שתף קטע נבחר

חמאס מזהיר: "אם ישראל תפגע ביכולותינו - המצב יסלים לעימות"

בהודעה שפורסמה באתר השייך לזרוע הצבאית נאמר: "דעת הקהל ברצועה רואה צורך להגיב לתקיפות צה"ל". חמאס מזהיר כי יכפה משוואה חדשה שתתבסס על עקרון של תקיפה תחת תקיפה. במקביל, צה"ל חושף כי פעיל חמאס המקושר לדאעש בסיני, שדווח שנהרג - חי ומטופל ברצועה: "חמאס משקר במצח נחושה למצרים"

 

פעילי חמאס ברצועה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פעילי חמאס ברצועה(צילום: EPA)

חמאס מזהיר את ישראל כי ה"משוואה החדשה" שהיא כופה בתגובה לירי רקטות עלולה להסלים את המצב עד לכדי עימות. באתר "אלמג'ד" השייך למנגנון המודיעין של חמאס פורסם היום (ה') כי "למשוואה יש קווים אדומים. דעת הקהל ברצועה רואה צורך להגיב לתקיפות צה"ל, ועל ישראל להבין שהמשוואה השתנתה ואולי תתבסס על עקרון של תקיפה תחת תקיפה". מוקדם יותר נפגע טרקטור צבאי מירי מנשק קל מרצועת עזה - פחות מיממה לאחר ירי רקטה את אזור מועצת חוף אשקלון. בכל האירועים לא היו נפגעים. צה"ל הגיב על הירי והשמיד עמדות של חמאס.

 

בחודשים האחרונים מגיב צה"ל בעוצמה רבה נגד חמאס בעקבות כל ירי מרצועת עזה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום באולפן ynet כי "האסטרטגיה שהנהגתי בצבא מאז שהגעתי - על כל רקטה, על כל פרובוקציה, אנחנו מגיבים בצורה עוצמתית. רק כשחמאס יפנים שמכל מהלך, מכל רקטה, הוא יפסיד, אז לא תהיה מלחמה. זה בדיוק מה שצריך - הנחישות וההבנה בצד השני שבכל מהלך ובכל עימות הם מפסידים יותר.  

תקיפת צה"ל ברצועה בתחילת השבוע ()
תקיפת צה"ל ברצועה בתחילת השבוע

תקיפת צה"ל ברצועה בתחילת השבוע ()
תקיפת צה"ל ברצועה בתחילת השבוע

 

באתר מנגנון המודיעין של חמאס נכתב כי "מאז סיום סבב הלחימה האחרון (צוק איתן) פעלה ישראל לכפות משוואה חדשה בתגובה לירי תלול מסלול מהרצועה, המתבססת על תקיפת יעדים של ההתנגדות. ישראל הייתה מודעת לכך שלמשוואה יש קווים אדומים הנוגעים לפגיעות בנפש, ואם היא תחצה אותם יוביל הדבר להסלמה. דעת הקהל ברצועה החלה לראות צורך להגיב לתקיפות צה"ל. בניגוד להערכות הקודמות שדיברו על כך שההתנגדות מסוגלת להכיל התגרויות ציוניות אלא שהנטייה הציבורית כעת מבקשת לייצר שלב חדש שלא להבליג, אלא להגיב בכדי להפסיק מדיניות זאת".

 

עוד נכתב: "אם ישראל רוצה זמן רב של רגיעה, עליה להבין שהמשוואה השתנתה ואולי תתבסס על עקרון של תקיפה תחת תקיפה, מוצב צבאי תחת מוצב צבאי ומטרה תחת מטרה. ייתכן שההתנגדות הבליגה הפעם, כפועל יוצא מתנאים ונסיבות שנוגעים אליה, אולם האמונה הרווחת כעת היא שתקיפה בפעמים הבאות תתקבל בדרכים שונות מבעבר".

 

בהודעה באתר הוהבר כי "בעבר, ההתנגדות ברצועה התייחסה בתבונה וטיפלה בירי הרקטות מבחינה פנימית כדי לשמור על הרגיעה ולהמשיך בבניין הכוח, אלא שניצול מצב זה בידי ישראל על ידי ניצול הירי לפגיעה ביכולות ההתנגדות הפך את העניין לאתגר גדול ואמיתי, בדומה לחדירות בעבר של צה"ל לשטח הרצועה שהסתיימו בכפיית משוואה חדשה על ידי ההתנגדות. האתגר האחרון אשר ההתנגדות החלה להתמודד עימו מבשר שאנו ניצבים בפני תסריט של עימות הדומה למשוואת הסבב הקודם, עד לשבירת המשוואה אם העניינים יילכו ויסלימו".

 

"חמאס משקר למצרים במצח נחושה"

במקביל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, חשף היום בעמוד הפייסבוק בערבית "אלמונסק" כי פעיל חמאס המקושר לדאעש בסיני, שחמאס דיווחה שנהרג - חי ומטופל רפואית על ידי הארגון ברצועת עזה. בפוסט נכתב: "בכירי חמאס, ניסיונותיכם להסתיר את שיתוף הפעולה שלכם עם דאעש בהברחות מסיני באמצעות שקרים ומניפולציות תוך נסיונות לשדר 'עסקים כרגיל' מול מצרים אינם נסתרים מעינינו".

 

אלוף מרדכי חשף בפוסט כי בלאל בראהמה, פעיל חמאס סלפי המקושר לדאעש בסיני ומגדולי המבריחים, שחמאס דיווחה כי נהרג בסיני ואף הקימה לו סוכת אבלים, "חי ומטופל רפואית על ידי אדוניו בחמאס ברצועה. בלאל מקבל משכורת רשמית מהזרוע הצבאית, ומטופל בעזה על ידי פעיל הזרוע הצבאית, ג'האד כחלות, המקורב לבכירי הזרוע, שמתפקד כאחראי על הקשר עם פעילי דאעש בסיני".

 

עוד נכתב: "חמאס משקר במצח נחושה לשכנותיה ולמצרים, הפועלת לבצע הרס תשתיתי של המנהרות, וזאת כשבשבוע הבא נציגי ארגון הטרור יוצאים במשלחת למצרים. אולי כדאי למשלחת בכירי החמאס להתייעץ עם בלאל כדי לדעת איזו מהמנהרות היא הטובה ביותר למעבר מעזה למצרים, ולחסוך את זמן ההמתנה ברפיח".

 

5 אירועי ירי לעבר ישראל תוך חודש

מוקדם יותר נפגע טרקטור צבאי מירי מנשק קל מרצועת עזה, חצי יממה לאחר שרקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון. הירי בוצע לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות שגרתית סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. איש לא נפגע. תגובת צה"ל הגיעה כעבור דקות בודדות כשטנקים וכלי טיס של חיל האוויר השמידו שתי עמדות חמאס בצפון הרצועה.

סמוך למקום הירי בחוף אשקלון (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
סמוך למקום הירי בחוף אשקלון(צילום: בראל אפרים)

סמוך למקום הירי בחוף אשקלון, מוקדם יותר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
סמוך למקום הירי בחוף אשקלון, מוקדם יותר(צילום: בראל אפרים)
מקום נפילת הרקטה בחוף אשקלון ()
מקום נפילת הרקטה בחוף אשקלון

הרקטה שהתפוצצה אתמול בשטח פתוח לא גרמה לנפגעים או לנזק. חמאס החל בעקבות זאת לפנות מטות ומוצבים ביטחוניים מחשש לתגובה ישראלית. היה זה אירוע הירי החמישי לעבר שטח ישראל בתוך חודש.

 

בתגובה לירי רקטה לעבר המועצה האזורית שער הנגב בתחילת השבוע תקפו כלי טיס של חיל האוויר מטרות חמאס ברחבי רצועת עזה. בחמאס הגיבו לתקיפות ואמרו: "אנחנו מטילים על ישראל את האחריות המלאה להמשך ההסלמה המסוכנת נגד רצועת עזה, שנועדה לפגוע בהתנגדות הפלסטינית ובתושבים שלנו ברצועה. המשך הפגיעה במוצבי ההתנגדות והניסיון המכוון לפוצץ את המצב ברצועת עזה הם דברים שלא ניתן לאפשר או לקבל כפיית משוואות חדשות על ההתנגדות, יהיה אשר יהיה המחיר".

 

"מאז שהגעתי - על כל רקטה, על כל פרובוקציה, אנחנו מגיבים בצורה עוצמתית", אמר הבוקר שר הביטחון אביגדור ליברמן בראיון לאולפן ynet. ליברמן הוסיף: "אנחנו לא חייבים להתנהל לפי החליל של חמאס ולא צריכים להרגיל אותם לדפוסי תגובה או התנהלות קבועים. אנחנו שוקלים כל דבר. יש הנהגה בצבא, אחראית, שקולה, רצינית ונחושה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים