שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פטריק סטיוארט: "הישראלים מטורפים"

  הוא הוביל הפקות מלאות אקשן כמו "מסע בין כוכבים" ו"אקס-מן", אבל כשהגיע לסט ישראלי - השחקן הבריטי פטריק סטיוארט נבהל מהרעש. "למדתי לצעוק", הוא מספר בראיון ל-ynet על חוויותיו בארץ הקודש. עכשיו הוא מגלם בפעם האחרונה את פרופסור אקס בסרט "לוגאן - וולברין", ונזכר במפגש הראשון עם יו ג'קמן וגם בפעם ההיא שקיבל תואר אצולה מהמלכה

  במהלך הקריירה המפוארת שלו, גילם סר פטריק סטיוארט, השחקן הבריטי בעל הקרחת הבוהקת, שלל דמויות אמיצות, נחושות, נטולות פחד, שהמפורסמת בהן היא כמובן קפטן ז'אן-לוק פיקארד, גיבור סדרת הטלוויזיה והסרטים "מסע בין כוכבים". אבל דווקא האיש שהנהיג את ספינת החלל אנטרפרייז ברחבי החלל והתמודד עם סכנות בין-גלקטיות, פיתח בשנים האחרונות פוביה טורדנית, ארצית במיוחד - חרדה מחציית כבישים. "אני פוחד שידרסו אותי. זה אולי הפחד הגדול ביותר שלי. האמת, זה מעייף מאוד עבור מי שנמצא איתי, כי אני חוצה רק בצמתים ובאור ירוק", מתוודה סטיוארט בן ה-76, בראיון שנערך עמו במהלך פסטיבל ברלין.

   

  "הדבר הנורא ביותר שיכול לקרות הוא שידרסו אותי בבוורלי הילס. אני מדמיין לעצמי אותי שוכב על הכביש ברודיאו-דרייב, מביט בשמיים הכחולים, וזועם שאני מת ברחוב בבוורלי הילס. הפוביה הזאת היא די רצינית והיא משגעת את אשתי. היא תמיד נוזפת-מזרזת: 'נו, נו! תעבור כבר, אף מכונית לא באה!', אבל אני לא מסוגל".

   

  אז איך התמודדת עם חציית הכבישים בתל-אביב, כשהגעת אלינו לפני חמש שנים להצטלם לסרט "לצוד פילים"?

  "אוי אלוהים. רק בתל-אביב? בכל ישראל מטורפים. ביום הצילומים השני סוף סוף ניגשתי אל הבמאי רשף לוי, ואמרתי: 'תראה, אולי זו בקשה מוגזמת, אבל אולי תוכל לבקש ממי שנמצאים על הסט שיהיו יותר שקטים? כל כך רועש כאן, עד הרגע שבו צועקים אקשן, לא מפסיקים כאן לצעוק ולדבר'. 'רועש?', תהה רשף, 'אבל זה אחד הסטים הכי שקטים שהייתי בהם. אמרתי לכולם לפני שבאת, שאתה רגיל למשהו שונה. ולכן כל כך שקט פה'. וממש לא היה שקט".

   

  וכך נאלץ סטיוארט בעל הגינונים הבריטיים להתרגל למציאות אחרת. "נהגתי לצפות ברשף ובצלם הראשי ובעוזר הבמאי. אחרי שהם סיימו לצלם את אחד השוטים, הם היו צורחים אחד בפניו של השני, וחשבתי 'אוי, זה נורא. הם רבים'. ואז הם היו דנים בשוט הבא. לבסוף, באחד הימים, רשף אמר לי: 'בישראל אם אתה לא צועק - לעולם לא ישמעו אותך', וזו הייתה הארה לגבי החברה הישראלית.

   

  "אשתי הצטרפה אליי והיא התאהבה בישראל. היא פגשה במהלך שהותה באנשים נהדרים וחוותה שיחות נפלאות. היא דיברה בקול חזק, כמובן. גם אני למדתי לצעוק. אהבתי את רשף, שהוא אדם נפלא, ואת הנוף הנפלא וההיסטוריה. ששת השבועות שביליתי בישראל היו חוויה נפלאה".

   

  סטיוארט ופרופסור אקס. "הוא מאבד את הדבר היחיד שיש לו - דעתו" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  סטיוארט ופרופסור אקס. "הוא מאבד את הדבר היחיד שיש לו - דעתו"(צילום: EPA)
   

  סטיוארט הוא אדם דעתן, בעל השגות על הנעשה כעת בעולם. אין לו בעיה לבקר גם את מדיניות ממשלתו. "אני חש מבוכה ובושה על כך שהמדינה בה אני אזרח בחרה לעזוב את האיחוד האירופי", הוא מכריז. "קשה לעכל את הברקזיט. קרה מה שקרה רק משום ששיקרו לאומה, ואזרחים הצביעו מתוך כוונה טובה".

   

  לפסטיבל ברלין הוא הגיע לכבוד הקרנת הבכורה החגיגית של "לוגאן - וולברין", הסרט האחרון בסדרת הסרטים על מעללי המוטאנט וולברין/לוגאן (יו ג'קמן), שמתבססים על קומיקס של מארוול. בסרט, שכבר זכה לשבחים רבים, סטיוארט מגלם בפעם האחרונה את פרופסור אקס - צ'ארלס אקסבייר, מייסד בית הספר לילדים מוטאנטים והמנטור שלהם, המוכר מסרטי "אקס-מן".

   

  "כל כך רועש". על הסט של "לצוד פילים" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  "כל כך רועש". על הסט של "לצוד פילים"(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  עלילת "לוגאן - וולברין", שביים ג'יימס מנגולד ומגיע עכשיו לאקרנים בישראל, מתרחשת בשנת 2029. בעוד חלק נכבד מהמוטאנטים נכחדו, לוגאן מסתתר על גבול מקסיקו ומתפרנס כנהג. הוא חי בבדידות לא מזהירה, ומתנחם באלכוהול. אחד הבודדים שמארחים לו לחברה הוא פרופסור אקסבייר החולה, שסובל מהתקפים. באחד הימים מפציעה אישה מסתורית המבקשת מלוגאן לשמור על ילדה יוצאת דופן ולהוביל אותה למקום מבטחים. וכך, לוגאן ואנשיו מוצאים עצמם מתמודדים עם מזימת אופל זדונית נוספת.

   

  "בסרט הזה, אקסבייר מאבד את דעתו, הדבר היחיד שהיה לו", אומר סטיוארט. "זה היבט מרתק בסרט. ג׳יימס ואני דיברנו על כך רבות - באיזה אופן הוא מאבד את דעתו? מה קורה לו? כבר בתחילת הסרט אקסבייר משדר לקהל שמשהו לא בסדר, כשהוא ממלמל פרסומת לטאקו בל. במהרה אנחנו מגלים שהוא משתגע, שיש לו מחלה שקשורה להזדקנות ולחולי".

   

  נדמה שהדמות שלך דווקא לא מפחדת מהמוות.

  "הפרופסור לא רוצה למות, בגלל שיש לו עוד הרבה מה לעשות. בסך הכל, אני מרוצה מאוד שהסרט הזה יהיה האחרון עבורי בתפקיד הפרופסור - זה סיום נהדר לסדרה הזאת".

   

  יו ג'קמן בסרט. "צנוע ומקסים" ()
  יו ג'קמן בסרט. "צנוע ומקסים"
   

  רגע לפני שהוא נפרד מהדמות סופית, סטיוארט נזכר במפגש הראשון שלו עם ג'קמן. "יו הגיע לטורונטו כשכבר החלנו לצלם את הסרט הראשון בסדרת 'אקס-מן'. דאגריי סקוט, השחקן שלוהק במקור לא היה זמין, ויוצרי הסרט היו צריכים למצוא וולברין אחר בדחיפות. בוקר אחד ישבנו כל האקס-מנים יחד - שתינו קפה, דיברנו, קראנו עיתונים וחיכינו שיקראו לנו לסט. ופתאום מגיע בחור אוסטרלי, רזה, מקסים ונאה מאוד, ואומר: 'היי'. הוא הצטרף אלינו וסיפר לנו מדוע הופיע בסט, וכשהוא ניגש לאודישן כולנו קיווינו שיקבל את התפקיד, כי הוא היה מקסים. יו חזר לאחר חצי שעה ואמר: 'טוב, לא תראו אותי יותר'. ואז מישהו יצא ואמר: 'הבמאי בריאן סינגר רוצה לראות אותך עוד פעם אחת', וכך הוא הצטרף אלינו.

   

  "יו היה צנוע, מקסים, חם, נגיש, נעים, חרוץ ומצחיק, כבר בהתחלה, כפי שעודנו היום. במקביל, עניין אותי לעקוב אחר השינוי שחל באישיות של וולברין - הוא משתנה לאדם בטוח, נועז, אסרטיבי. מישהו שבטוח בעצמו ובעולם שלו. אגב, בסרט הנוכחי לוגאן לא בטוח בעצמו, ולעתים הוא אפילו מפוחד".

   

  מתוך "לוגאן - וולברין" ()
  מתוך "לוגאן - וולברין"
   

  סטיוארט, יליד מירפילד במערב יורקשייר, עשה דרך ארוכה מאז שעזב את בית הספר בגיל 15 לטובת עבודה כעיתונאי וכשחקן. הקריירה שלו מגוונת, לצד "אקס-מן" ו"מסע בין כוכבים" המזוהות עמו, הכוכב הכריזמטי הופיע בהפקות שייקספיריות, השתתף בסדרות טלוויזיה כמו "אני, קלאודיוס", ואף הפך למדבב מבוקש בתעשיית האנימציה ("מ"נסיך מצרים" ועד "משפחת סימפסון" ו"איש משפחה").

   

  אין ספק שאחד מרגעי השיא שלו הוא קבלת תואר אבירות מידיה של אליזבת השנייה, מלכת בריטניה, ב-2010. את השיחה עמה הוא לא שכח: "המלכה שאלה אותי בטקס כמה זמן אני משחק, ואמרתי לה: 'תקופה ארוכה, גבירתי'. אז היא אמרה: 'אתה בוודאי אוהב את התחום', ועניתי בחיוב. 'כן, משחק הוא החיים שלי, תודה'. וזה היה סוף השיחה שלנו. השיחות עם המלכה אמורות להיות פרטיות, אך אין כל רע בלחזור עליהן.

   

  "המלכה היא פשוט תופעה - באותו יום היא העניקה פרסים ותארים למאה איש ודיברה עם כל אחד. והיא עשתה זאת באכפתיות והתעניינה בכל אחד מאיתנו. אני לא יודע כמה זמן זה נמשך, אבל היא לא התיישבה בכל אותו טקס, אפילו לא לרגע".

   

  פרט נוסף נחקק בזיכרונו של סר סטיוארט מאותו היום - הרגע שבו המלכה אחזה בחרב די להעניק לו את התואר. "זה היה משונה - פתאום היא החזיקה בחרב, ואין לי מושג איך היא הגיעה לידיה. תאמין לי, מעולם לא הסרתי מבטי ממנה - ופתאום הייתה חרב בידה. אולי יש לה כוחות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  חוצה רק באור ירוק. פטריק סטיוארט
  צילום: EPA
  לאתר ההטבות
  מומלצים