שתף קטע נבחר

קצינים מואשמים בגרימת מותו ברשלנות של חייל שטבע במאגר מים

פרסום ראשון: נגד שלושה קצינים מיחידה מסווגת באגף המודיעין, בהם קצין בדרגת רב-סרן, הוגשו כתבי אישום בעקבות מותו של רב"ט אילן יענקלביץ' שטבע במאגר מים ביולי אשתקד. שניים מהקצינים מואשמים בגרימת מותו ברשלנות והשלישי מואשם בהתרשלות

 

עומדים לדין: כתב אישום הוגש נגד שלושה קצינים מיחידה מסווגת באגף המודיעין בעקבות מותו של רב"ט אילן יענקבליץ' ז"ל שטבע במאגר מים במועצה האזורית אשכול ביולי 2016. כך נודע היום (ב') ל-ynet. שניים מהקצינים, קצין בדרגת רב-סרן וקצין בדרגת סגן-משנה, מואשמים בגרימת מוות ברשלנות והקצין השלישי בדרגת סגן-משנה, שכבר סיים את שירותו הצבאי, מואשם בהתרשלות.

 

יענקלביץ', שהיה בן 19 במותו, טבע למוות במאגר מים האסור לרחצה באזור מועצת אשכול במהלכה של פעילות יחידתית. הכוח שכלל חיילים וקצינים נכנס להתרענן במאגר המים, שלא באופן מוסדר ומתוכנן. שניים מהקצינים המואשמים הם המפקד שאישר את הפעילות והקצין שתכנן אותה והשתתף בה. הקצין השלישי שמואשם בהתרשלות היה בפעילות, אבל לא היה חלק מתכנונה.

רב"ט אילן יענקלביץ' ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה) (צילום: באדיבות המשפחה)
רב"ט אילן יענקלביץ' ז"ל(צילום: באדיבות המשפחה)

מאגר המים שבו טבע יענקלביץ' (צילום: חוסן אלעוברה תיעוד מבצעי מד"א) (צילום: חוסן אלעוברה תיעוד מבצעי מד
מאגר המים שבו טבע יענקלביץ'(צילום: חוסן אלעוברה תיעוד מבצעי מד"א)

בכתב האישום נטען שהקצינים שהואשמו לא עבדו לפי הפקודות והנהלים לגבי פעילות במים או לגבי כל פעילות צבאית ולא באמת היה תכנון כלשהו או פעולה כלשהי במטרה לוודא שהכול מתנהל בצורה בטוחה.

 

חודשיים לאחר האירוע החליט הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט לאמץ את המלצות ועדת החקירה שבדקה את נסיבות מותו של יענקלביץ' שקבעה שיש להדיח מתפקידם את שלושת הקצינים שכעת עומדים לדין, אך לא משירות צבאי. כאמור הקצין בדרגת סגן-משנה שמואשם בהתרשלות השתחרר מאז מצה"ל.

 

עו"ד סרן במיל' שלומי רכבי ועו"ד סגן שיר איתן מהסנגוריה הצבאית, שמייצגים את אחד הקצינים שהואשמו בגרימת מוות ברשלנות, מסרו: "החלטת הפרקליטות הצבאית להגיש כתב אישום נגד הקצין מנותקת, למרבה הצער, גם מהראיות בתיק וגם ממדיניות משפטית סבירה.

 

"בניגוד לנטען בכתב האישום, הקצין נתן למפקדים בשטח הנחיות חד משמעיות, שלו היו מבוצעות היו מונעות את מקרה הטביעה הטרגי. במהלך המשפט יתברר כי למרשנו לא הייתה אחריות פלילית למותו המצער של המנוח".

 

עו"ד סרן ליאור עייש ועו"ד סרן מור ימין מהסנגוריה הצבאית, שמייצגים את הקצין שהואשם בהתרשלות, מסרו: "כתב האישום הוגש לאחר שהפצ"ר השתכנע במסגרת שימוע שקיימנו כי למרשנו לא הייתה אחריות ישירה למותו של המנוח הואיל והוא לא היה מפקד הטיול בשטח ולא אישר את הרחצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה
אילן יענקלביץ' ז"ל
צילום: באדיבות המשפחה
מומלצים