שתף קטע נבחר

"לא ידעתי, לא אישרתי, לא עודכנתי". תמלילי חקירת הרצוג במשטרה נחשפים

חודש אחרי שהיועץ המשפטי סגר את התיק נגד יו"ר העבודה, "ידיעות אחרונות" מפרסם לראשונה את תמלילי חקירתו בפרשת מימון הקמפיין השלילי נגד שלי יחימוביץ' בפריימריז ב־2013. הרצוג הכחיש כי ידע על הקמפיין, אבל הודה כי "שירת אינטרס שלי"

היריבות בין שלי יחימוביץ' ליצחק (בוז'י) הרצוג הגיעה לשיאה ב־2013, עת התמודדו שניהם על ראשות מפלגת העבודה. לפני כשנה פתחה היחידה הארצית לחקירות הונאה בחקירה לבירור מקורות המימון לקמפיין שלילי נגד יחימוביץ', אז יו"ר מפלגת העבודה, ומידת המעורבות של הרצוג. הרצוג נחקר בפרשה זו באזהרה בחשד לקבלת תרומות בניגוד לחוק בסכום של 40 אלף שקלים - שמימנו את הקמפיין. בסופו של דבר החליטו במשטרה לסגור את התיק נגדו.

יצחק הרצוג. "לא ידעתי" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יצחק הרצוג. "לא ידעתי"(צילום: גיל יוחנן)

ב־18 באפריל 2016 הגיע הרצוג למשרדי יאח"ה בלוד ונחקר במשך שעות ארוכות על ידי סגן ניצב יורם נאמן, שהתמחה בחקירות של אנשי ציבור. תמלילי חקירתו, שהגיעו לידי "ידיעות אחרונות", חושפים את הדם הרע ששרר אז בצמרת העבודה ומעוררים שאלות על התנהלותו. הרצוג הקפיד לטעון בחקירה "לא ידעתי" ו"לא הייתי קשור" והפיל את האחריות על יו"ר המטה שלו, שמעון בטאט. כמה ימים אחר כך הוא התייצב לעימות מול עו"ד דניאל כהן, פעיל במפלגת העבודה ומי שהוביל בפועל את הקמפיין נגד יחימוביץ'. בסיום החקירה החליטה המשטרה שיש מקום להעמיד לדין את בטאט על עבירות של רישום כוזב במסמכים וקבלת תרומה אסורה, ואת איש העסקים גלעד רמות - שעל פי החשד מימן את התרומה האסורה. עדיין לא הוגש נגדם כתב אישום נגדם.

 

עוד לפני חקירת הרצוג גבו החוקרים גרסה מדניאל כהן. "אנחנו אומרים לך שדניאל כהן סיכם איתך על תפקידו כאחראי על הקמפיין הנגטיבי", הטיח החוקר נאמן בפני הרצוג.

 

הרצוג: "כפי שאמרתי לא ידוע לי על קמפיין נגטיבי... לעולם לא סיכמתי עם דניאל כהן את מה שאתם מתארים".

 

החוקר מצטט מתוך עדותו של כהן: "בוז'י ידע שאני עושה קמפיין שלילי אבל לא ידע את הפרטים. בוז'י אמר לי שהוא רוצה שאשתלב בקמפיין כי יש כאן צורך בקמפיין שלילי, ובטאט סגר מולי את הפרטים".

 

הרצוג: "תשובתי מאוד ברורה. הוא, דני כהן, סיפר לי שהוא מקיים קמפיין שלילי נגד יחימוביץ'. אמר לי שהוא יפעל לחיסולה של יחימוביץ' מבחינה פוליטית. כשהוא ישב איתי לא ידעתי אם יהיו בחירות, אם בכלל אתמודד, ובאוגוסט עוד הופעתי בפני הוועידה ודרשתי לדחות את הבחירות".

 

כהן (מימין) ובטאט, שהובילו את הקמפיין (צילום: באדיבות אשדוד 10, שאול גולן) (צילום: באדיבות אשדוד 10, שאול גולן)
כהן (מימין) ובטאט, שהובילו את הקמפיין(צילום: באדיבות אשדוד 10, שאול גולן)

החוקר חוזר להקריא מעדותו של כהן: "בוז'י אמר לי שהוא רוצה שאשתלב בקמפיין כי יהיה כאן צורך אמיתי לקמפיין שלילי. הוא אמר חד משמעי".

 

הרצוג: "לא סיכמתי עם דני כהן שישתתף בקמפיין, בטח לא בקמפיין שלילי... הקמפיין השלילי שהוא ניהל וסיפר לי עליו באופן טבעי שירת אינטרס שלי, כי הייתי מחומם אז על שלי יחימוביץ' ומתוסכל. אבל לא גייסתי אותו לכך ולא שלחתי את בטאט לסגור איתו... שורה תחתונה, דני כהן ניהל קמפיין עצמאי ואין לי קשר למעט שידעתי כמו רבים שהוא מנהל מסע נקמה. לא שלחתי אף בנאדם לנהל שיג ושיח".  

 

אחרי החקירה הזאת החליטו במשטרה לערוך עימות בין הרצוג לבין כהן. במהלך העימות, החוקר הקריא מעדותו של כהן: "בוז'י ידע על הקמפיין השלילי אבל לא ידע פרטים... הסיכום שלי עם בוזי' ובטאט שאני מנהל קמפיין שלילי".

 

החוקר להרצוג: "מה התייחסותך?"

 

הרצוג: "דני כהן רואה לוחות זמנים שונים מהמציאות ולא מדייק בניתוח המצב. ידעתי שנעשה קמפיין שלילי חודשים לפני הפריימריז ולא במהלך הפריימריז. הוא סיפר לי על הקמפיין הזה, כמי שבאותה עת מאס בשלטון יחימוביץ'... הוא טועה טעות מרה. גם ככה כל הסיפור שהוא בנה זה פגיעה חמורה בי".

 

כשנדרש לכסף שמימן את הקמפיין ונתרם על ידי גלעד רמות, בעל חברה פרטית, הסביר כהן: "זה בוצע בהתאם לסיכום עם בטאט. הוא (גלעד רמות – א"ס) שלח את הצ'קים. אמר שהוא עזר לבוז'י... העובדה שגלעד רמות נתן את הכסף לי, זה לא עבור שירותים משפטיים. זה היה עבור הקמפיין השלילי".

 

הרצוג: "אני חושב שדני כהן מציג תיאוריה מהיום הראשון... כתוב בחשבונית 'שכר טרחה'. אני לא צריך לקבוע אם דני כהן בנה גרסה או לא..."

 

מטעמו של הרצוג נמסר אמש: "מחמת הזהירות עלינו להדגיש שהדלפה מסוג זה איננה תקינה, ובכל מקרה נציין שהחומר אינו נמצא בידיו של הרצוג, ולכן הוא איננו יכול להתייחס לאמיתות המידע באופן מלא או חלקי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
יצחק הרצוג
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים