שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ראיונות עבודה הזויים שאמהות נאלצו לעבור
  "כמה פעמים הילדים שלך חולים בחורף?", "איך את פורקת את העצבים?" ו"את בטוחה שתעמדי במשרה מלאה עם ארבעה ילדים?" אלו רק חלק מהשאלות שאמהות שמעו מנשים וגברים בראיונות עבודה. ומה השאלה הכי חצופה? מסתבר שהשמים הם הגבול

  אמהות שמגיעות לראיון עבודה התרגלו כבר לשמוע שאלות כמו כמה ילדים יש להן, מה הן עושות אם הילדים חולים, איך הן יסתדרו והאם הן מתכוונות להיכנס להריון בקרוב. שאלות אסורות על פי החוק, שהרבה מאוד מראיינים ומראיינות פשוט מרשים לעצמם לשאול ולא מעט פעמים פוסלים מועמדת בגלל מצבה המשפחתי.

   

  אם חשבתם שזה מסתכם בשאלות האלו, טעות בידכם. לצורך הכתבה התראיינו עשרות נשים, חלקן העדיפו להתראיין בעילום שם, מחשש לבעיות עתידיות בראיונות עבודה או בעבודה נוכחית וחלקן פשוט אמרו שהבושה צריכה להיות של המעסיקים ששואלים שאלות הזויות בראיונות עבודה. חלק מהמשפטים והשאלות חזרו על עצמם אצל נשים ששיתפו מהחוויות האישיות שלהן, והנה הם לפניכם.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לאשתי יש ארבעה ילדים, את לא תעמדי במשרה מלאה

  "במהלך הראיון הבעלים של המשרד אמר לי שהוא לא חושב שהמשרה תתאים לי כי גם לאשתו יש ארבעה ילדים", מספרת שלומית ויזנר, אמא לארבעה ילדים ומנהלת מדיה דיגיטלית. "הוא דאג לציין שהיא עובדת במשרה מלאה ולא עומדת בעומס. אמרתי לו שאני לא אשתו ושאלתי איך הוא מסיק מסקנות כל כך מהר שלא אעמוד בעומס? מה גם שלילדים שלי יש אבא ואם יש צורך אני אמצא סידור.

   

  "בכמה מקומות נוספים שאלו אותי בלי להתבלבל מה הגיל שלי - 'אני יודע שאסור לשאול, אבל בטח לא אכפת לך לומר בת כמה את'. כששמעו שאני בת 40, שאלו איך אני ארגיש לעבוד במקום שיש בו חבר'ה צעירים. היו גם שאלות כמו 'איך תסתדרי עם הילדים' ו'בני כמה הם'".

   

  לא מתאים לנו שתיכנסי להריון

  "כשרק התחתנתי הגעתי לראיון עבודה בחברה גדולה ומוכרת", מספרת ע', אמא לשניים. "שתי המראיינות, שאחת מהן אמא, שאלו אותי מה אני מתכננת מבחינת ילודה כי לא מתאים להן שייכנסו להריון. הסתכלתי עליהן עם סימן שאלה ענקי על הפרצוף, ואז מנהלת השיווק אמרה: 'תביני למה אנחנו שואלות, לא מתאים לנו לגייס ושישר יכנסו להריון'. גמגמתי ועניתי שיש לי עוד זמן אבל שבטח ארצה מתישהו ילדים. אגב, הם ממש רצו אותי לתפקיד ולא לקחתי אותו כי אמרתי שאם שואלים אותי שאלה כזאת זה בטח לא מקום שמכבד את העובדים".

   

  אולי יעניין אותך גם:

  - סלפי עם התינוקת אחרי ניתוח קיסרי

  - חובה בכל בית: 7 דרכים לחנך ילדים לעולם שוויוני

  - האמהות שעושות תואר יחד עם התינוק

   

  איך את פורקת את העצבים שלך?

  נירי שאול, אמא לשניים, התראיינה למשרה בחברת הייטק גדולה. "אחרי כמה דקות של שיחה, המראיין שאל אותי - 'מה את עושה כשאת עצבנית ממש? איך את פורקת את העצבים שלך?' הגבתי בהתחלה בגמגום, כי לא ממש הבנתי למה הכוונה. אמרתי שאולי אני עושה פרצופים אבל זה לא משהו שפוגע בתפקוד שלי. לא ממש עניתי לשאלה שלו. פשוט לא הצלחתי למצוא תשובה שהרגשתי איתה נוח כי פחדתי שכל דבר שאגיד יפגע בסיכויי הקבלה שלי ואכן לא התקבלתי לתפקיד. בראיונות במקומות אחרים שאלו במה בעלי עוסק והאם יש לי סידור לילדים או עזרה מהמשפחה".

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  אחרי כל לידה תרצי לרדת באחוזי המשרה?

  "התראיינתי אצל מנכ"לית בחברת השמה ידועה", מספרת ש'. "הראיון היה זרוע בשאלות הזויות כמו 'למה למדת באוניברסיטה הפתוחה? לא היית מספיק חרוצה ללכת ללימודים בצורה מסודרת?' או 'איזה סידור יש לך אם בתך תהיה חולה'. אבל אז היא שאלה - 'למה את רוצה לעבוד רק ב-80% משרה? כי את אמא? כלומר אחרי כל לידה תרדי באחוזי המשרה עד שלא תעבדי בכלל?'. בקטע של אחוזי המשרה הבנתי שאין פה סיכוי לשידוך כי אני לא רוצה לעבוד עבור אישה כזאת, ולכן סיימתי את הראיון בנימוס והסברתי שאין לנו כימיה".

   

  כמה פעמים בחורף הילדים שלך חולים?

  "הייתי בראיון עבודה בתחום יחסי ציבור והמראיין (בחור צעיר ורווק) שאל אותי כמה פעמים בחורף הילדים שלי חולים", מספרת ע', אמא לשני ילדים. "הייתי בהלם ואמרתי לו שעד היום הם מעולם לא חלו ואם זה יקרה נסתדר. יש לציין שזה היה עדיף ממקום העבודה בו הודעתי בשלב מסויים שאני בהריון ואז המנהלת אמרה לי שהקידום שלי נעצר ושגם ההעלאה שהבטיחו לי מהחודש הבא מבוטלת. לא הגבתי ופשוט נשארתי שם עד סוף ההריון בלית ברירה".

   

  לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

   

  אם הייתי יודע שאת אמא לא הייתי מזמן אותך לראיון

  "קצת אחרי שהילד האמצעי שלי נולד התחלתי לחפש עבודה שוב (הייתי עצמאית אבל נכנסתי לשמירת הריון, כך שחזרתי לנקודת האפס)", מספרת טלי בריל, אמא לשלושה ילדים. "קיבלתי טלפון מדמות מאוד בכירה בעולם השיווק והפרסום שאמר ששמע עליי טובות והוא ישמח אם ניפגש לבדוק עבודה משותפת. הגעתי לפגישה ובערך חמש דקות אחרי שהוא סיפר לי שיש לו תפקיד מצויין להציע לי הוא שאל מה התפקיד האחרון שעשיתי. סיפרתי לו על פרויקטים והבהרתי שאני מסיימת חופשת לידה. הוא פשט פלט שאם הוא היה יודע שאני אמא הוא לא היה נפגש איתי. קמתי בשוק ויצאתי מהחדר, תוך כדי זה שאני אומרת לו שאני מקווה שלאשתו אף אחד לא אמר את זה אי פעם".

   

  תתחייבי לא להחסיר ימי עבודה בגלל הילדים

  כשג', אמא לשלושה ילדים, עברה את ראיון העבודה בתחום המיחשוב והגיעה לשלבי חתימת החוזה, החתימו אותה על נספח בו כתוב: "אשמח אם תזכרי שאת לקראת עבודה תובענית מאוד שבאה לידי ביטוי גם מבחינת שעות עבודה לכן דאגנו לעשות תיאום ציפיות וגם לתגמל אותך באופן קבוע על השעות האלה". מלבד זאת, המראיין דאג להבהיר בעל פה מה שהוא ידע שאסור לו לכתוב במסמך. "הוא אמר לי שאני צריכה להתחייב שההורים שלי (סבא וסבתא של ילדיי) יהיו מוכנים לעזור עם הילדים על מנת שלא אחסיר ימי עבודה ואהיה זמינה 24 שעות ביממה, למקרה שיצטרכו להקפיץ אותי לתקלה", מספרת ג'. "באותו רגע הסכמתי אבל חודשיים אחר כך עזבתי את העבודה".

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  מה אמא ואבא שלך עושים?

  אור ורטהיים, בת 34, אמא לשתי בנות, מספרת: "התראיינתי בשלב מתקדם לחברה ממשלתית גדולה. תפקיד מכובד, שכר גבוה, אמור היה להיות פיק מקצועי לאחר יותר מעשור שנים בתחום. בוועדת קבלה, מול מנכ"ל, נציגי דירקטוריון ומשאבי אנוש, מסתכל עליי המראיין ושואל: 'אז בת כמה אמרת שאת?'. אמרתי את גילי והוא שאל - 'איך יכול להיות לך כל כך הרבה נסיון בגילך? לא מסתדר לי. מה אבא ואמא שלך עושים?' הייתי בהלם. בשנייה הראשונה עוד עניתי לו במה הם עוסקים, אבל אחרי שנייה אמרתי שאני מתקשה להבין את הרלוונטיות של המקצועות של הוריי ליכולות המקצועיות שלי. חמישה אנשים בוגרים ומכובדים ישבו שם מסביב לשולחן ולאף אחד השאלה שלו לא נראתה מוזרה. הראיון הסתיים אחרי השאלה הזאת ועד היום, כמה שנים טובות אחרי, אני כועסת על עצמי שבכלל עניתי לו".

   

  איזה "אומץ" יש לך לשים את הילד הקטן בגן עם עוד 15 ילדים

  "הייתי בראיון רציני במקום שנחשב מאוד פמיניסטי שמעצים נשים ונשיות וכל מיני שקרים כאלה", מספרת י'. "הראיון היה נחמד ומכבד, עד שהמראיינת שאלה אותי כמה ילדים יש לי. סיפרתי שיש לי ילד בן שנה שנמצא בגן. היא שאלה איפה הגן וכמה ילדים יש שם. כשעניתי שיש איתו עוד 15 ילדים לפחות, היא פשוט צחקה לי בפנים ואמרה 'וואו איזה אומץ!'. חייכתי במבוכה וסיימתי יפה את הריאיון. הם מאוד רצו שאתחיל לעבוד שם אבל אחרי ההערה הבנתי עם מי יש לי עסק. תודה רבה לכן. אני הייתי 'אמא מזניחה', אתן הייתן סתם רעות".

   

  פה כל העובדים גרושים

  "הגעתי לראיון עבודה בתחום המיחשוב ואז המראיין אמר לי 'תראי, זה לא שאני רומז משהו אבל במחלקה שלנו כולם גרושים. את נשואה נכון?' השבתי בחיוב ואמרתי שאני רוצה לקבל 50 אלף שקלים בחודש. הוא שאל על מה ולמה, אז אמרתי לו שמישהו צריך לממן לי את הגירושים".

   

   

  איך את עם הטרדות מיניות?

  "בראיון עבודה לתפקיד דיילת במטוס פרטי שאלה אותי המראיינת, מנהלת המשרד, איך אני עם הטרדות מיניות", מספרת ש', אמא לשניים. "הייתי בשוק וביקשתי ממנה שתגדיר הטרדות מיניות. היא אמרה - 'הכוונה היא שאת לא מתכוונת להתלונן על כל שטות'. מיותר לציין שלא לקחתי את העבודה".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אבל יש לך עזרה עם הילדים, כן?
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים