שתף קטע נבחר

אשת הרודן האפריקני בן ה-92: "הוא ירוץ לנשיאות גם כגופה"

נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה, ששולט בארצו מאז 1980, נערך להתמודדות נוספת ב-2018. אשתו האשימה חברים במפלגת השלטון בתכנון מזימה להדיחו: "אם אלוהים יחליט לקחת אותו, אז נעמיד אותו לבחירה כגופה"

 

"אם ארגיש שאני לא יכול לעשות את זה יותר אומר למפלגה שלי". מוגאבה (צילום: AP) (צילום: AP)
"אם ארגיש שאני לא יכול לעשות את זה יותר אומר למפלגה שלי". מוגאבה(צילום: AP)

 

נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה יוכל להתמודד בבחירות הבאות לנשיאות גם אם יהיה "גופה". כך אמרה לא אחרת מאשר רעייתו של הרודן האפריקני, גרייס מוגאבה. הגברת הראשונה של זימבבואה האשימה חברים במפלגת השלטון Zanu-PF בתכנון מזימה להדיח את בעלה, שביום שלישי יחגוג יום הולדת 93, ואמרה שאם מוגאבה ימות תומכיו עדיין ישלשלו פתק עם שמו בקלפי.

 

עוד סיפורים מעניינים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

גרייס מוגאבה אמרה את הדברים בעצרת שקיימה בבוהרה שבמזרח זימבבואה. "אם אלוהים יחליט לקחת אותו, אז אנחנו נעדיף להעמיד אותו לבחירה כגופה", אמרה אשת הנשיא האפריקני. 


רוצה להיות נשיאה? גרייס מוגאבה (צילום: AP) (צילום: AP)
רוצה להיות נשיאה? גרייס מוגאבה(צילום: AP)

כמה פרשנים בזיממבואה אמרו שדבריה של גרייס מוגאבה לא נאמרו מתוך רצון אמיתי שבעלה ישלוט במדינה מהקבר, אלא מרצונה שלה לממש את שאיפתה ולהפוך לאישה הראשונה שמכהנת בתפקיד מנהיגת זימבבואה.

 

הגברת הראשונה רוצה להיות הנשיאה הראשונה?

גרייס, בת 51, צעירה מבעלה ביותר מ-40 שנה ובתקופה האחרונה נשמע קולה יותר ויותר בפוליטיקה של זימבבואה.

 

הגברת הראשונה לא פסלה את ההשערות שיום אחד תהפוך בעצמה לנשיאת זימבבואה הראשונה ואמרה שהיא כבר "נשיאה" משום שהיא ובעלה מקבלים החלטות ביחד.

 

מקבלים החלטות ביחד. הזוג מוגאבה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מקבלים החלטות ביחד. הזוג מוגאבה(צילום: רויטרס)

גרייס מוגאבה הייתה בעבר מזכירתו של הנשיא וניהלה איתו רומן כשהיה נשוי לאשתו הראשונה סאלי הייפרון, וכשהיא עצמה גם הייתה נשואה. הם התחתנו ב-1996, ארבע שני לאחר מותה של אשתו הראשונה של מוגאבה ויש להם שני ילדים.

 

"רוב העם מרגיש שאין לי תחליף"

מוגאבה עצמו אמר שהעם בזימבבואה וכן מפלגת השלטון ZANU-PF לא רואים שום מועמד חלופי לנשיא המכהן בבחירות שייערכו ב-2018. "הם רוצים שאני אתמודד בבחירות, בכל המפלגה רוצים שאתמודד בבחירות. רוב העם מרגיש שאין שום תחליף, יורש שמקובל עליהם, מקובל עליהם כמוני", אמר הנשיא המבוגר לתקשורת הממלכתית בארצו ערב יום הולדתו ה-93. "העם, אתם יודעים, ירצה לשפוט כל אחד על בסיס הקריטריונים של מוגאבה".

 

בחודש דצמבר הודיעה מפלגתו של מוגאבה שהוא יהיה המועמד שלה בבחירות לנשיאות בשנה הבאה, אז יהיה בן 94. "כמובן שאם ארגיש שאני לא יכול לעשות את זה יותר, אני אומר זאת למפלגה שלי כדי שישחררו אותי. אבל כעת אני חושב שאני יכול", אמר מוגאבה.

 

מוגאבה, שנודע בסגנונו הלוחמני, אמר שהוא מסכים עם גישתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ "אמריקה בשביל אמריקה". "כשזה נוגע לדונלד טראמפ, שמצד אחד מדבר על לאומיות אמריקנית, אמריקה לאמריקה, אמריקה לאמריקנים - על זה אנחנו מסכימים. זימבבואה לתושבי זימבבואה", אמר הנשיא האפריקני.

 

מוגאבה הוא ראש המדינה המבוגר ביותר בעולם ומנהיג את זימבבואה מאז תום שלטון המיעוט הלבן ב-1980 לאחר שנים של מלחמה. בעבר אמר שהוא רוצה לחיות עד גיל 100 ולשלוט בארצו במשך כל חייו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"העם והמפלגה רוצים שאתמודד בבחירות". מוגאבה
צילום: רויטרס
מומלצים