שתף קטע נבחר

זוכי מחיר למשתכן: "חוששים מהפרת חוזה"

זכאים בצפון הארץ טוענים כי לא קיבלו משכנתא משום שטרם ניתנה לבנקים ערבות מדינה, ולכן אינם יכולים להעביר את התשלום הראשון: "חוששים מריבית פיגורים, ובגלל לחץ הזמן לא נוכל לנהל מו"מ ראוי על גובה ריבית המשכנתא". האוצר: "ערבות המדינה בישורת האחרונה"

בני זוג זכאי תוכנית מחיר למשתכן, טוענים כי אינם מקבלים משכנתא מהבנק בגלל שמשרד האוצר לא חתם על ערבות מדינה. במסגרת של ערבות מדינה, המדינה בעצם מתחייבת לתת גיבוי לבנקים, כדי להבטיח שהזוכים בהגרלה יקבלו את מלוא המשכנתא המגיעה להם. בני הזוג זכו בהגרלה לפרויקט דיור מוזל באזור הקריות. הם אמורים לפי החוזה להעביר תשלום ראשון ממחיר הדירה תוך שבועיים, אולם לטענתם, עד כה לא הצליחו לקבל משכנתא בגלל היעדר חתימה על ערבות מדינה בפרויקט.

 

"בשביל מחיר למשתכן צריך למכור איברים"

 

השניים התבשרו על זכייתם בהגרלה באוקטובר האחרון. כעבור חודש הם נקראו לבחור דירות. ב' ואשתו בחרו דירת חמישה חדרים שעלותה במסגרת ההנחה 1.1 מיליון שקל. הם שילמו מקדמה בסך 95 אלף שקל, ועל פי החוזה יש לבצע את התשלום הראשון, בסך 350 אלף שקל, עם סיום קומת העמודים.

 

הדיירים מקבלים עדכונים מדי שבוע מהקבלן על קצב התקדמות הבנייה, ולאחרונה נודע להם כי סיום קומת העמודים צפויה בעוד כשבועיים. לפי החוזה, כאמור, זהו השלב שבו יש לשלם את התשלום הראשון. אולם לדברי ב', עד כה הוא ואשתו, כמו זכאים נוספים בפרויקט, לא השיגו משכנתא, מאחר שלדבריהם טרם נחתמה ערבות מדינה לפרויקט זה.

 

"במצב כזה", אומר ב', "אנחנו כולנו בהפרת חוזה, וזה מה שמטריד אותנו. כל עוד אין ערבות מדינה, הבנק לא יכול לתת לנו משכנתא. בחוזה כתוב שאי יכולת לקבל משכנתא לא תמנע תשלום, ושתשלום באיחור יישא ריבית פיגורים. זה מטריד אותנו למרות שהקבלן נחמד ומתחשב, ואמר שלפנים משורת הדין הוא ימתין עם התשלום. אין הצדקה לעיכוב על החתימה מצד משרד האוצר".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

"כשבבנק שומעים מחיר למשתכן אומרים - קיבלת הנחה, מה אתה מתלונן?"

לדברי ב', במעמד החתימה על רכישת הדירה בפרויקט בנובמבר ותשלום המקדמה, "נאמר לנו שהחתימה על ערבות המדינה תיקח שבוע-שבועיים. אמרנו לעצמנו שתוך חודש-חודשיים - מועד התשלום הראשון - בטח כבר נוכל לקחת משכנתא. אבל בינתיים עבר זמן מאז נובמבר, ועד עכשיו אין חתימה על ערבות מדינה. החברה שעורכת בקרה על פרויקט של מחיר למשתכן מטעם המדינה, מסרה לדיירים שפנו אליה שהנושא בבדיקה".

 

ב' מסביר שהעיכוב בחתימה על ערבות המדינה יוצר מצב, שבו גם אם תינתן ערבות מדינה לפני מועד התשלום בעוד שבועיים, לזוכים יישאר מעט מאוד זמן להשיג משכנתאות, ותחת לחץ כזה, הם לא יוכלו להתמקח על משכנתאות בתנאים טובים.

  

 

"הריביות מאוד גבוהות", הוא אומר, "כשהבנקים שומעים 'מחיר למשתכן' הם אומרים 'קיבלת הנחה מאוד גבוהה מהמדינה על הדירה, על מה אתה מתלונן?'. כולם מדברים על ריבית מאוד גבוהה למשכנתא. ל-25 שנה הציעו 5.5%-5.7%, ול-15 שנה הציעו 4.6%-4.8%. אלה הצעות שאינן רשמיות כל עוד אין ערבות מדינה. בשבילנו זו חריגה מאוד דרסטית, ויש לנו הכנסות של 28 אלף שקל נטו בחודש".

 

ללא ערבות מדינה, תשלום ראשון של 350 אלף שקל יהיה בלתי אפשרי לזוכים. "התחתנו לפני שנה", אומר ב', "אחרי המקדמה בסך 95 אלף שקל, נשארו לנו כ-50 אלף שקל חסכונות. מאיפה נביא 350 אלף שקל? מצד שני, אנחנו לא רוצים להגיע לריבית פיגורים. אם תתקבל ערבות מדינה ברגע האחרון, נצטרך תוך שבועיים להשיג משכנתא ללא זמן להתמקחות".

 (צילום: דוברות קריית מוצקין) (צילום: דוברות קריית מוצקין)
(צילום: דוברות קריית מוצקין)

גם ס' נקרא לפני כחודש לבחור דירה בפרויקט מחיר למשתכן, לאחר שכמה זכאים לפניו ויתרו על זכייתם. הוא בחר דירת ארבעה חדרים בעלות של קצת יותר ממיליון שקל. "חיפשתי דירה בשוק החופשי, אז כבר הייתי מוכן לנושא המשכנתא קודם לכן", הוא מספר, "אבל כל מקרה לגופו - ובמקרה הזה בבנק נתנו לי לפני שבועיים-שלושה אישור עקרוני, אבל אמרו שמתן המשכנתא תלוי בחתימה על ערבות המדינה. הוסיפו שזה משהו שהוא בטיפול ושצריך להסתדר. אנחנו מחכים שהדברים יתבהרו".

 

לדבריו, בתשלום הראשון עליו לשלם 33% מהסכום. "אתה מרגיש תקוע עם כל העניין הזה, למרות שהקבלן מאוד בסדר בהתנהלות מולנו ואין לנו טענות אליו. הוא אפילו אמר שהוא לא לחוץ, וגם אם העניין יתעכב בשבועיים-שלושה נוספים, זה בסדר. אבל מבחינת החוזה, אם יהיה עיכוב בכל מקרה הדיירים יהיו מפרי חוזה, ואז מה יקרה?", הוא תוהה.

 

"אני פחות לחוץ כי את ההון העצמי לתשלום הראשון של ה-33% הראשונים יש לי, ולמשכנתא אני זקוק להמשך התשלומים", הוא ממשיך, "אבל הבנייה עלולה להתעכב בגלל שלקבלן לא יהיה הכסף מהדיירים כי הם לא יכולים לקבל משכנתא. כל העיכוב הזה עלול לגרור שרשרת אירועים וזה לא מצב בריא, ולמה בכלל זה צריך להיגרם? ועדת הכספים הרי כבר אישרה תקציב לערבות המדינה, אז למה לעכב את זה עוד?".

 

בקריות ובאזורי הביקוש - לא התקלה היחידה

לא מדובר בתקלה יחידה במחיר למשתכן בתקופה האחרונה. השבוע פורסם בתקשורת כי בפרויקט בשכונת נוה זמר ברעננה, של הקבלן רמי שבירו, ויתרו יותר מ-10,000 זכאים על הזכות לבחור דירות מוזלות, וזאת בשל המחיר הגבוה לדירה.

 

זכאים שהגיעו למקום 13 אלף בהגרלה קיבלו הודעות להגיע ולבחור מהדירות שבמלאי. הסיבה היא החלטת הקבלן למכור במסגרת מחיר למשתכן דירות בשטח 131 מ"ר במחיר של החל מ-2.31 מיליון שקל. גם לאחר ההנחה, זוכים רבים לא יכלו להעמיד את ההון עצמי הדרוש.

 

לפני חודש וחצי פורסם כי יותר מ-90% מזכאי מחיר למשתכן בקריית ביאליק ויתרו עליהן. מדובר בלמעלה מ-1,500 זכאים שביטלו את זכייתם בפרויקט של גיא ודורון לוי, ולכן החליט משרד הבינוי והשיכון, יחד עם הקבלנים, להציע ל-7,500 נרשמים שטרם פנו אליהם, להירשם מחדש לפרויקט.

 

רק 120 דירות מכל הפרויקט נמכרו לזכאים בינתיים. לפי ההערכות, שיעור הרכישות הנמוך נובע ממחיר גבוה ומתכנון בעייתי של הדירות, שנעוץ בהחלטת מטה הדיור במשרד האוצר להגריל דירות של מחיר למשתכן עוד לפני שתכנונן הושלם, כדי ליצור תחושה שמיזמי תוכנית הדיור המוזל מתקדמים בקצב מהיר.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי החתימה על ערבות המדינה (שנחתמת לפי פרויקט), נמצאת בישורת האחרונה. עוד הוסיפו באוצר: "זכאי מחיר למשתכן קיבלו אישורים עקרוניים למשכנתא לקראת חתימה על ערבות המדינה, שנמצאת בישורת האחרונה. זאת לאחר שמשרד האוצר תיקן את נספח הרכישה, כך שהזוכים לא ישלמו מעבר להון העצמי הדרוש עד להשלמת הערבות בפועל. מי שיספוג את הדחייה יהיה הקבלן, ולא הרוכש".

 

באוצר טוענים עוד כי הדיירים לא יימצאו בהפרת חוזה, מאחר שלחוזה הוכנס סעיף לפיו עד שהליך ערבות המדינה יסתיים - הדיירים לא ייכנסו להפרת חוזה וכי ברוח זו תוקן החוזה על ידי האוצר לטובת הדיירים.

 

לגבי הוויתורים על זכיות ברעננה ובקריית ביאליק נמסר מהאוצר: "מטבע הדברים, כחלק מתהליך ההגרלה של מחיר למשתכן, לא כל הזכאים יממשו את זכותם לרכישת הדירה בשל אי התאמה בין הצורך שלהם ליחידה המוצעת. במקרים כאלה הזכייה עוברת לזכאים הבאים בתור או שמועברת לזכאי סדרה ב'. משרד האוצר ימשיך לפעול במסגרת מחיר למשתכן במטרה להקל על זוגות צעירים לרכוש דירה".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות קריית מוצקין
שכונת משכנות אומנים אמנים קריית קריית מוצקין נדלן נדל"ן
צילום: דוברות קריית מוצקין
מומלצים