שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תלמידים פרצו לעשרות כספות (בתחרות)
  מאות תלמידים השתתפו בטורניר הכספות של מכון דוידסון לחינוך מדעי במכון ויצמן. היו שם כספות מעוצבות, שהתלמידים חדורי המוטיבציה פרצו

  עשרות כספות נפרצו אתמול (יום ד') בגן המדע של מכון דוידסון שבמכון ויצמן. לא, לא מדובר בכנופיית פורצים מתוחכמת, אלא במאות תלמידי תיכון מרחבי הארץ - שפרצו לכספות מתוחכמות שבנו תלמידים אחרים, במסגרת שבוע החינוך המדעי.

   

  הכספות שהכינו התלמידים הם למעשה חדרי בריחה קטנים. ניכר שהתלמידים השקיעו לא מעט עבודה בבניית הכספות ובעיצוב שלהן - אחת מהן נבנתה בצורת צוללת, אחרת כמו תיבת נוח וכספת נוספת הוקמה בהשארת "אנה ואלזה", שאותה בנו תלמידים מתיכון בן-צבי בגבעתיים, שגם התחפשו לדמויות מ"לשבור את הקרח".

   

  קוראים את ההוראות (צילום: ירון דרוקמן)
  קוראים את ההוראות(צילום: ירון דרוקמן)

  מנסים לפרוץ (צילום: ירון דרוקמן)
  מנסים לפרוץ(צילום: ירון דרוקמן)

   

  תלמידים אחרים היו צריכים לפרוץ את הכספות ולרשותם הוקצבו 10 דקות בלבד כדי להתמודד עם כמה אתגרים בפיזיקה שהוצבו להם. בתחילה קיבלו התלמידים "הפורצים" דף עם הסבר קצר על הכספת, אותה הם צריכים לפרוץ ואז באמצעים הפזורים ליד הכספת הם היו צריכים להשיג את הקוד שיפתח את המנעול. בכספת נוספת היה צריך ל"קשקש" בעפרון עם חומר - המוליך חשמל.

  צוללת כספת (צילום: ירון דרוקמן)
  צוללת כספת(צילום: ירון דרוקמן)

  לפרוץ את המנעול (צילום: ירון דרוקמן)
  לפרוץ את המנעול(צילום: ירון דרוקמן)

  כספת בסגנון הודיני (צילום: ירון דרוקמן)
  כספת בסגנון הודיני(צילום: ירון דרוקמן)

  ויש גם כספת-רכבת (צילום: ירון דרוקמן)
  ויש גם כספת-רכבת(צילום: ירון דרוקמן)

   

  באחד החדרים השקיפה דמותו של אלברט אינשטיין, ששבוע החינוך המדעי מתקיים בשבוע שבו מצויין יום הולדתו. לידו על הקיר ניצבה גם תמונתה של מארי קירי, זוכת שני פרסי נובל - בכימיה ובפיזיקה. כמה מטרים משם ניסו כמה תלמידים תיכון לפרוץ כספת בפרק הזמן המועט שהוקצב להם. בסופו של דבר הם לא הצליחו לעמוד במשימה. לאלו שנכשלו במשימה - ניתן הסבר מהתלמידים שבנו את הכספת היכן היו הטעויות.

  אינשטיין ומארי קירי משקיפים על התלמידים (צילום: ירון דרוקמן)
  אינשטיין ומארי קירי משקיפים על התלמידים(צילום: ירון דרוקמן)

   

  לא היה קשה להבחין במוטיבציה הגדולה של התלמידים להצליח במשימות. במהלך תהליך הפריצת הכספות הם דיברו ביניהם על עקרונות שאותם למדו בשיעורי הפיזיקה בבית הספר. מי שהצליח לפרוץ זכה להפתעה מתוקה בתוך הכספת.

   

  למידה ארוכה ומשמעותית

  מדובר בפעם ה-22 שבו נערך במכון דוידסון טורניר הכספות הגדול. בטורניר השתתפו עשרות קבוצות של תלמידי י"ב מכל רחבי הארץ. בין היתר מאום אל פחם, חוף הכרמל, אעבלין, חיפה, ירושלים, פתח תקווה, צרעה, בית שמש, רחובות, נס ציונה, הרצליה, הוד השרון, גבעתיים, קריית אונו, ראש העין, תל אביב, רמלה, ראשון לציון, גדרה, אשקלון, גן יבנה, אשדוד, נתניה, רעננה, כפר סבא ורמת השרון.

   

  מטרת הטורניר היא עידוד הבנה בסיסית של עקרונות מדעיים בפיזיקה ופיתוח חשיבה מקורית ליישום עקרונות אלה. התלמידים שהשתתפו בתחרות הם בכיתה י"ב ולומדים 5 יחידות פיזיקה. במכון דוידסון אומרים כי השתתפות בטורניר פותרת את התלמידים מבחינת המעבדה בבגרות.

   

  למעשה, מדובר בחוויית למידה ארוכה ומשמעותית שהחלה כבר בספטמבר בבתי הספר השונים כאשר הקבוצות השונות לוו על ידי דוקטורנטים ממכון ויצמן למדע בכל שלב של בניית הכספת.

  הפתעה מתוקה בכספת (צילום: ירון דרוקמן)
  הפתעה מתוקה בכספת(צילום: ירון דרוקמן)

  עשרות כספות שעמדו לפריצה (צילום: ירון דרוקמן)
  עשרות כספות שעמדו לפריצה(צילום: ירון דרוקמן)

   

  במסגרת התחרות התלמידים פיתחו התלמידים מנגנון נעילה מתוחכם לכספת על פי עקרונות הפיזיקה. רוב השופטים בתחרות היו חברי סגל מהפקולטה לפיזיקה במכון ויצמן למדע. הדירוג נקבע משקלול של החלטת שופטים (35%), משוב הרכזים שליוו את הקבוצות לאורך השנה (20%), 20% משוב עמיתים ו-25% על ההצלחה בשלב פריצת הכספות. 

   

  מ"מ מנכ"ל מכון דוידסון לחינוך מדעי, ד"ר יוסי אלרן, אמר: "מכון דוידסון מוביל זו השנה השלישית את שבוע החינוך המדעי ברחבי הארץ, כחלק מהחזון לעודד תלמידים ללמוד מקצועות מדעיים, לקדם את המצוינות בחינוך המדעי בישראל ולהנגיש מדע לכלל הציבור. אנו שמחים מאוד לשותפות של גופים רבים שנרתמו לשבוע זה, כל אחד בתחומו, ואנחנו מזמינים את הציבור להפעיל את הדמיון ולצאת להרפתקה מדעית ומהנה. אירועי שבוע החינוך המדעי וביניהם טורניר הפיזיקה הגדול מנגישים את תחום המדע בצורה חווייתית, משמעותית ומהנה שגורמת לתלמידים לאהוב את המקצועות הללו ולא לפחד מהם. אנו מברכים את התלמידים שהשתתפו בתחרות ומאחלים להם הצלחה רבה".

   

  ויש גם פרס.  10 הקבוצות המובילות יעפילו לשלב הבא, לטורניר הבינלאומי שיימשך יומיים ויתקיים בסוף החודש. בטורניר הבינלאומי ישתתפו נבחרות מקנדה, ארצות-הברית, בריטניה, סלובניה, רומניה, פנמה, אנגולה, מולדובה וכמובן גם מישראל.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תלמידים פרצו לעשרות כספות (בתחרות)"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים