שתף קטע נבחר

הגורמים הנסתרים לכאבי ברכיים ו-3 תרגילים יעילים

חושבים שכאבי ברכיים קשורים באופן בלעדי לברכיים עצמן? בהחלט לא בכל מצב. במקרים רבים הגורמים הם אזורים אחרים בגוף אשר בשל ליקויים שונים מובילים לכאבים. מה חשוב לקחת בחשבון וכיצד ניתן לטפל? כל המידע וגם 3 תרגילים שיעזרו

למפרק הזה אחריות עצומה, והוא עצמו נושא במרבית הנטל של משקל גופנו. אז למה הוא עושה חיים קשים לרבים מאתנו? כאבי ברכיים הם מבין התלונות הנפוצות ביותר בתחום הפציעות האורתופדיות. הגורמים להם רבים: הם יכולים להיגרם מפציעות אקוטיות, כרוניות, וכתוצאה ממחלה כגון דלקת פרקים, אך על אף כל זאת, עדיין ישנם גורמים אשר רובנו אינם מודעים להם.

 

כתבות נוספות:

חווים כאבי ברכיים בהליכה? 4 שיטות להעלמת הכאב

נקע וכאבי ברכיים: 9 פציעות שכל ספורטאי חייב להכיר

מחקר ישראלי ענק: מה הכי עוזר לכאבי גב תחתון

 

מפרק הברך הוא החיבור בין עצם הירך לבין עצמות השוק והשוקית, כאשר בקדמת הברך נמצאת הפיקה, אשר מחוברת לשריר הארבע ראשי. סביב הברך קיימות רצועות ושרירים רבים השולטים על ציר התנועה והיציבה. כאבים בברך נקשרים לעיתים קרובות לחולשה שרירית באזור הברך וסביבתה ולכן חלק גדול מהטיפולים בהם כוללים חיזוק של שרירים אלו. במקרים רבים נפגוש אנשים הסובלים משילוב של כאבי ברכיים והיסטוריה של כאבי גב או כאבים באזור האגן-ירך. האם קיים קשר בין הדברים?

 

בין התלונות הנפוצות ביותר בתחום הפציעות האורתופדיות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בין התלונות הנפוצות ביותר בתחום הפציעות האורתופדיות

 

שרירים רבים סביב מפרק הברך מתחילים באזור האגן. פירושה של עובדה זו היא שתפקוד תקין של שרירים אלו תלוי במנח תקין של האגן והשרירים סביבו. מחקר שבדק את כוח השרירים המיישרים של הברך לפני ואחרי טיפול פיזיותרפי באגן, הראה עלייה מיידית בכוח השרירים המיישרים של הברך לאחר הטיפול.

 

גם לשרירי הגב השפעה לא מבוטלת. באזור הגב התחתון קיימים עצבים המקושרים לשרירים בגפיים התחתונות האחראים על הפעלה ושליטה תקינה שלהם. בעיות גב רבות יכולות להיגרם כתוצאה מלחץ על עצב. לחץ זה יכול להיות מוקרן לאורך הרגל ובין השאר גם לאזור הברכיים. עם זאת, קיימים מקרים רבים בהם הלחץ הוא מינורי ולא מורגש, אך בכל זאת קיימת השפעה על כוח ותגובת השרירים בגפה התחתונה.

 

חולשה זו לרוב אינה מורגשת על ידי המטופל', זאת מכיוון וקיימים שרירים נוספים המפצים על חוסר זה. עם זאת, מצב זה משפיע על ציר התנועה של הברך, דבר שיכול להוביל לפציעה כרונית. ניתן לגלות זאת בבדיקת שרירים פשוטה בה נבדק כל שריר באופן מבודד.

 

גורם נוסף המשפיע על כאבי הברכיים הוא שרירי הליבה. שרירים אלו תומכים בעמוד השדרה, ומייצבים ופועלים בכל תנועה שנעשית עם הגפיים. קיימים מחקרים המראים את הקשר בין תפקוד לקוי של שרירי הליבה לפציעות בגפה התחתונה, כולל פציעות ברכיים - מאחר שכוח השרירים של הגפיים מושפע באופן ישיר מתפקודם.

 

חיזוק שרירי הליבה ירחיק הסיכון לפציעות וכאבי ברכיים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
חיזוק שרירי הליבה ירחיק הסיכון לפציעות וכאבי ברכיים

 

לסיכום,

קיים קשר מובהק בין מנח הגו, האגן, והירכיים לתפקוד השרירים סביב מפרק הברך. מסיבה זו נהוג להסתכל על הברך כחלק משרשרת תנועתית ולא כמפרק בודד. על מנת לשמור על הברכיים יש להעריך מחדש את היציבה תוך כדי שימת דגש על אזור הגב, האגן, הירכיים וכפות הרגליים. לאחר טיפול בהתאם לממצאים ושיפור מנח האגן והגו ניתן להיעזר בתרגילים הבאים לחיזוק שרירי הליבה והשרירים סביב מפרק הברך - שיובילו להפחתה בכאבים.

 

הרחקת רגליים לאחור בעמידת שש

מתחילים בעמידת שש כאשר שתי כפות הידיים, הברכיים, וכפות הרגליים מונחות על המזרן. מרימים רגל אחת לאחור לכיוון התקרה תוך כדי כיווץ הישבן, עד אשר מתקבלת זווית של 90 מעלות בין הברך לשוק.

 

במקביל, מרימים את היד הנגדית לצד הגוף. לאחר מכן מחליפים צדדים וחוזרים על התרגיל עם הרגל והידיים הנגדיות. יש לשמור על בטן אסופה ומנח נטרלי של הגו במהלך התרגיל. במידת הצורך, ניתן לשים כרית מתחת לברך.

 

הרחקת רגליים לאחור בעמידת שש ()
הרחקת רגליים לאחור בעמידת שש

 

2. פלאנק צדי

שוכבים על הצד תוך כדי השענות על האמה. מרימים את הגוף עד ניתוק האגן מהרצפה ויורדים חזרה באיטיות. יש לשמור על קו ישר של הגוף - מהברכיים עד הראש. ניתן לבצע את התרגיל עם רגליים ישרות על מנת להעלות את דרגת הקושי.

 

פלאנק צדי: תנוחת התחלה ()
פלאנק צדי: תנוחת התחלה

 

פלאנק צדי: תנוחת סיום ()
פלאנק צדי: תנוחת סיום

 

3. סקוואט

עומדים עם הרגליים בפישוק רחב מעט יותר מהכתפיים, ירכיים מעל הברכיים, וברכיים מעל הקרסוליים. יורדים באיטיות מטה בתנועה המדמה ישיבה על כיסא כאשר הישבן מוביל את התנועה. מגיעים עם הירכיים עד לקו הברכיים ומתרוממים חזרה: מגייסים את שרירי הליבה ובעזרת משקל הגוף והעקבים דוחפים את הגוף חזרה למעלה. חשוב לשמור על גו ישר, בטן אסופה, ומבט קדימה.

 

סקוואט ()
סקוואט

 

הכותבת היא פיזיותרפיסטית בתחום פציעות שלד, שריר, וספורט בפיזיופיקס

 

 

בואו ללמוד עוד על כאבי ברכיים:

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כאב אחד, גורמים רבים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים