שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אסותא: "המבחנות עם העוברים נשברו; ביה"ח ניסה לטייח"

  בני זוג מאזור השרון תובעים את בית החולים אסותא בתל אביב בטענה כי מבחנות עם עוברים קפואים שיצאו מבית החולים לצורך הליך פונדקאות בגאורגיה, הגיעו ליעדן כשהן שבורות. אסותא: "מרגע הוצאת המבחנות מבית החולים האחריות על שלמותן מוטלת על הזוג"

  בני זוג מאזור השרון הגישו באחרונה תביעה בגין רשלנות רפואית נגד בית החולים אסותא, בטענה שפגע בסיכוייהם להרחיב את המשפחה, זאת לאחר שהמבחנה עם העוברים המופרים של השניים נשברה ובבית החולים לא טרחו לעדכן אותם למרות שבני הזוג טסו במיוחד לחו"ל לביצוע פונדקאות.

   

  בני הזוג נישאו ב-2003, ושנתיים לאחר מכן נולד בנם הראשון בהריון טבעי. לאחר הלידה שבו וניסו ההורים להרות באופן טבעי, אך ניסיונותיהם לא צלחו. השניים עברו אינספור טיפולים וניתוחים פולשניים מורכבים בניסיון לאפשר לאישה להיכנס להריון טבעי, אך לאחר מספר שנים הודיעו להם הרופאים שהניסיונות כשלו והאישה לא תוכל להרות יותר.

   

  בשלב הזה פנו בני הזוג לקבלת טיפולים אלטרנטיביים והורמונליים, מתוך תקווה לנס רפואי ומתוך המחשבה שאולי הלחץ הנלווה לתהליך פוגע ביכולת הטבעית שלהם להיכנס להריון. אחרי ארבע שנים של טיפולים החליטו בני הזוג להחליף את הרופא המטפל. הרופא החדש הפנה אותם למומחה לפריון לקבל ייעוץ וחוות דעת.

   

  בני הזוג החלו לעבור פעולות הכנה לקראת שאיבת ביציות לצורך הקפאת עוברים. במהלך שנת 2013 בוצעו שלושה תהליכי שאיבת ביציות שהופרו בזרעו של הבעל. בכתב התביעה מציינים בני הזוג שמדובר בתהליך לא פשוט שכרוך בכאבים איומים, משברים קשים ותופעות לוואי, תוך סיכון ממשי לבריאותה ואף לחייה של האישה.

   

  במקביל החלו השניים בתהליך איתור פונדקאית בגאורגיה, ולשם כך רכשו כרטיסי טיסה, שכרו מכל הקפאה מיוחד לשינוע המבחנות וניהלו את התיאום מול המעבדות הרלוונטיות בגאורגיה. ביום המיועד לנסיעה הגיע הבעל לבית החולים אסותא בתל אביב, כשהוא מצויד במכל אטום שנשכר במיוחד להעברת 2 המבחנות ובתוכן ששה טרום-עוברים, לצורך איסופן והעברתן לגאורגיה להמשך התהליך.

   

   

   

  "עד היום מעולם לא נטען כי מבחנה או קשית נשברו". אסותא (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  "עד היום מעולם לא נטען כי מבחנה או קשית נשברו". אסותא(צילום: ירון ברנר)

   

  לאחר אחסון המבחנות במכל, הבעל, שחשש שיימסרו לו מבחנות לא נכונות, ביקש מאנשי הצוות לבדוק שהמבחנות נושאות את הפרטים הנכונים של השניים, אולם לטענתו בבית החולים סירבו ולפתוח את המכל ואמרו לו שבקשתו תמוהה. למרות תחינותיו – בקשתו סורבה. גורמים בבית החולים דוחים את הטענה ואומרים שאין שום אפשרות לפתוח את המכל כפי שביקשו בני הזוג במעמד קבלת המבחנות, כיוון שהפתיחה תגרום להפשרה מיידית ולהרס העוברים.

   

  בני הזוג נחתו בגאורגיה עם מכל שבתוכו שתי מבחנות סגורות שהועברו בזהירות למכל של המרפאה המקומית לצורך שימורן עד למועד ההחזרה הקרוב לרחמה של הפונדקאית.

   

  ביום המיועד להחזרה, הודיעו לבני הזוג במעבדה שחלק מהמבחנות שבורות ואין זכר לחלק החסר בתוך המכל. "אין די מילים לתאר את תחושותיהם של התובעים ברגעי קבלת הבשורה באשר לשבירת המבחנה על ידי בית החולים. כאילו חרב עליהם עולמם", נכתב בכתב התביעה שהוגש בימים האחרונים על ידי עורכת הדין גלית קרנר לבית משפט השלום בהרצליה.

   

  בני הזוג טוענים שהסיבה לך שבבית החולים סירבו לאפשר להם להראות להם את תוכן המכל היא הרצון של אנשי הצוות להסתיר את שבר המבחנות. הטענה היא כי המבחנות נשברו בבית החולים ולא בדרך, בגלל שהחלק החסר לא נמצא במכל. אם היו המבחנות נשברות בדרך במיכל הסגור, היה ניתן למצוא את החלק השבור.

   

  "מדובר, שוב, בהתנהלות רשלנית נוכח הפרת נהלים ברורים של משרד הבריאות", אומרת עו"ד גלית קרנר המייצגת את המשפחה. "יש להביע תמיהה מדוע סרב בתוקף הצוות הרפואי להציג לבעל ראיה לתקינות המבחנות - הגם שאין קל מכך נוכח הטכנולוגיה המתקדמת שזמינה לכל״.

   

  תגובת בית החולים: האחריות חלה על בני הזוג

  מבית החולים אסותא נמסר: "מדי שנה יוצאות ממעבדת הפוריות של בית החולים מאות מבחנות וקשיות המכילות ביציות מופרות. עד למקרה זה ובמשך עשרות שנות פעילות, מעולם לא נטען כי אירע מקרה בו נשברה מבחנה או קשית. כפי שמקובל ביתר יחידות הפוריות בארץ ובעולם, בשיטת ההקפאה המהירה אשר ננקטה במקרה זה, לא ניתן להוציא את הקשיות מתוך החנקן הנוזלי ולפתוח אותן, כיוון שהדבר עלול לגרום להפשרה מיידית של הביציות המופרות על כל המשתמע מכך.

   

  "נבהיר, כי מהשלב בו נלקחות הקשיות מבית החולים, האחריות לשמירה על שלמותן חלה על בני הזוג ועל המעבדה אשר בחרו להשתמש בשירותיה. התביעה התקבלה בבית החולים בימים האחרונים ואנו נתייחס לטענות, כמקובל, בבית המשפט".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  טוענים שהמבחנות היו שבורות כשיצאו מבית החולים
  צילום: shutterstock
  צילום: אילן ספירא
  "הפרת נהלים ברורים". עו"ד קרנר
  צילום: אילן ספירא
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים