שתף קטע נבחר

לראשונה משנות ה-50: הסדרת בעלות לתושבי ליפתא בירושלים

תושבי השכונה, המתגוררים בבתי הכפר הערבי הנטוש מאז שנות ה-50, חתמו עם המדינה על הסכם להסדרת זכויותיהם, אשר יאפשר להם לקבל פיצוי עם הרחבת כביש מספר 1. השר כחלון אמר בטקס: "לא יכול להיות שכאשר אנחנו צריכים אתכם אתם חלוצים וכשאנחנו צריכים את הקרקע אתם פולשים"

הסכם היסטורי בין המדינה לתושבי שכונת ליפתא בירושלים, לראשונה מאז שנות ה-50. שר האוצר משה כחלון, ויו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), השתתפו הבוקר (יום ד') באירוע לציון חתימת הסכם בין המדינה לתושבי ליפתא, במסגרתו הוסדרו זכויות הבעלות של הדיירים על הבתים. ההסכם  יאפשר לתושבים לקבל פיצוי הוגן בעת פינוי ביתם לטובת הרחבת כביש 1.

 

תושבי ליפתא מאכלסים את בתי הכפר הערבי הנטושים מאז עלייתם ארצה בשנות ה-50. הבתים ישבו על קו הגבול של ירושלים המחולקת עד 1967. התושבים מעולם לא קיבלו בעלות מלאה על הבתים, בשונה משכונות אחרות בירושלים כמו טלביה, המושבה הגרמנית ובקעה שבהם הוסדרה בעלות התושבים עוד בשנות ה-50 וה-60.

חלוצים, לא פולשים. כחלון עם תושבי ליפתא (צילום: יוסי אלוני) (צילום: יוסי אלוני)
חלוצים, לא פולשים. כחלון עם תושבי ליפתא(צילום: יוסי אלוני)
בשנים האחרונות, עם הרחבת כביש 1 והדרישה לפינוי חלק מהבתים, עלה נושא בעלות הבתים והעוול כלפי התושבים הוותיקים. כעת, לאחר מחלוקת ארוכה בין הצדדים, תושבי ליפתא יקבלו בעלות על הבתים ופיצויים הוגנים בזכות הסדר חדש שאישר שר האוצר בשיתוף פעולה עם ח"כ אמסלם.

 

שר האוצר כחלון אמר: "הסיפור של ליפתא הוא סיפור פס-הקול של חיי. אני לא יכול לחיות עם הכינוי פולש. לא יכול להיות שכאשר אנחנו צריכים את המתיישבים הם חלוצים וכשאנחנו צריכים את הקרקע הם פולשים. אי אפשר להפוך אינטרס כלכלי לאידיאולוגיה. אי אפשר לבוא לאנשים ולכנות אותם פולשים בכדי לצמצם את הפיצוי שמגיע להם. זה עליי לא מקובל.

"באתי משם, רק שלי היה מזל". כחלון בליפתא (צילום: יוסי אלוני) (צילום: יוסי אלוני)
"באתי משם, רק שלי היה מזל". כחלון בליפתא(צילום: יוסי אלוני)
  

 

"אני מאחל לעצמי כשר האוצר של מדינת ישראל, עבור כל השכונות שעדיין סובלות, שהבשורה תצא מכאן. דבר השם מירושלים תצא. אני יודע מה תושבי השכונות עוברים, באתי משם, רק שלי היה מזל ואני קורא לכם - בואו אלינו, נשב, ונפתור יחד את כל הבעיות".

 

צפו: ירון יוחנן, תושב ליפתא, מדבר עם שר האוצר כחלון לאחר ההסכם

 

ח"כ אמסלם הוסיף: "אני שמח שהנושא הסבוך והמורכב בליפתא בא לפתרון. בשנתיים האחרונות מצאתי עצמי שקוע במשימה שנראתה לפעמים בלתי אפשרית, אבל לא הותירה לנו שום אפשרות אחרת. היום הוכחנו שחלוצים יש לא רק בקיבוצים, אלא ובעיקר בשכונות הוותיקות שהפכו לחצר האחורית של המדינה.

 

"לרגע לא הסכמתי שיכנו אותם פולשים. המעמד הזה שבו הם יוצאים מליפתא כחלוצים זה ההישג הגדול של כולנו. אני מודה לשר כחלון, שר חברתי אמיתי, על שיתוף הפעולה בתיקון העוול הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי אלוני
כחלון עם תושבי ליפתא
צילום: יוסי אלוני
מומלצים