שתף קטע נבחר

אושר: תימנע כניסה למדינה מקוראי חרם על ישראל

לפי הצעת החוק שאושרה סופית בכנסת, לא תינתן אשרה לאדם פרטי או לחבר בארגון שיקראו בפומבית להטיל חרם על מדינת ישראל. באופוזיציה תקפו: "מטרת החוק היא למנוע כניסה מתומכי שלום, זה משרת את ה-BDS"

מליאת הכנסת אישרה אמש (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק שימנע כניסה לישראל ממי שפרסם קריאה פומבית להטיל חרם על המדינה. החוק עבר ברוב של 46 תומכים לעומת 28 מתנגדים בתום דיון ארוך ומאבק של סיעות האופוזיציה.

 

התיקון לחוק הכניסה לארץ קובע כי לא יינתנו אשרה ורישיון ישיבה מכל סוג שהוא לאדם שאינו אזרח ישראל או תושב קבע בישראל, אם הוא, הארגון או הגוף שהוא פועל עבורם, פרסם ביודעין קריאה פומבית להטיל חרם על מדינת ישראל או התחייב להשתתף בחרם כאמור. יחד עם זאת ומטעמים מיוחדים שירשמו, רשאי שר הפנים להעניק רישיון ואגרה.

ארכיון ()
ארכיון

"בשנים האחרונות גוברות הקריאות לחרם על מדינת ישראל", צוין בדברי ההסבר להצעת החוק. נראה כי זוהי חזית חדשה של מלחמה נגד ישראל, אשר עד כה נמנעה המדינה מלהיערך אליה כראוי. הצעת חוק זו באה למנוע מאנשים או מנציגים של חברות, עמותות או ארגונים הקוראים לחרם על ישראל, לפעול בתוך שטחי מדינת ישראל לקידום רעיונותיהם".

 

באופוזיציה תקפו בחריפות את היוזמה הכללית. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה: "מדובר בחוק שמנוגד לחופש הביטוי, שמהווה הטלת צנזורה פוליטית ונועד לסתימת פיות. הוא כביכול נגד מחרימי ישראל אבל לא עושה אבחנה בין ישראל להתנחלויות ובכך משרת את תנועת ה-BDS".

 

היא אמרה עוד כי "מטרתו של החוק היא למנוע כניסה מתומכי שלום וזכויות אדם המתנגדים לכיבוש במסווה של מתנגדי חרם. גם 100 חוקים כאלה לא יביאו לצמצום הביקורת על הכיבוש וההתנחלויות ולקריאה לחרם על מוצרי התנחלויות, אלא יובילו לאפקט ההפוך שיוכיח שישראל אכן סותמת פיות של מתנגדים".

 

"מקדמים מהלך של חיזוק החרם" 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר: "מי היום לא מתנגד לחרם על ההתנחלויות? תסתכלו על האו"ם, על האיחוד האירופי, על מה שקורה בקהילה הבינלאומית. אתם רוצים להחרים את כל אלה ולמנוע מהם כניסה לישראל? כל העולם חושב שההתנחלויות הן בלתי חוקיות, אתם בעצם אומרים 'אם העולם מתנגד למדיניות של ממשלת ישראל אז נחרים את העולם'. מדינה שמחרימה את העולם היא מדינה שמבודדת את עצמה, אתם בעצם מקדמים מהלך של חיזוק החרם על ישראל".

 

מנגד, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שנמנה עם יוזמי החוק, אמר במהלך הדיון כי יש ויכוח לגיטימי על איך לפתור את הסכסוך. לדבריו, "מה שכואב לי זה שבתוך ניהול המחלוקת, אתם מאבדים קצת מהבריאות הטבעית של עם ומדינה. אני שומע מהצד השמאלי התנכרות וסלידה מחבלי המולדת שלנו. מה בסך הכול החוק הזה? הדבר הכי טבעי של אדם בריא שאוהב את אוהביו ושונא את שונאיו, שלא נותן את הלחי השנייה. מדינה עם היגיון בריא שלא רוצה לעזור למי שפוגע בה, ולא מאפשרת להשתמש בתשתיות שלנו לחתירה נגדנו".

 

יוזם החוק, ח"כ רועי פולקמן (כולנו), אמר: "אפשר להרגיש גאווה לאומית וגם להאמין בזכויות אדם. אפשר להגן גם על השם והכבוד של מדינת ישראל וזו לא בושה".

 

בנוסף אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעה שלפיה ניתן יהיה למנוע מחשוד בטרור שגר בחו"ל להשתתף בדיון לשלילת אזרחותו. החוק יאפשר לבית המשפט למנוע כניסה לישראל של החשודים שרוצים להגיע לדיון, ולשלול אזרחות ללא נוכחותם".

פורסם לראשונה 06/03/2017 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים