שתף קטע נבחר

ספר לימוד גיאוגרפיה חרדי: "לא כל הכושים פרימיטיבים"

קופי ענאן הוא "מזכיר האו"ם", רודי ג'וליאני הוא "ראש מדינת ניו-יורק" - וכולם "כושים שהגיעו למעמד בכיר": מורים בחינוך החרדי טוענים כי ספר גיאוגרפיה הנלמד בחינוך העצמאי המפוקח וממומן על ידי משרד החינוך - רצוף בטעויות מביכות ומסרים גזעניים

 (צילום: טלי פרקש) (צילום: טלי פרקש)
(צילום: טלי פרקש)

 

"מה אומרים לך השמות הבאים? מזכיר האו"ם קופי ענן, מזכיר המדינה קולין פאוול, ראש מדינת ניו-יורק ג'וליאני. השמות הללו הם שמות של כושים שהגיעו למעמד בכיר": כך (הטעויות במקור) נפתח הפרק על "הכושים בארצות הברית – הכוח השחור", בספר הלימוד "הגיאוגרפיה של ארצות הברית", מאת ז. קליין, הנלמד בכיתות ז'-ח' בבתי הספר של החינוך העצמאי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

אם נשים לרגע בצד את העובדות הפעוטות: קופי ענאן כבר לא מזכ"ל האו"ם זה עשור, ורודולף (רודי) ג'וליאני כיהן כראש עיריית ניו-יורק עד שנת 2001 – אז אולי נוכל להתייחס לעובדה שג'וליאני גם איננו שחור, או אפרו-אמריקני (בחרו את הביטוי הטוב בעיניכם), ומעולם לא היה "ראש מדינת ניו-יורק".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

וזו רק ההתחלה של פרק אחד בספר לימוד גיאוגרפיה, הנלמד בימים אלה בבתי הספר של החינוך העצמאי החרדי. מורים שעימם שוחחנו ציינו כי בספר טעויות מביכות נוספות, והוא רצוף בביטויים ועמדות גזעניים המועברים לילדים כחלק מהלימוד בכיתה.

 

למשל, הקביעה כי "לא כל הכושים הם פרימיטיבים. לא כולם אלימים", בהמשך לפתיח שצוטט לעיל. הספר שחובר על ידי זהבה קליין נלמד בבתי הספר של החינוך העצמאי כבר שנים רבות, אך תכניו נותרו בעיניהם עד עצם היום הזה.

 

"לא הטעות היחידה"

בשיחה עם ynet ציינו מורים בבתי הספר של החינוך העצמאי, כי על אף שבתי הספר הללו מקבלים מימון מלא ממשרד החינוך, וכן אמורים להיות תחת פיקוח המשרד - המנהלים נוהגים כראות עינם, וכך "בבתי הספר עושים שימוש בחומרי לימוד המכילים טעויות ותכנים בעייתיים במשך שנים", כפי שאמר לנו אחד המורים המלמד מספר זה.

 

 (צילום: טלי פרקש) (צילום: טלי פרקש)
(צילום: טלי פרקש)

 

אמא חרדית שנחשפה לספר, אמרה כי הזדעזעה דווקא מן הקונטקסט הגזעני שנשב מהמסרים - ופחות מהשימוש במילה "כושים" שלדבריה "לא נאמרת מתוך גזענות, אלא מתוך חוסר מודעות לרגישות של הביטוי, ולכך שהוא עלול להיתפס כפוגעני".

 

 (צילום: טלי פרקש) (צילום: טלי פרקש)
(צילום: טלי פרקש)

 

"זה לא ספר חדש", הבהיר מורה לגיאוגרפיה לשעבר, שלימד בשנה שעברה במוסד המשתייך לזרם חינוכי זה. "לימדתי מתוך הספר הזה את הכיתה, וכן לימדתי בחלק בנוסף שלו העוסק באירופה - ובשניהם מצאתי טעויות".

 

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"כושי שהגיע למעמד בכיר". רודי ג'וליאני
צילום: AFP
מומלצים