שתף קטע נבחר

מלך ירדן: "נעשים מאמצים להתניע את המו"מ בין ישראל לפלסטינים"

המלך עבדאללה השני נפגש עם חברי קונגרס אמריקנים בעמאן והבהיר: "שתי המדינות - הפתרון היחיד לסיום הסכסוך". נתניהו אישר כי השתתף בפסגה מדינית חשאית לפני כשנה בירדן

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר היום (יום א') בישיבת שרי הליכוד כי השתתף לפני כשנה בפסגה מדינית חשאית שהתכנסה בעקבה, שבה השתתפו שר החוץ של ארצות הברית באותם ימים ג'ון קרי, מלך ירדן עבדאללה השני ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. בפסגה, כך דווח הבוקר ב"הארץ", הציג קרי מתווה ליוזמת שלום אזורית הכוללת הכרה בישראל כמדינה יהודית וחידוש של המשא ומתן עם הפלסטינים.

 

כמו כן, נטען בדיווח כי נתניהו בחר שלא להשיב בחיוב להצעה כיוון שיתקשה להשיג לה תמיכה בקואליציה. בתגובה, הסתייג נתניהו מהדיווח שקרי היה זה שיזם את הפגישה. "אולי אני יזמתי אותה?", אמר ראש הממשלה בישיבת שרי הליכוד. 

 

נתניהו, עבדאללה וקרי במהלך פגישה ב-2014 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו, עבדאללה וקרי במהלך פגישה ב-2014(צילום: EPA)

 

גם דובר נשיאות מצרים אישר הערב את קיומה של הפגישה בשנה שעברה ואמר כי מצרים לא חוסכת בשום מאמץ שיכול להביא לפתרון צודק וכולל לסוגיה הפלסטינית, המתבסס על פתרון שתי המדינות ועל זכותם של הפלסטינים להקים מדינה עצמאית בגבולות 67', שבירתה מזרח ירושלים. הוא הוסיף כי תוכן הדיווח הכיל גם מידע שגוי, ולא תאם לחלוטין את עמדתה של מצרים.

 

במקביל, נמשכים המאמצים בקרב מנהיגי מדינות ערב לחדש את המגעים בין ישראל לפלסטינים. מלך ירדן, עבדאללה השני, נפגש היום עם חברי קונגרס אמריקנים בבירה עמאן. "הפגישה עסקה בהתפתחויות האחרונות באזור ובייחוד במאמצים להתניע מחדש משא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס פתרון שתי המדינות, שהוא הפתרון היחיד לסיום הסכסוך", נכתב בהודעה של לשכת בית המלוכה הירדני. 

 

נשיא מצרים א-סיסי. הבהיר כי פתרון הסכסוך נמצא בראש סדר העדיפויות (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא מצרים א-סיסי. הבהיר כי פתרון הסכסוך נמצא בראש סדר העדיפויות(צילום: AP)

נשיא מצרים א-סיסי הדגיש בפגישה שקיים עם משלחת של ראשי ארגונים היהודים בארצות הברית כי הגעה לפתרון צודק לסוגיה הפלסטינית, אשר יביא את הסכסוך לקיצו, עומדת בראש סדר העדיפויות שלו.

 

"כינון השלום באזור יביא למציאות חדשה שתאפשר למדינות האזור להנחיל את הפיתוח החברתי והכלכלי שהעמים המדינות מצפים לו", אמר א-סיסי. נשיא מצרים אף הוסיף בשיחה כי כינון שלום ישים קץ לאחד התירוצים החשובים שעליהם מתבססים ארגוני הטרור כדי להצדיק את מעשיהם.

 

הנשיא ראובן ריבלין ומלקולם הונליין, הערב בירושלים (צילום: לע"מ) (צילום: לע
הנשיא ראובן ריבלין ומלקולם הונליין, הערב בירושלים(צילום: לע"מ)

בוועידה השנתית של הארגונים היהודיים, שנפתחה הערב בירושלים במעמד הנשיא ראובן ריבלין ובהשתתפות יותר מ-100 מנהיגים מ-52 ארגונים שונים בצפון אמריקה, סיפר מלקולם הונליין, סגן יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים האמריקניים, על הפגישות שערכו עם הנשיא א-סיסי ומלך מרוקו לפני בואם ארצה.

 

 

"אנו חוזרים מפגישות עם נשיא מצרים א-סיסי ועם מנהיגים והמלך במרוקו, והמסר העיקרי שקיבלנו הוא שזהו עידן חדש ויש חלון של הזדמנויות לאור חוסר היציבות וההקצנה המתגברת, ולכן יש לפעול בהתאם", אמר הונליין והוסיף: אנו מאמינים כי בעניין האיראני זה הזמן ללחוץ על איראן ולהגביר את הסנקציות. יש לפעול בצורה מאוחדת בהובלה אמריקאית, אירופה ומדינות המפרץ".

 

היו"ר, סטפן מ. גרינברג, הביע תמיכה במינויו של דייויד פרידמן לשגריר ארה"ב בישראל ואמר כי הוא הוכיח את עצמו כעורך דין בעל יכולת גישור גבוהה, וכבעל מחויבות ואהבה לישראל.

 

הנשיא ריבלין הדגיש בדבריו את חשיבות היחסים בין ארה"ב לישראל ואמר: "אין לאפשר לישראל להיות כדור פוליטי בין צדדים ואידיאולוגיות שונות". עוד הדגיש הנשיא כי "על התמיכה בישראל להישאר ללא שיוך מפלגתי וכך היא תישאר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו והמלך עבדאללה השני (ארכיון)
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים