שתף קטע נבחר

משפט אלאור אזריה: התביעה הצבאית ערערה על העונש

יום לפני המועד האחרון הגישה הפרקליטות הצבאית ערעור על קולת עונשו של החייל שירה והרג מחבל פצוע בחברון. "הושת עליו עונש מקל שאינו עולה בקנה אחד עם מעשיו וחומרתם, על גזר הדין היה לבטא את המסר הערכי, הציבורי והחברתי החשוב שיש להנחיל לחיילי צה"ל ולחברה כולה"

 

אזריה והוריו בבית הדין הצבאי, בשבוע שעבר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אזריה והוריו בבית הדין הצבאי, בשבוע שעבר(צילום: מוטי קמחי)

 

התביעה הצבאית הגישה בצהריים (יום ג') ערעור לבית הדין הצבאי לערעורים על עונשו של אלאור אזריה, החייל שירה והרג מחבל פצוע בחברון. "התביעה תטען כי מן הדין להחמיר בעונשו של המשיב (אזריה) והעמדת מתחם הענישה על 36 עד 60 חודשים, או להעמידו על המתחם שקבע שופט המיעוט בבית הדין הצבאי" (30 חודשי מאסר), נכתב בערעור.

 

לקריאת הערעור המלא - לחצו כאן

 

בית הדין גזר שנת מאסר וחצי על אזריה, ברוב של שני שופטים לעומת שופט שלישי שדרש להחמיר עמו. העונש שהוטל היה מחצית מהתקופה שאותה דרשה התביעה - מינימום שלוש שנות מאסר בפועל.

 

הפרקליט הצבאי הראשי תת-אלוף שרון אפק קיים ישיבה מכרעת בנושא שבסופה הוחלט לערער על גזר הדין, מהלך שניתן לביצוע עד מחר בלבד.

 

הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק (צילום: שרון אפק, דובר צה"ל) (צילום: שרון אפק, דובר צה
הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק(צילום: שרון אפק, דובר צה"ל)

 

"גזר הדין אינו ממשיך את הדרך החשובה שנסללה בהכרעת הדין", נכתב בערעור של הפרקליטות הצבאית. "על המשיב הושת עונש מקל אשר אינו עולה בקנה אחד עם מעשיו וחומרתם, אינו מתיישב עם רמת הענישה הנוהגת במקרים דומים, ויתרה מכך, אינו מתיישב עם רמת הענישה הנוהגת במקרים קלים יותר. בית הדין עצמו התייחס בחומרה למעשיו של המשיב, והציבם בקומה הגבוהה ביותר של מדרג החומרה. היה עליו לבטא את המסר הערכי, הציבורי והחברתי החשוב אשר יש להנחיל לחיילי צה"ל ולחברה כולה - גם בגזר הדין"

 

עוד נכתב בערעור: "בהכרעת הדין העביר בית הדין הצבאי מסר נחרץ וברור באשר לקדושת החיים ולערך טוהר הנשק, והדגיש כי קיפוח חיי אדם שלא לצורך, אף אם מדובר במחבל, הוא בלתי חוקי, פסול מוסרית ומנוגד לערכי צה"ל. התביעה תדגיש את קביעותיו החד משמעיות של בית הדין כי מעשיו של אזריה לא היו פרי טעות, אלא תוצר של כוונה שנבטה בליבו להביא למותו של המחבל עקב מעשיו הקודמים".

 

תחילה נטו בפרקליטות הצבאית להסתפק בגזר הדין המקל לצד ההכרעה החריפה והמהדהדת, אולם הערעור שהגיש אזריה על הכרעת הדין - לצד התפטרות רוב סנגוריו שהעדיפו את אפיק בקשת המתקת העונש בדרג הצבאי או החנינה מהנשיא - הכריעו את הכף בעד ערעור הפרקליטות על העונש. לכך תרמו התבטאויותיו החריפות של סנגורו החדש של אזריה, עו"ד יורם שפטל, ובקשתו של אזריה שהתקבלה לדחות את מועד כניסתו לכלא לריצוי עונשו עד לתום הליך הערעור, חרף התנגדותה הנחרצת של התביעה. אזריה לא נכנס לכלא ביום ראשון האחרון, כפי שתוכנן.

 

התביעה הצבאית מבקשת כעת להשית על אזריה את העונש שדרש שופט המיעוט בגזר הדין - לפחות שנתיים וחצי מאסר בפועל. זאת לאחר שלפני גזר הדין התביעה דרשה לפחות שלוש שנות מאסר. התביעה טוענת שבית הדין הצבאי הקל עם אזריה מבלי לנמק זאת. בתביעה הצבאית הסבירו כי הגשת הערעור נבעה משיקולים ענייניים וללא קשר להתבטאויות של עורך הדין שפטל.

 

אזריה עצמו הגיש כאמור בשבוע שעבר את הערעור על הכרעת הדין ובו טען באמצעות עורך דינו על שורת ראיות שמהן התעלמו לכאורה השופטים. כמו כן טען לחקירה מכוונת לכאורה של מצ"ח תוך הטיית עדים באופן שביסס את החשד נגד אזריה. עו"ד יורם שפטל נותר לבד בצוות ההגנה והגיש את הערעור בשמו על הכרעת הדין.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אלאור אזריה בבית הדין הצבאי בקריה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים