שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בת המהגרים שהתייצבה לצד ישראל. פרופיל של שגרירה
  פחות משבועיים אחרי שמונתה לתפקיד שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי הבינה איך הארגון הזה עובד, התייצבה לצד ישראל באופן נחרץ וגם הביעה את התנגדותה לעמדות של הנשיא טראמפ. היילי, בת מהגרים ללא כל ניסיון דיפלומטי קודם, סוחפת את הרשת. פרופיל

   

   

  מי את ניקי היילי? פרופיל    (צילום: אלי סגל)

  מי את ניקי היילי? פרופיל    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כשניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, סיימה לימודי ראיית חשבון בקולג' היא החליטה לחזור לעיירה הקטנה בדרום קרוליינה, שם היא נולדה, כדי לסייע לאמה בתפעול חנות הבגדים המשפחתית הקטנה. תוך כמה שנים היא הפכה את החנות הזאת לעסק שמגלגל מיליונים.

   

  זה ככל הנראה הפרט ששבה את לבו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ כשהחליט להעניק לה את המינוי הנחשק למרות שאין לה ניסיון דיפלומטי. מבחינתו היא דמות שיודעת לסגור עסקה. בימים הראשונים של היילי בתפקיד היא הראתה שהיא יודעת להתיישר עם הקו של הנשיא אבל גם לצאת ללא מורא נגד עמדתו בנושאים אחרים.

   

  בתדרוך כתבים באו"ם היא נתנה הד נחוש לעמדתו של הנשיא טראמפ כי יש לשפר את מצבה של ישראל באו"ם. יחד עם זאת, יממה לאחר שטראמפ הצהיר במסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "תומך בשתי מדינות, מדינה אחת, מה שהצדדים ירצו", היילי אמרה באו"ם בצורה ברורה: "עמדת ארצות הברית נשארה כפי שהייתה – תמיכה בפתרון שתי המדינות".

  השגרירה ניקי היילי התייצבה לצד ישראל בא"ם (צילום: AP) (צילום: AP)
  השגרירה ניקי היילי התייצבה לצד ישראל בא"ם(צילום: AP)

  היילי באו"ם (צילום: AP) (צילום: AP)
  היילי באו"ם(צילום: AP)

  מזכ"ל האו"ם והיילי. "האו"ם מציג מוסר כפול כלפי ישראל" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  מזכ"ל האו"ם והיילי. "האו"ם מציג מוסר כפול כלפי ישראל"(צילום: EPA)

  את שיעורי הבית שלה לקראת הכניסה לתפקיד היא עשתה במהירות. במהלך סיעור מוחות עם כמה מיועציה היא ביססה את עמדותיה כלפי הנושאים הבוערים ברחבי העולם, והביעה זעזוע ממה שלמדה על היחס של האו"ם לישראל.

    

  "מועצת הביטחון סיימה כרגע את הדיון החודשי על המצב במזרח התיכון. זה דיון ראשון שבו השתתפתי ואני חייבת לומר זה היה מעט מוזר", אמרה היילי בתדרוך לכתבים שהפך לנאום תוכחה ויראלי. זה גם התדרוך הראשון שלה אחרי דיון על המזרח התיכון ולכן בישראל מייחסים לדברים חשיבות יתרה. "מועצת הביטחון אמורה לדון על איך לקדם שלום בינלאומי וביטחון, אבל הדיון שלנו על המזרח התיכון לא היה על התחמשות חיזבאללה בטילים לא-חוקיים בלבנון. הוא לא היה על הכסף והנשק שאיראן מספקת למחבלים, הוא לא היה על איך אנחנו מביסים את דאעש. הוא לא היה על איך אנחנו עוצרים את בשאר אסד שאחראי על טבח במאות אלפי אזרחים. לא, במקום זאת הדיון התמקד בביקורת על ישראל - הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון".

   

  היא דיברה ארוכות על "ההטיה האנטי-ישראלית של האו"ם שבאיחור רב צריכה להשתנות", והצהירה כי "ארצות הברית לא תהסס לעמוד נגד הטיות אלו כדי להגן על ידידתנו ובת בריתנו - ישראל". דבריה החמים זיכו אותו בברכות בפייסבוק מנתניהו ולמחיאות כפיים מצד הארגונים היהודים בארצות הברית.

   

  שגרירת ארה"ב באו"ם מתייצבת לצד ישראל

  שגרירת ארה"ב באו"ם מתייצבת לצד ישראל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הפוסט החם של נתניהו בעקבות דברי היילי (מתוך פייסבוק) (מתוך פייסבוק)
  הפוסט החם של נתניהו בעקבות דברי היילי(מתוך פייסבוק)

   

  בת המהגרים שהפכה לגאווה רפובליקנית

  היילי נולדה בעיירה קטנה בדרום קרוליינה להורים סיקים שהיגרו מהודו והשתקעו בדרום העמוק של ארצות הברית. שמה המלא היה נימראטה ניקי ראנדאווה והכינוי שלה היה "ניקי", שפירושו "ילדה קטנה" בהודית.

   

  כבר בגיל צעיר היא עזרה לאמה בחנות הבגדים הקטנה שבלב העיירה, זאת במקביל ללימודיה בבית הספר וכשהיא מתמודדת עם בעיות של זהות וקשיים לא קלים של מהגרת בעלת צבע עור כהה במדינה שבה האלמנטים הגזענים ושנאת האחר גדולים. "לא היה לי קל בבית הספר" היא סיפרה לימים "בכל טופס אתה צריך למלא את משבצת הגזע ויש שלוש אפשרויות: לבן, שחור ואחר. אני תמיד הייתי האחר".

  היילי ומשפחתה (צילום: AP) (צילום: AP)
  היילי ומשפחתה(צילום: AP)

  ניקי היילי בכלל לא התכוונה להגיע לפוליטיקה. היו לה חיים שקטים בעיירה קטנה, עם בעל ושני ילדים, אחרי שהצליחה בעשר אצבעות להפוך את העסק של אמא שלה לאימפריה.

   

  עד שבשנת 2003 היא הקשיבה לנאום מעורר השראה של הילרי קלינטון על הכוח הנשי ועל הצורך להיאבק כדי לשנות מוסכמות. למרות שהייתה רפובליקנית, דווקא האישה הדמוקרטית נתנה לה השראה והיילי החלה לפלס את דרכה בפוליטיקה המקומית.

  קלינטון. דווקא הדמוקרטית נתנה השראה להיילי הרפובליקנית (צילום: AP) (צילום: AP)
  קלינטון. דווקא הדמוקרטית נתנה השראה להיילי הרפובליקנית(צילום: AP)

  להיילי יש יכולת להקסים, חיתוך דיבור משכנע, וכשהיא נלחמת להשיג משהו היא פועל כמו לביאה. תוך פרק זמן קצר היא ניצחה במרוץ מקומי והפכה לחברת בית הנבחרים של מדינת דרום קרוליינה, משם טיפסה מעלה בשקדנות ותעוזה, כשהיא נתמכת על ידי תנועת "מסיבת התה" ושרה פיילין.

   

  עמדותיה הן רפובליקניות מובהקות: היא נגד הפלות, בעד החזקת נשק, ובעד קיצוץ במיסים. מהר מאוד סימנו אותה במפלגה הרפובליקנית ככוכבת עולה, ובשנת 2016 היא נבחרה לתת את נאום התגובה המסורתי לנאום על מצב האומה של הנשיא ברק אובמה, שאותו בדרך כלל נותן בכיר רפובליקני בקונגרס.

   

  ביום שבו נשאה את הנאום אמריקה הרפובליקנית גילתה את היילי שסומנה כמי שנועדה לגדולות במפלגה. היא היתה רהוטה, הטיעונים שלה שיקפו היטב את העמדות השמרניות של הרפובליקנים, היא הביאה חן בדבריה ועוררה סימפטיה ולא אנטגוניזם. מבחינתה, היה זה הרגע בו נכנסה לליגה הלאומית של הפוליטיקה השמרנית.

  היילי. האישה הצעירה שמונתה למושלת בארה"ב (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  היילי. האישה הצעירה שמונתה למושלת בארה"ב(צילום: MCT)

  בפריימריס של המפלגה לא רק שהיא לא תמכה בטראמפ, היא תמכה באופן פומבי ופעיל במועמדותו של הסנטור מרקו רוביו, שהיה יריבו המר וזכה ממנו לעלבונות וכינויי גנאי. היילי, שהייתה האישה היא האישה הצעירה ביותר שמונתה למושלת בארצות הברית, עזבה את משרדה וערכה קמפיין למען רוביו ברחבי מדינתה. היא העריכה שהסיכוי שלו לנצח הוא טוב וקיוותה כי תמיכתה בו ללא סייג תביא אותה לקבינט בבית הלבן אם הוא ינצח.

   

  בסופו של דבר, טראמפ היה זה שניצח, יחסיו עם רוביו הופשרו ויודעי דבר במפלגה הרפובליקנית מספרים כי הוא פעל מאחורי הקלעים כדי להשיג תפקיד בכיר הולם למי שנשכבה למענו על הגדר בפריימריס העכורים, ניקי היילי.

   

  עד כה היא לא נתנה לטראמפ אף לא סיבה אחת להיות מאוכזב מהחלטתו למנות אותה, להיפך. בכל הזדמנות הוא מספר איך מינה אישה לתפקיד כל כך בכיר. כך זה עוזר לו להראות פחות שוביניסט - הוא מינה אישה, בת למהגרים, וזה נותן לו נקודות זכות גם בקרב מתנגדיו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים