שתף קטע נבחר

עדים לרצח האחות: "רופא זינק לתוך האש עם מטף, ניסיתי לשפוך איתו מים"

בסניף קופת החולים בחולון נחרד קהל הלקוחות מההצתה שהביאה למותה של טובה קררו, אחות במרפאה. ולדימיר, תושב העיר: "תוך שניות העשן חסם אותה לגמרי, לא ראינו חצי מטר אפילו". החשוד, בן 78, לא היה מרוצה כנראה מחיסון נגד שפעת והגיע עם חומר דליק בבקבוק ומצית

 

טובה קררו. הוצתה למוות ()
טובה קררו. הוצתה למוות

"ראיתי עובדת בוערת, ניסו לכבות אותה - זה היה מזעזע". כך סיפר הבוקר (יום ג') ולדימיר מחולון, שהמתין בתור בסניף קופת חולים בעיר, בזמן שטובה קררו (55), אחות שעבדה במקום הוצתה למוות. עובדי כל קופות החולים השביתו את המרפאות בקהילה מ-11:00 במחוז תל אביב במחאה על האלימות הקשה וההסתדרות הודיעה כי מחר תושבת כל מערכת הבריאות מ-8:00 עד 10:00.

 

לנה קום, מנהלת אדמניסטרטיבית בקופת חולים, הייתה עדה לאירוע: "שמעתי בהתחלה זעקה של אדם, לא הבנתי מה זה. ואז הייתה אזעקת האש. המסדרון התמלא בעשן סמיך. מיד חזרתי למקום שלי וכרזתי, 'אש! כולם החוצה'. לא ידעתי שיש הצתה כי ראיתי רק עשן וידעתי שצריך להוציא את כולם.

 

"היו הרבה מטופלים בחדרי הרופאים ובמסדרון. רצתי לקחת את הדברים שלי, ורופא צעק 'איפה המטף?' וראיתי אש שיוצאת מאחד החדרים. היה שם עשן שחור סמיך ומשם לא ראיתי יותר. נכנסנו למקלט, לקחנו משם מטף ורופא במרפאה מילא דליים וניסה לכבות את האש. אני יצאתי החוצה וראיתי אנשים בשוק, בהלם. לאט לאט התחלנו אחרי כמה דקות לבין מה קורה. אחת האחיות צעקה שטובה נשארה בפנים והיא בכתה מאוד. רק אז הבנו שהמצב כזה. טובה בסניף הזה יותר מ-25 שנה", הוסיפה.

   

 

על פי החשד, מטופל בן 78 מחולון נכנס לסניף, שפך חומר דליק בחדר שבו שהתה העובדת, והצית אותה. חובשים ופרמדיקים של מד"א דיווחו שלאחר פעולות הכיבוי אותרה במקום האישה ללא רוח חיים. גם כוחות משטרה הוזעקו לשם, והחשוד נעצר לאחר מרדף קצר.

 

החשוד, כנראה ניצול שואה, קיבל חיסון לפני שבוע נגד שפעת ומאז הגיע בכל יום למרפאה כדי להתלונן. הבוקר נכנס עם חומר בערה שהביא עמו בבקבוק ושרף את האחות שלדבריו "פגעה בבריאות שלו". המשטרה מסרה כי לאיש עבר של מחלות נפש.  עו"ד אופיר כתבי שמייצגת מטעם הסנגוריה הציבורית את הקשיש שחשוד בהצתת האחות מסרה: "מדובר באירוע טרגי. הקשיש שסובל מבעיות נפשיות, טוען כי לא הייתה לו כל כוונה לפגוע באנשי הצוות הרפואי, וכי לא שפך חומר דליק על האחות. לטענתו, רצה לפגוע ברכוש כדי לזעוק על הסבל שנגרם לו ולקבל סיוע מהרשויות".

 

ולדימיר סיפר כי "שמעתי שכולם צועקים, הייתי עם ילד בדרך לגן ילדים, שאלתי אם יש אנשים בפנים ואמרו לי כן, נתנו לי מפתחות לפתוח את הדלתות. נכנסתי, היה שם ד"ר קרני שעובד פה, הוא לקח את המטף וקפץ לתוך האש. יחד איתו ניסיתי לשפוך מים".

 

אך לדבריו, "תוך שניות העשן חסם אותה לגמרי, לא ראינו חצי מטר אפילו, כלום. פתאום זה התחיל לבעור מחדש, ד"ר קרני גיבור, באמת. אבל לא הצלחנו". הוא סיפר כי גם לא הבחין במי שהצית את האחות. בזירה אותר בקבוק של ליטר שאותו ככל הנראה מילא המצית בחומר הדליק, לפני ששפך אותו בחדרה של האחות.

  

 
סניף קופת חולים כללית בחולון, הבוקר (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
סניף קופת חולים כללית בחולון, הבוקר(צילום: יריב כץ)
 

דורית, ששהתה אף היא בסניף באותה עת, סיפרה לגלי צה"ל כי הייתה אמורה להיכנס לחדר הבדיקות "ואז הדלת נפתחה בחדר 6 ופתאום אני רואה בקבוק עם אש. בקבוק משקה קל, משהו מפלסטיק שנזרק לחדר. אז עשיתי לו ברגל ככה לכיוון הפרוזדור וצעקתי 'לצאת, לצאת לצאת'. הייתה לפני מישהי עם עגלה שדחפתי אותה החוצה, ופתאום עשן שחור ובום בום כאלה פיצוצים". לדבריה, היא התקשרה למשטרה ב-8:46 "ואז כל הכוחות הגיעו. לא ראיתי מי השליך, רק את הבקבוק", הוסיפה.

 

האב זעק: "למה לא אני?"  

מכרה של המשפחה האבלה שיצאה מהבית סיפרה כי טובה קררו שוחחה הבוקר עם בתה לאחר שאתמול חגגה יום הולדת לאביה בן 81. האב מירר בבכי בבית המשפחה: "למה לא אני? למה לא אני?".

 

ככל הנראה, החשוד היה בבוקר במרפאה ולאחר מכן חזר עם חומר הבעירה בתוך בקבוק משקה קל ובידו מצית מפקדת מרחב איילון במשטרה, ניצב משנה סיגל בר צבי: "הבוקר הגיע אדם לקבל טיפול בקופת החולים פה בחולון, אנחנו מבינים עכשיו שהוא כנראה לא היה שבע רצון ותוך כדי דין ודברים שפך חומר דליק על האחות שטיפלה בו באותה עת, חומר שהביא איתו מבעוד מועד והצית אותה. למרבה הצער אנחנו מבינים שהאחות נהרגה, מאמצים להחיותה לא צלחו, והיא נפטרה פה במקום".

 

מפקדת המשטרה סיפרה שהחשוד ברח במכונית, "אנחנו כמובן פרסנו מחסומים וניהלנו איזשהו מרדף עם כוחות גדולים שלנו. איתרנו אותו, הוא נעצר ונמצא בחקירה. אחנו נתקלנו בעבר באירועים של תקיפות צוותים רפואיים, אנחנו רואים אותם בחומרה רבה מאוד ונמצה את הדין ונטפל באירוע הזה עם כל המקצועיות והנחישות שאנחנו יכולים לגייס. זה אירוע מאוד חריג וחמור, הגם שיש כאלה אירועים מעת לעת זה אירוע יוצא דופן ומזעזע במיוחד". לדבריה, "החשוד ככל הנראה לוקה בנפשו ונמצא בטיפול".

 

שלושה נפגעים משאיפת עשן טופלו אף הם במקום ופונו לבית החולים וולפסון. פרמדיק בכיר במד"א מרחב איילון, אופיר פרנטקי, סיפר: "כשהגענו למקום הבחנו בעשן סמיך, לאחר פעולות הכיבוי אותרה במבנה אישה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותה". פראמדיק מד"א טל הרשקו שהגיע בניידת טיפול נמרץ של מד"א למקום סיפר: "ראינו עשן סמיך יוצא מהמבנה ובמקום הייתה המולה, ראינו צעירים ומבוגרים שיצאו החוצה מהמבנה. ערכנו סריקה במקום. חלק מהצוות נכנס לתוך המבנה. לאחר שכוחות הכיבוי סיימו את הפעולות במבנה וניתן היה להיכנס, באחד החדרים הייתה אישה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותה במקום".

 

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס, מסר לאחר האסון: "אני מזועזע מההצתה הנוראית. זה אירוע חסר תקדים במערכת הבריאות במדינת ישראל. אנו המומים ומזועזעים מהתוצאה הטרגית ומחבקים את המשפחה. אנו מלווים ותומכים בכלל הצוותים המסורים והנאמנים במרפאות שעוסקים כל העת בעבודת קודש ושליחות למען המטופלים. לא נסבול כל סוג של אלימות". 

 

מנהל מחוז תל אביב יפו של שירותי בריאות כללית, ד"ר שלמה בירקנפלד, סיפר על ההלם של הצוות הרפואי: "האירוע נמצא בבדיקה. החקירה רק החלה. מדובר בצוות רפואי ותיק ומנוסה שכולו המון מהאירוע. נמשיך לתת שירות לכל המטופלים".

 

כאמור, ההסתדרות הודיעה על השבתת כל מערכת הבריאות מחר בבוקר. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר כי "השביתה באה לאות הזדהות עם כל אנשי מערכת הבריאות שעושים לילות כימים למען החולים ובני משפחותיהם ברחבי הארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך פייסבוק
טובה קררו. הוצתה למוות
מתוך פייסבוק
מומלצים