שתף קטע נבחר

משפחת ההרוג הבדואי: "אזרח נרצח, ארדן ואלשיך צריכים להתפטר"

קרובי יעקוב אבו-אלקיעאן קיבלו בסיפוק את הדיווחים שלפיהם מח"ש תקבע כי בן המשפחה לא דרס במכוון את השוטר ארז עמדי לוי. אח של הנהג: "שוטר נהרג בשוגג, ואחי נרצח 'בתמורה'". האח קרא לארדן להתנצל בפומבי: "שיבוא לנחם את האימא". קרובים אחרים קראו לשר ולמפכ"ל להתפטר

 

 

 

"לא נהרג אזרח, נרצח אזרח". ברקע הפרסומים שלפיהם המחלקה לחקירות שוטרים עומדת לקבוע כי לא נמצאו ראיות לפיגוע בתקרית בכפר הבדואי אום אל-חיראן בחודש שעבר, דורשים בני משפחתו של יעקוב אבו-אלקיעאן מהשר לביטחון הפנים וממפכ"ל המשטרה להתפטר מתפקידם.

 

עדות אחד השוטרים במח"ש: "יריתי ירי אזהרה, לא לכיוון הנהג"

 

בתקרית, שהתרחשה בעת שכוח משטרתי עסק באבטחת הריסת מבנים בכפר, התקרב הרכב שבו נסע אבו-אלקיעאן לעבר שוטרים. הם פתחו לעברו בירי שגרם לפציעתו. הנהג המשיך בנסיעה ודרס למוות את השוטר רס"ב ארז עמדי לוי. אבו-אלקיעאן מת מאוחר יותר מפצעיו.

יעקוב אבו-אלקיעאן. נורה למוות ()
יעקוב אבו-אלקיעאן. נורה למוות

לאחר התקרית טענה המשטרה כי הרכב נסע במהירות וללא אורות, ואף ציינה כי הנהג הדורס הוא "מחבל פעיל התנועה האיסלאמית, ונבחן הקשר שלו לדאעש". השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר אז בין היתר כי "מחבל השייך לתנועה האיסלאמית דהר לעבר כוחותינו במטרה להרוג כמה שיותר שוטרים עוד לפני תחילת הפינוי". המפכ"ל, רב-ניצב רוני אלשיך, אמר אז: "כיניתי את הנהג הדורס 'מחבל' כי כל מה שראינו מול העיניים זה פיגוע דריסה, ואין כרגע ממצא שסותר את זה".

 

אלא שממצאי בדיקת מח"ש שהתפרסמו ביממה האחרונה הצביעו על כשלים חמורים בהתנהלות המשטרה באירוע, ולא מצאו ראיות כי אבו אלקיעאן ניסה לבצע פיגוע. הממצאים העלו אף בסבירות גבוהה כי לא היה צורך מבצעי בירי האזהרה לעבר רכבו של תושב הכפר וכי הוא בוצע מוקדם יותר. כמו כן עלה מהבדיקה כי שוטרים ביצעו ירי לא פרופורציונלי מבלי להתחשב במיקום שוטרים נוספים בזירה. בעקבות כך התרחש בזירה ירי דו-צדדי.

 

אחמד, אחיו של יעקוב, אמר היום ל-ynet כי בתקרית הקשה התרחשה שרשרת תקלות. לדבריו, "היה כשל מבצעי, הייתה הריגה בשוגג של השוטר וכתוצאה מזה הוא נהרג, 'בתמורה' אח שלי נרצח. זו האמת, הייתה שרשרת של פשלות, לא אחת ולא שתיים, פשלות של המשטרה ושל קובעי המדיניות".

 

האח אמר עוד כי "לא צריך ללכת בעקבות הטיוח של המשטרה. לצערי, המשטרה התנהלה בצורה לא אחראית, גם ראש המשטרה התנהל בצורה לא אחראית. אני אח שכול, ואני מצטרף למשפחת השכול במדינת ישראל. אני נהגתי באחריות והשר קרא לדברים אחרים. לצערי זה מאוד מאכזב, אני מאוד מאוכזב מהתנהלות המשטרה".

 

"הוא ביקש עזרה מהשוטרים" 

לדברי האח, יעקוב ביקש סיוע מהשוטרים לפני שנורה. "הוא ביקש עזרה מהשוטרים ואז הם באו, ירו בו והרגו אותו. לפי עדות של אנשים שהיו במקום הם אמרו 'חיסלנו את המחבל'. אני מקווה שהמשטרה תנקה את עצמה קודם, אם יש אנשים חמומי מוח אצלה – שלא יתקרבו למגזר הערבי, שלא יבואו במגע עם אנשים. אנשים שהרקע שלהם זה לרצוח לא צריכים להיות עם מדים. אפילו לא מכוונים נשק לאויב שאין לו נשק. המקרה הזה הוא פשע, סימפטום של מדיניות מוטעית ואנחנו רוצים להפוך אותו לאירוע מכונן".

 

סלים אבו-אלקיעאן, קרוב משפחה של יעקוב, אמר: "אני חושב שהשרד ארדן צריך לבוא ולהצטער על מה שקרה. תוך שניות הם הכריזו שמדובר בפיגוע, גם השר וגם מפכ"ל המשטרה". עטווה אבו-אלקיעאן, קרוב משפחה נוסף, אמר: "המשטרה ידעה אחרי חמש דקות בדיוק שהיא טעתה. הגרסה שלנו הייתה נכונה מההתחלה ועד הסוף. לצערנו, גם מותו של השוטר הוא טעות של המשטרה".

 

עטווה אמר עוד כי "אנחנו לא יכולים לקבל את זה שהמשטרה הכפישה אותנו והפכה אותנו לדאעש. השר והמפכ"ל הכפישו את השם של כל הכפר והפכו אותנו לפושעים. אני חושב שהשר ארדן, המפכ"ל ומפקד המחוז, וכל מי שהיה קשור לאירוע הזה, צריכים להגיש את ההתפטרות שלהם. לא היה צריך את החקירה של מח"ש כדי לדעת מה קרה. צריך לחקור מדוע המשטרה הכריזה שמדובר בפיגוע חמש דקות אחרי האירוע".

המפכ"ל אלשיך והשר ארדן. המשפחה קוראת להתפטרותם (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
המפכ"ל אלשיך והשר ארדן. המשפחה קוראת להתפטרותם(צילום: עפר מאיר)

השוטר שנהרג ארז עמדי לוי ()
השוטר שנהרג ארז עמדי לוי

מפכ"ל המשטרה אלשיך הגיב לפרסומים על אודות ממצאי בדיקת מח"ש, ואמר היום: "אגיד רק משפט אחד - אני לא משתתף בחגיגה. שוחחתי עם ראש מח"ש, אין מסקנות למח"ש. אני לא יכול להיות אחראי על פרסום לא רשמי. אני יודע בוודאות מראש מח"ש שטרם התגבשו מסקנות. יש עוד הרבה מידע שאין להם. הבדיקה בעיצומה. לכן אנחנו נשמור על החוק בניגוד לאחרים ולא נתייחס עד שתסתיים חקירת מח"ש".

 

עוד אמר המפכ"ל: מה שידענו אחרי התחקיר הראשוני אמרנו לציבור. כאשר יהיו מסקנות נתייחס למסקנות. בסופו של דבר צריך לשפוט את השוטרים שלנו על פי מה שניתן היה להבין באותה נקודת זמן. אני לא מכיר פרטים אחרים ממה שהיה מוכר אז. כשיהיו, נתייחס. אנו כמשטרה לא מדברים עד שתסתיים בדיקת מח"ש. ככה נמשיך לנהוג לא משנה איזה עליהום יעשו ומי יעשה מניפולציה".

 

במח"ש מסרו היום באופן רשמי כי "הרינו להבהיר כי בדיקת האירועים באום אל-חיראן טרם הסתיימה. הבדיקה בשלבים מתקדמים וממתינים כעת לתוצאות בדיקות בליסטיות. בסיום הבדיקה, לאחר שיתבררו ממצאיה, תעביר אותם מח"ש לגורמים הרלוונטיים ותביא אותם לידיעת הציבור".

 

במקביל, היום היו אמורות הרשויות לחלק צווי פינוי חדשים לתושבי הכפר. על השאלה האם הפינוי הבא צפוי להיות אלים, השיב אחמד אבו-אלקיעאן כי "למה צריך להיות פינוי בשביל שיהיה אלים? למה צריך להיות פינוי? למה? לפני 60 שנה היו שם אנשים, לקחה אותם המדינה ושמה אותם במקום הזה והם גדלו שם". בני משפחה אחרים ציינו כי אם תיעשה חלוקת צווים, הכוחות יקודמו בכיבוד ובשתייה.

 

לסיכום ציין האח אחמד: "השאלה היא מה נלמד מהנושא הזה. איך לבנות, הוא (השר ארדן. א"ק) לא רוצה להרוס את הרקמה בינו לבין הבדואים, הוא לא הורס בינו ובין הבדואים - זה כל המגזר הערבי. הוא צריך לשנות מדיניות. הוא צריך לבוא לנחם, להגיד 'סליחה' בפומבי, לבוא לאימא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים