שתף קטע נבחר

"איש המבצעים" של חסידות גור הואשם: "הפעיל תוקפים ודאג שישתילו סמים"

הפרקליטות מייחסת לאליעזר ויגדורביץ אחריות לאלימות, איומים ושתילת קנאביס בחפציהם של בני זוג כדי למנוע את חזרתה לארץ של חסידת גור שהתגרשה. הרשעתו תסייע לבני הזוג, שממתינים להכרעת משפטם באוקראינה. המשטרה: "נקווה שבפסח הם יהיו בבית". הסנגור: "לא היה כלום"

 

 

סימנים של אופטימיות בקרב בני הזוג מחסידות גור שחוו התעללות קשה והופללו בסחר בסמים באוקראינה, שם הם ממתינים להכרעת משפטם. לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגש היום (ב') כתב אישום נגד אלעזר ויגדרוביץ, שמוגדר על ידי המשטרה "איש המבצעים של חסידות גור", בגין הטמנת הסמים בחפציהם של בני הזוג. המשמעות היא שגוברים הסיכויים לביטול כתב האישום נגדם באוקראינה, מה שיוביל לחזרתם לארץ ומפגש בן האם לילדיה.

 

ראש מפלג תשאול בימ"ר ירושלים, סגן-ניצב שמוליק בן עמוס, אמר: "אני מקווה שהודות לחקירה המורכבת שניהלנו לאורך יותר משנה, יוכלו בני הזוג לבלות את חג הפסח בביתם עם בני משפחתם".

 

במרכז הפרשה עומדת ח', אם לתשעה שלפני כשנה וחצי ביקשה להתגרש מבעלה. במסגרת הליך הגירושים היא החלה לסבול ממסכת של התנכלויות ואלימות קשה מצד עסקנים בחסידות, במטרה לגרום לה לוותר על המשמורת על ילדיה. בכמה הזדמנויות הותקף בן זוגה החדש, פ', יועץ נישואים שייעץ בעבר ל-ח' ולבעלה לשעבר. בחסידות הופצו שמועות ונתלו פשקווילים שהאשימו את ח' ו-פ' ברומן מחוץ לנישואים, אולם בני הזוג, שמנהלים אורח חיים חרדי, והכחישו זאת.

 

על פי האישום, פ' הותקף על ידי אנשים שהופעלו על ידי ויגדרוביץ, ובני הזוג נאלצו לעזוב את הארץ – בתחילה לשוויץ ולאחר מכן לאוקראינה. כשביקשו לחזור לארץ, נטען, שילם ויגדרוביץ לגורמים עברייניים באוקראינה כדי שישתלו 700 גרם קנאביס בחפציהם.

בני הזוג אחרי מעצרם באוקראינה (צילום: censor.net.ua) (צילום: censor.net.ua)
בני הזוג אחרי מעצרם באוקראינה(צילום: censor.net.ua)

החקירה החלה לפני כשנה ובאפריל הקודם הצליחו בימ"ר ירושלים להביא להגשת כתב אישום בגין חלק מהאירועים האלימים. אולם רק כעת, בעקבות שורת התפתחויות בחקירה, הצליחו להגיע לתשתית ראייתית לעבירה המרכזית: הטמנת הסמים באוקראינה.

 

כתב האישום, שהוגש היום על ידי עורכי הדין חן בן שלום ואביעד דואק מפרקליטות מחוז ירושלים, מייחס לויגדרוביץ עבירות סחיטה בכוח, תקיפה בנסיבות מחמירות, בידוי ראיות הספקת סם, חטיפה לשם כליאה, ועבירות נוספות שביצע במטרה לגרום לבני הזוג להפסיק את הקשר ביניהם.

 

"הנאשם פעל תחילה בכוח אלימות ואיומים להניא את בני הזוג לפעול על פי רצונם, ובהמשך, לאחר שגרם להם להגיע לאוקראינה, שתל סם מסוכן במזוודותיהם על מנת שלא יוכלו לשוב לארץ", נכתב בפסק הדין. "בעקבות השתלת הסם בני הזוג נעצרו, הוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט באוקראינה, משפטם מתנהל, והם צפויים לעונש של מאסר בפועל. בהמשך הנאשם גם מסר מידע כוזב למשטרה בניסיון להפליל אחרים במעשה הטמנת הסם במזוודותיהם של בני הזוג. הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו".

 

ההפללה מתוארת בכתב האישום כך: "כדי להוציא את תוכניתו לפועל פנה ויגדרוביץ לאחרים שזהותם אינה ידועה ופעל לכך שיטמינו במזוודותיהם של המתלונן ו-ח שקיות ובהן סם מסוג קנביס במשקל 686.75 גרם נטו. ב-29 בדצמבר 2015, במהלך בידוק מזוודותיהם של המתלונן ו-ח, נתפסו שקיות הסם על ידי אנשי הביטחון בשדה התעופה בוריספול... כתב האישום שהוגש לבית המשפט באוקראינה מייחס להם עבירות סחר בסמים בכמות גדולה שהעונש המרבי עליהן באוקראינה הוא 12 שנים". משפטם של בני הזוג עדיין מתנהל.

ויגדורביץ בבית המשפט, היום (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
ויגדורביץ בבית המשפט, היום(צילום: דניאל אליאור)

עוד נטען כי במהלך מעצר הבית שלו ברח ויגדרוביץ מהארץ בדרכון מזויף. כשחזר, ניסה להתל במשטרה ולהפוך לעד מדינה, אולם המשיך לנסות להפליל אנשים אחרים: "ויגדרוביץ פעל למצוא אדם באוקראינה שימסור הודאת שווא שבמסגרתה ייקח על עצמו את הטמנת הסמים".

 

החקירה ניסתה להשיג ראיות נגד גורמים בכירים יותר בחסידות גור שמימנו את פעילותו של ויגדרוביץ במאות אלפי שקלים. בין היתר נעצר ונחקר ישראל אקרמן, מורה מוכר ממוסדות החסידות בערד, שנחשד שהיה אחראי להפעלת ויגדרוביץ'. הוא שוחרר למעצר בית לאחר תקופה ארוכה והחקירה בעניינו נמשכת. בין מפקחיו והאנשים שליוו אותו בדיונים דמויות מרכזיות בחסידות גור כגון הרב צבי ביאליסטוצקי

 

עו"ד צבי רוזנטל המייצג את ויגדרוביץ מסר בתגובה: "כתב האישום לא מגלה שום דבר מעבר לניסיון של הפרקליטות והמשטרה להעביר את אור הזרקור בישראל כאשר מדובר בזוג שככל החשד התעסק בתחום אחר ולא בתחום שהיו אמורים להתעסק. אנחנו נלמד את החומר בימים הקרובים. אנו מבינים שיש חומר חסוי שלא נוכל לראות. נלמד את החומר ונגלה שאין כלום כי לא היה כלום".

 

בנוגע לשאלת ynet למאמצים להביא לביטול כתב האישום נגד בני הזוג אומרים בפרקליטות המדינה כי הם מנועים מלהתייחס לפעילות בעניין זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל אליאור
הנאשם אליעזר ויגדרביץ
צילום: דניאל אליאור
מומלצים