שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אירלנד: פרו-פלסטינים הפגינו, הרצאת שגריר ישראל בוטלה
  השגריר זאב בוקר היה אמור להרצות באוניברסיטת טריניטי קולג' בדבלין, אך הופעתו בוטלה לאחר שסטודנטים חסמו את הכניסה לאולם ושרו שירים נגד ישראל. משרד החוץ גינה: "המפגינים - אנשים שמעדיפים ללבות את אש השנאה". האוניברסיטה התנצלה: "תקיפה חמורה של חופש הדיבור"

   

  ההפגנה שהובילה לביטול הרצאת השגריר

  ההפגנה שהובילה לביטול הרצאת השגריר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הרצאה של שגריר ישראל באירלנד באוניברסיטת טרינטי קולג' בדבלין בוטלה ברגע האחרון בשל הפגנה אנטי-ישראלית של סטודנטים שחסמו את הכניסה לאולם ושרו שירים נגד ישראל.

   

  האירוע אורגן על ידי האגודה ליחסי חוץ באוניברסיטה (סופיה), אבל קבוצת סטודנטים בשם "סטודנטים למען צדק בפלסטין" התנגדו להזמנתו של השגריר זאב בוקר. האירוע היה אמור להתקיים אתמול בשעה 19:00 בערב באולם הרצאות באוניברסיטה.

   

  השגריר בוקר היה אמור לשאת הרצאה של 15 דקות ולאחר מכן עוד 45 דקות של שאלות ותשובות. במודעה שפרסמה האגודה ליחסי חוץ היא הבטיחה ש"הרצאתו של השגריר תספק ללא ספק תובנות מיוחדות בנוגע למצב העדין" (בסכסוך הישראלי פלסטיני - א"א). האגודה הודיעה שיינקטו אמצעי בטחון קפדניים ורק חברי האגודה יוכלו להשתתף בהרצאה בכפוף להצגת תעודת חבר.

  הרצאת השגריר זאב בוקר בוטלה בעקבות ההפגנה ()
  הרצאת השגריר זאב בוקר בוטלה בעקבות ההפגנה

  הקבוצה שהתנגדה לאירוע טענה שנושא ההרצאה, הביטחון והתנאים לקיומו של האירוע אורגנו על ידי שגרירות ישראל . כ-40 סטודנטים פרו פלסטינים הפגינו מחוץ לאולם, הניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות בנוסח "כולנו פלסטינים" ו"מהנהר ועד הים - פלסטין תהיה חופשית".

   

  באגודה ליחסי חוץ באוניברסיטה נבהלו מההפגנה והחליטו ברגע האחרון לבטלו. נשיאת האגודה גרייס קונווי הסבירה שהאגודה עצובה מאוד מהביטול. "אנחנו חשים שהייתה אי הבנה לגבי כוונותיה של האגודה שהייתה לספק במה לדיון ואנחנו לא מפלים אף שגריר. אנחנו מזמינים את כל השגרירים ונוהגים כלפי דיפלומטים בכבוד ובהגינות. אנחנו לא מפלים נגד מדינות, בין אם אנו תומכים במדיניותן או לא. האגודה היא צד נייטרלי ואנו מספקים במה לדיון ולא תומכים או מגנים את התנהגותן של המדינות שמיוצגות על ידי השגרירים".

   

  מייסד אגודת הסטודנטים למען פלסטין קיארן אורורקי אמר שהסטודנטים קיימו הפגנה שלווה מחוץ לאולם. הוא אמר שההפגנה היא חלק מקריאת האגודה להטלת חרם על ישראל מאז שנת 2004. "אנחנו חשים שעד שזכויות אדם בפלסטין יכובדו, אנחנו צריכים להזדהות עם הפלסטינים כפי שהיה עם התנועות שנלחמו באפרטהייד בדרום אפריקה".

   

  נשיא אגודת הידידות "אירים למען ישראל", בארי וויליאמס, אמר שהמפגינים התנהגו בהיסטריה. וויליאמס תהה מדוע המשטרה האירית שהייתה במקום לא התערבה כדי להבטיח שהאירוע יתקיים כמתוכנן. עוד סיפר שעדי ראייה דיווחו שהמפגינים חסמו את הדלתות של האולם, שבו היתה אמורה להתקיים ההרצאה. "בכל פעם שדבר כזה קורה מצטרפים עוד תומכים בישראל. אנשים מתוסכלים ולכן הם מתחילים לשאול יותר שאלות ולחקור. אם הם היו מאפשרים לו לנאום, הקהל היה יכול לשאול אותו שאלות קשות. המפגינים האלה צבועים בכך שהם מגנים את ישראל בזמן שרק בשבוע שעבר אפשרו לשגריר טורקיה לנאום בפני האגודה למרות שטורקיה מפרה את זכויות האדם של האוכלוסיה הכורדית".

   

  דובר משרד החוץ עמנואל נחשון פרסם תגובה חריפה מאוד בשל ביטול הרצאתו של השגריר בוקר: "משרד החוץ מביע זעזוע לנוכח הפעולה הזדונית של קבוצת מפגינים שפגעו בזכותו של שגריר ישראל לחופש ביטוי באוניברסיטת טריניטי בדבלין אמש. מפגינים אלו, שרו שירים ששוללים את זכות קיומה של ישראל ובה בעת מנעו כניסה לאולם ההרצאות. אין לאנשים אלו כל עניין בסיוע לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים. הם מעדיפים דווקא ללבות את אש השנאה. מצער לראות שקבוצה קיצונית וקיקיונית מונעת חירות אקדמית ושיח פתוח מקהל מאזינים אירי. לצערנו, זו השיטה המאפיינת את ארגוני ה-BDS. אנחנו בטוחים שאוניברסיטה ראויה כטריניטי תנקוט צעדים על מנת להתמודד עם יוזמי החרם וההפגנה. אנו מצפים משלטונות אירלנד לנקוט בצעדים הנדרשים על מנת להבטיח את חופש הביטוי של שגריר ישראל".

   

  בעקבות הדברים הביעו באוניברסיטת טרינטי קולג' התנצלות רשמית: "אנו מצרים על כך כי השגריר הישראלי זאב בוקר לא היה יכול לקחת חלק בדיון ביום שני בערב לאחר שהפגנות בתוך האוניברסיטה ומחוצה לה איימו לשבש את האירוע. האוניברסיטה רואה את האירועים בחומרה ומחשיבה אותם תקיפה בלתי מתקבלת על הדעת על חופש הדיבור. אנשי האוניברסיטה ניסו ללא הצלחה להרחיק את המפגינים מדלת הכניסה. השגריר הוא מבקר קבוע ומבורך ורצוי באוניברסיטה מאז מונה לתפקיד".

   

  עוד נמסר מהאוניברסיטה כי ראש המוסד האקדמי, פטריק פרנדרגסט, מתח ביקורת על המפגינים שמנעו מהאורח לבטח את דעותיו. "זה היה מצער מאוד ואנטיתזה לערכי טריניטי. נמשיך להיות בית לדיונים ונעשה כל שאפשר כדי להמשיך ולוודא שניסיונות לדכא דיון חופשי לא יצלחו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים