שתף קטע נבחר

הולנד מנעה משר החוץ הטורקי לנחות בשטחה. ארדואן: "הם שרידים של הנאצים"

מבלוט צ'בושואלו תכנן להשתתף בעצרת לעידוד אזרחים בעלי אזרחות טורקית-הולנדית להצביע במשאל עם בעד הרחבת סמכויות הנשיא ארדואן. הולנד אסרה עליו לנאום, ולאחר שאיים בסנקציות – אסרה על מטוסו כלל לנחות בתחומה. ארדואן מיהר לתקוף את ההולנדים: "פשיסטים"

 

נשיא טורקיה ארדואן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא טורקיה ארדואן(צילום: רויטרס)

משבר דיפלומטי חריף בין הולנד וטורקיה. ממשלת הולנד ביטלה בצהריים (שבת) את אישור הנחיתה שניתן למטוסו של שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושואלו שאמור היה להגיע היום לעיר רוטרדם. השר הטורקי תכנן להשתתף בעצרת תמיכה לעידוד אזרחים בעלי אזרחות כפולה (הולנדית וטורקית) להצביע במשאל העם שיתקיים ב-16 באפריל, משאל שיזם הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן במטרה להרחיב את סמכויותיו. ארדואן מיהר להגיב בחריפות, ואמר: "ההולנדים הם שרידים של הנאצים, פשיסטים"

 

עוד לפני איסור הנחיתה, הודיעו הרשויות ברוטרדם כי הן אוסרות על השר לשאת דברים בעצרת, אך השר אמר כי יגיע למקום בכל מקרה. בראיון לרשת CNN טורק אמר צ'בושאולו כי אם תימנע כניסתו לעיר, טורקיה תגיב עם סנקציות דיפלומטיות וכלכליות קשות. ממשלת הולנד הודיעה כי האיום בסנקציות הפך את הניסיון למצוא פתרון למצב לבלתי אפשרי.

 

בהצהרה שפרסמה ממשלת הולנד נכתב כי ביטלה את אישור הנחיתה מפני שביקור השר הטורקי ברוטרדם עלול היה לגרום ל"סכנה לסדר הציבורי ולביטחון". ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, אמר כי התבטאותו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שהשווה בין ההולנדים לנאצים, היא "מטורפת". רוטה הוסיף: "אני מבין שהם כועסים, אבל זה כמובן היה לחלוטין לא במקום". 

ראש ממשלת הולנד מארק רוטה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש ממשלת הולנד מארק רוטה(צילום: AFP)

בית הקונסול הטורקי ברוטרדם, העיר שנקלעה למרכז הסערה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בית הקונסול הטורקי ברוטרדם, העיר שנקלעה למרכז הסערה(צילום: רויטרס)
 

ארדואן, כאמור, מיהר להגיב בחריפות. "אתם יכולים לעצור את המטוס של שר החוץ שלנו כמה שאתם רוצים", אמר הנשיא הטורקי בעצרת באיסטנבול, "בואו נראה איך המטוסים שלכם יגיעו לטורקיה מעכשיו". הוא הוסיף ואמר לקהל ששאג בוז להולנד כי "ההולנדים לא מבינים בפוליטיקה או בדיפלומטיה בינלאומית".

 

כמו כן, טורקיה זימנה למשרד החוץ באנקרה את הממונה ההולנדי על היחסים בין שתי המדינות, למה שכנראה יהיה שיחת נזיפה.

 

המשבר בין המדינות הלך והתפתח במהלך השבוע. ביום ראשון אמר מנהיג הימין הקיצוני בהולנד חירט וילדרס, הצפוי לרשום הישג גדול בבחירות שייערכו החודש במדינה, כי יש לאסור על הקבינט הטורקי כולו לבקר בהולנד בשבועות הקרובים. לדבריו, יש להטיל איסור כזה כדי למנוע מהשרים הטורקים לנהל על אדמת הולנד מסע תעמולה בקרב האזרחים הטורקים החיים בהולנד לקראת משאל העם בטורקיה. בשיחה עם כתבים זרים אמר וילדרס כי ארדואן הוא מנהיג "איסלאמו-פשיסטי". גם לקראת הפיצוץ היום שב וילדרס והאשים את ממשלת הולנד כי היא מגלה חולשה בכך שאינה אוסרת על שר החוץ של טורקיה לקיים את העצרת ברוטרדם.

חירט וילדרס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חירט וילדרס(צילום: רויטרס)
 

הממשלה ההולנדית הבהירה מצדה כי היא לא מתנגדת לקיום מפגשים במדינה שבמהלכם יימסר מידע על משאל העם הטורקי, אבל הבהירה כי אסור שמפגשים כאלה יוסיפו למתחים בחברה, וכל מי שרוצה לארגן מפגש שכזה חייב למלא אחר הוראות הרשויות כדי לשמור על הסדר הציבורי.  

 

טורקיה במשבר גם מול גרמניה 

גם בגרמניה אסרו רשויות מקומיות על כמה שרים טורקים להופיע בעצרות מאותו סוג בשטחן. בעקבות כך נשיא טורקיה ארדואן אמר בתחילת השבוע כי "מעשיה של גרמניה אינם שונים ממעשי הנאצים". ביום שלישי בערב תקף שר החוץ הטורקי את גרמניה, בעת ביקור על אדמתה. בנאום שנשא בקונסוליה הטורקית בהמבורג מול מפגינים רבים אמר: "גרמניה, אל תתני לנו שיעורים בדמוקרטיה ובזכויות אדם".

שר החוץ הטורקי במהלך נאומו בגרמניה, השבוע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שר החוץ הטורקי במהלך נאומו בגרמניה, השבוע(צילום: EPA)
  

עמוד השער של העיתון הטורקי Güneş, המקורב לארדואן, הציג אתמול את מרקל כהיטלר ()
עמוד השער של העיתון הטורקי Güneş, המקורב לארדואן, הציג אתמול את מרקל כהיטלר
 

הוא הוסיף כי לאירופה יש בעיות אדירות של גזענות, שנאת זרים ואיסלאמופוביה, וכי "הלחץ השיטתי" שגרמניה מפעילה לדבריו על אזרחים טורקים בלתי מתקבל על הדעת. הוא לא הסתפק בכך, והאשים את אירופה כי היא "תומכת בכל סוגי הטרור נגד טורקיה".

 

למחרת בבוקר הוא נועד עם מקבילו הגרמני בניסיון לתקן את הנזק. שר החוץ הגרמני אמר לאחר מכן: "הסכמנו לנסות לתקן את היחסים, אולם יש גבולות שאסור לחצות - כמו השוואות לגרמניה הנאצית".

 

אתמול העיתון הטורקי Güneş פרסם בעמוד השער שלו את תמונתה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כששפם מעטר אותה וכשהיא מצדיעה במועל יד כמו הצורר הנאצי אדולף היטלר. Güneş הוא עיתון המוחזק בבעלותו של אתהאם סנסאק, מיליארדר שמוגדר כאיש בעל קשרים קרובים מאוד לנשיא הטורקי.

 

העיתון הזה לא היה היחיד שפרסם תמונה שמדמה את מרקל לצורר הנאצי. גם העיתון Akşam, בבעלותו של אותו סנסאק, פרסם השבוע תמונה דומה. גם באוגוסט אשתקד פרסם Akşam של מרקל עם שפם כמו של היטלר וכשהיא מצדיעה במועל יד, אז זה היה על רקע הזעם הטורקי להסתייגויות שהציגה גרמניה נגד הסכם המהגרים עם האיחוד האירופי.

 

אתמול קראה מרקל לטורקיה להפסיק את השימוש במילה "נאצי", ואמרה: "ההשוואות של גרמניה עם נאציזם צריכות להיפסק. הן לא ראויות ביחסים הקרובים בין גרמניה לבין טורקיה ובין העמים שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא טורקיה ארדואן
צילום: רויטרס
מומלצים