפרישה אינם חלים עליו, והוא יעבוד גם מעבר לגיל הפרישה הטבוע בחוק. 

 

הדור השני והשלישי עלולים לכבד את דור המייסדים ולא לקחת אחריות על ההנהגה, מה שמונע כניסה של אנרגיה חדשה שיכולה להזניק את העסק קדימה.

 

הפתרון: חלוקת תפקידים ויחס מקצועי

עסק משפחתי צריך להתנהל כמו עסק רגיל, עם חלוקת סמכויות ברורה ובלתי ניתנת לשינוי, אשר חריגה ממנה תשא השלכות, בדומה לחריגה של עובד בעסק שאינו משפחתי. יש להסתכל על בני המשפחה כבעלי תפקידים ולזכור שהשיח הוא מקצועי ולא אישי.

 

בנוסף, כדאי לבצע מדי פעם ריענון תפקידים וסמכויות בין בני המשפחה, בין אם על ידי הוספת סמכויות או שינוי מבנה ארגוני, על מנת לשמור על עניין. מומלץ לבנות מסגרת עסקית מסודרת בעלת אסטרטגיה ברורה והכי חשוב - להבין שבסופו של יום, העסק מורכב ממשפחה שיש לשמור עליה.

 

הכותב הוא מנכ"ל ובעלים של חברת Excellent-BD לפיתוח עסקי לעסקים קטנים


פורסם לראשונה 26/02/2017 09:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים