שתף קטע נבחר

נציב הכבאות החדש: "יש לנו לוחמים מצוינים ויש גם מה לשפר"

רב-טפסר דדי שמחי, שמונה לתפקיד מפקד הרשות הארצית לכבאות והצלה, התייחס באולפן ynet לאתגרי הארגון: "צירפנו מאות כבאים ורכשנו כבאיות חדשות, אבל יש עוד מה לשפר". ויש לו גם מסר לרגל יום האישה הבינלאומי

 

"למדתי שיש כאן ארגון איכותי מאוד, מקצועי, שעושה עבודה מצוינת לאורך שנים ושהראה את יכולותיו בשריפות האחרונות בחיפה ובירושלים". יומיים אחרי כניסתו לתפקיד מפקד הרשות הארצית לכבאות והצלה, התארח הבוקר (יום ד') רב-טפסר דדי שמחי באולפן ynet. "הארגון עבר רפורמה גדולה מאוד ב-2012, בעיקר אחרי אסון הכרמל ב-2010, והוא ממשיך בתנופה קדימה", אמר קצין הכבאות שמאייש את התפקיד אחרי תשעה חודשים שבהם התנהל הארגון ללא מפקד קבוע.

 

תת-אלוף במיל' שמחי, נשוי ואב לשלושה, הוא בעל תואר MBA במנהל עסקים ובעל עבר צבאי עשיר. בין היתר הוא שימש כמפקד בה"ד 16, בית הספר הלאומי לחילוץ, להצלה ולהתגוננות אזרחית. במהלך מבצע עופרת יצוקה הוא מונה גם למפקד נפת שדרות ועוטף עזה. ב-2010 הוא מונה לנספח צה"ל בסין וב-2013 קודם לדרגת תת-אלוף ומונה לראש מטה פיקוד העורף - תפקיד אותו מילא עד אוגוסט 2016.

"הארגון הראה את יכולותיו בשריפות האחרונות" (צילום: AP) (צילום: AP)
"הארגון הראה את יכולותיו בשריפות האחרונות"(צילום: AP)

בחודש שעבר הודיע השר לביטחון הפנים גלעד ארדן על מינויו של שמחי לתפקיד במערך כיבוי האש. "יש לכך משמעות שבאתי מתחום החילוץ וההצלה, מתחום החירום, מהתחום הצבאי שבו פיקדתי על יחידות גדולות ומורכבות כמו הכבאות, ואני מאמין שאני מביא איתי ניסיון גדול מאוד בכל מה שקשור להפעלה מבצעית", אמר שמחי. "אנשים מצוינים עוזרים לי להיכנס לתפקיד באופן מהיר וחלק".

 

בהתייחסו לטענות שהושמעו בעבר על ידי ארגון הכבאים על כך שמערך הכיבוי נמצא על סף קריסה אמר שמחי כי "אני חושב שיש עוד הרבה דברים שצריך לשפר במערך הכבאות, אני חושב שיש רצון לתת את המענים לברים האלה. הייתה תוכנית רב-שנתית ראשונה שבה כמעט והכפלנו את כוח הכיבוי של מדינת ישראל. תהיה תוכנית גם לשנים הקרובות. הכי חשוב שיש לנו לוחמות ולוחמים מצוינים, יש גאוות יחידה ויש מקצועיות".

"יש לנו לוחמות ולוחמים מצוינים". רב-טפסר שמחי (צילום: עידן ארבלי) (צילום: עידן ארבלי)
"יש לנו לוחמות ולוחמים מצוינים". רב-טפסר שמחי(צילום: עידן ארבלי)

המפקד החדש ציין כי נכון לעכשיו חסרות כמה עשרות תחנת כיבוי. "אנחנו עושים עבודה מסודרת לאור תרחיש ייחוס שנבנה בסיוע הטכניון. בנינו כמה עשרות תחנות בשנתיים האחרונות, יש עוד תחנות שהן בתהליך בנייה בקנה, צירפנו סדר גודל של כמעט 600 כבאים והולכים לצרף עוד לוחמים ולוחמות. רכשנו כבאיות חדשות ואנחנו ממשיכים בכיוון. יש עוד הרבה מה לעשות בגלל שהאיומים מתעצמים ונפעל בהתאם".

 

-עד כמה מערך הכיבוי מוכן לתרחישי האיומים מצפון ומדרום?

"מערך הכיבוי פועל בשגרה כל יום וכל דקה. יש לנו את כל איומי גורדי השחקים ומנהרות הרכבת וגם איומי המלחמה והטרור. אם נמשיך לקבל את התקציבים שאנחנו צריכים - יהיה לנו מענה ראוי ונכון לדברים האלה. יש גם סיוע של צה"ל, של פיקוד העורף ושל הארגונים הנוספים. אני מאמין שתהיה לנו אוזן קשבת במשרד האוצר".

 

-אמרת 'לוחמים ולוחמות אש', ואנחנו ביום האישה, כמה לוחמות יש בארגון?

"יש לנו 14 לוחמות, מתוכן שתי קצינות, מתוך סדר גודל של כמעט 1,800 לוחמים. אנחנו נברך כל גברת וגברת שתבוא למיונים ותעבור ותתקבל להיות לוחמת אש. התפקיד הוא מאוד מאתגר. מכיוון שאני מכיר ביכולות הנשים, במיוחד ביכולות אשתי, אז אני חושב שלא תהיה בעיה".

 

רב-טפסר שמחי התייחס גם לדבריו של הרב יגאל לוינשטיין מהמכינה הישיבתית הקדם-צבאית "בני דוד" בעלי בגנות שירות נשים בצה"ל. לדברי שמחי, "אני חושב שהרב טיפה נסחף, אני חושב שיש לוחמות מצוינות שממשיכות קדימה לתפקידים מצוינים ומאתגרים. הן נשארות כל מה שהוא לא חושב שהן נשארות, ואני בטוח שאצלי הלוחמות מרגישות מצוין. אני קורא מפה ביום האישה הבינלאומי לנשים שרוצות לבוא ולהתמודד - להיכנס למערך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבלי
רב-טפסר שמחי
צילום: עידן ארבלי
מומלצים