שתף קטע נבחר

ראש המוסד: "שרי הקבינט לא ידעו? לא מקבל זאת"

בהתייחסות פומבית ראשונה לדו"ח צוק איתן, אומר יוסי כהן - ראש המל"ל דאז - כי לחברי הקבינט היה "המון מידע". "אין נושא שלא ידעו על קיומו. נושא המנהרות - דובר", אמר בוועדת הכנסת

 

 

 

לראשונה מאז דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן, ראש המוסד - שהיה באותה תקופה ראש המועצה לביטחון לאומי - מגיב לו בפומבי. בדיון בוועדת ביקורת המדינה של הכנסת הבטיח יוסי כהן כי "כל לקח ולקח יילמד וכל דעה שצריך להישמע תישמע כדי שהמערכה הבאה תהיה טובה יותר מבחינת ההישג שלה, מבחינת המוכנות אליה, מבחינת היעדים שהיא אמורה להשיג". עם זאת, אמר כי לחברי הקבינט היה "המון מידע" עוד לפני צוק איתן: "אין נושא שלא ידעו על קיומו. נושא המנהרות - דובר".

 

כהן הזכיר כי שניים מילדיו שירתו כקצינים - אחד מהם כמפקד בצנחנים - "ואני מעריך שבמלחמה הבאה, שאני מקווה מאוד שלא תקרה, גם הם ייטלו בה חלק ולכן הדבר המרכזי מבחינתי שעוטף את כל הבוקר הזה זה הפרקטיקה של מה עושים עם הערות חשובות כדי לוודא שאת המערכה הבאה נעשה טוב יותר ונכון יותר, אסטרטגית וטקטית".

ראש המסד יוסי כהן בוועדה לביקורת המדינה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש המסד יוסי כהן בוועדה לביקורת המדינה(צילום: אלכס קולומויסקי)
  

בתשובה לשאלה אם המועצה לביטחון הלאומי עשתה הכול, ענה כהן: "האם למיטב הבנתי עשיתי כמיטב יכולתי? אני מעריך שכן. האם טעיתי? בוודאי שטעיתי. האם יש לקחים בתוך הדו"ח שאני אישית צריך לקחת? חד משמעית כן. דו"חות של מבקר פנים במוסד נערכים כל יום, כך שאני בוודאי לא בפוזיציה לתקוף דו"ח או לתקוף את המבקרים או לתקוף את הציטטות.

 

"הלקחים הם הדבר החשוב", הוסיף כהן. "זה לא הדבר הכי נעים להופיע בוועדת ביקורת המדינה, בוודאי לא כשבחדר אנשים שנפגעו אישית מהדברים, משפחות שכולות שצריך להיישיר אליהן מבט, אבל כל לקח ולקח יילמד. גם כאן נאמר שהמל"ל משתפר והולך, אבל כמובן יש עוד דברים לשפר".

 

לדברי כהן, "למל"ל יש תפקיד חשוב ומרכזי בעיני בעשייה הביטחונית של מדינת ישראל. הייתי שמח מאוד להיות שותף בכל דיון אפשרי ומגיעים אליי גם לקבל חוות דעת היום ממני לגבי עתידו של המל"ל, לגבי עשייתו מול חברי הקבינט. היו מאמצים שהמל"ל עשה לאחר חטיפת שלושת הנערים. ענייני סגירת שדה התעופה - נתב"ג כמעט ושותק בשל נפילת רקטות במקום סמוך עד כדי סכנה לשיתוק אווירי של מדינת ישראל. מי שעמד בראש המערכה כדי לפתוח מחדש את שדה התעופה היה המל"ל".

  

בנוגע לשאלה המרכזית - האם חברי הקבינט קיבלו את המידע המספק על המנהרות לפני פתיחת צוק איתן - אמר ראש המל"ל בעבר: "אני חושב שלחברי הקבינט היה המון מידע, גם בחודשים שלפני כן. הקבינט קיבל המון סקירות ביטחוניות מראש אמ"ן, מראש השב"כ, משר הביטחון, מראש הממשלה. במהלך המערכה היו עשרות דיוני קבינט, ואני זוכר ימים שבהם הקבינט נפגש פעמיים באותו היום, כולל בערבי שבת, לאורך כל הלילה.

 

"קשה לי לקבל את האמירה שחברי הקבינט לא ידעו, לא הבינו, או שלא היה לפניהם מספיק מידע", הוסיף כהן. "אני חושב שברגע שעולה אמירה כל כך ברורה לגבי נושא נתון והנושא הזה לא מובהר דיו על ידי מי מהמציגים, כל חבר קבינט יכול להרים את ידו ולהגיד - אני רוצה עכשיו ללמוד על הנושא הזה יותר. אין נושא שבכלל לא ידעו על קיומו, אין דבר כזה. נושא המנהרות - דובר, נושא ההומניטריות ברצועת עזה - דובר, נושא דיון של חלופות אסטרטגיות אפרופו רצועת עזה - דובר".

 

עוד אמר כהן: ,אני חושב שהיו 31 דיוני קבינט במהלך צוק איתן או מ'שובו אחים'. זה כמעט פעם בשלושה ימים, פעם בארבעה ימים. יכול להיות שיש מישהו שלא יכול לשאול שאלה? יכול להיות שיש מישהו שלא יכול לדרוש איזושהי דרישה? יכול להיות שהטענה הזאת רצינית, לא הבנו לא ידענו?".

 

 

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) תהה לאחר מכן בפני כהן כי "ארבעה חודשים אחר כך אתם מפעילים את הצבא בהגיון אחר לגמרי ובהעדר תכנית אופרטיבית, למשהו שהוא לא מוכן אליו, כשאנחנו לא מחליטים מה אנחנו רוצים מראש. בזמן אמת הצבא הופעל למשימה שהוא לא הוכן אליה, ולדבר הזה יש שתי השלכות, יש את ההשלכות ברמת ההשגים ויש את ההשלכות ברמת האבידות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יוסי כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים