שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: אלו המחלות הנגרמות משינויי האקלים בעולם

  איגודי הרופאים בארה"ב יוצאים במסמך אזהרה ראשון הקובע כי התחממות כדור הארץ והזיהומים מגבירים את התחלואה ואת סכנת התמותה, במיוחד בקרב ילדים, נשים הרות וקשישים

  שינויי האקלים לא רק ממסים קרחונים אלא גורמים למחלות בכל העולם: דו"ח חדש של איגודי הרופאים בארה"ב מזהיר כי התחממות כדור הארץ והתגברות זיהום הסביבה מהווים איום ממשי על אוכלוסיית העולם. האיגודים הכריזו היום על הקמת כוח משימה משותף שיחקור וידון בהשפעת אקלים כדור הארץ על בריאות האדם.

   

  את הדו"ח החדש תחת הכותרת "אזהרה רפואית! שינויי האקלים פוגעים בבריאותנו" כתבו 11 איגודים רפואיים בארה"ב, ובהם איגוד רופאי המשפחה, רופאי הילדים, רופאי גינקולוגיה ומיילדות. הוא כולל עדויות מדעיות לכך ששינויי האקלים גורמים למגוון של בעיות רפואיות ובהן מחלות לב וריאות עקב זיהום האוויר, סכנות מהתחממות כדור הארץ, התפשטות מחלות זיהומיות, ואפילו הפרעות נפשיות כתוצאה ממזג אוויר קיצוני.

   ( )
   

  "האקלים פוגע לא רק בדובי הקוטב אלא גם בנו", אמרה פרופ' מונה צרפתי מאוניברסיטת פיירפקס, העומדת בראש כוח המשימה החדש שהוקם. "שינויי האקלים הופכים את המטופלים לחולים יותר. אנחנו רואים החמרה של מחלות כמו אסתמה, פציעות ותמותה כתוצאה משטפונות, מחלות זיהומיות מתפשטות כתוצאה מעקיצות יתושים וקרציות ובעיות נפשיות כמו אגרסיה וחרדה".

   

  "אנשים אינם מודעים לכך שלאקלים יש השפעה כלשהי על הבריאות", מוסיפה פרופ' צרפתי, "הם חושבים שמדובר בעניין של איכות הסביבה ופוליטיקה. אבל אנשים צריכים לדעת שמדובר בבריאות שלהם, וזה משפיע ישירות עליכם ועל הסובבים אתכם".

   

  השפעת האקלים על בריאות הישראלים

  "ישראל היא מעין מעבדה עולמית להשפעות האקלים", אומר פרופ' ויקטור נובק, מנהל הרשות למחקרים קליניים בסורוקה. "החום הקיצוני בקיץ, סופות האבק, קרינת השמש, העלייה בטמפרטורות – כולם בעלי השפעה ישירה על בריאות הישראלים".  

   

  לדברי פרופ' נובק, קיימת עליה בשכיחות מחלות ריאה מחלות לב, וסיבוכים אצל חולי סוכרת, קשישים וילדים בעקבות השינויים הקיצוניים במזג האוויר. "עיקר הביטוי בישראל הוא בכמות הימים בהם יש יותר ויותר סופות אבק המגיעות בדרך טבעית עם הרוח מאזור אפריקה. הראינו במחקרים שחשיפה לאבק מהווה טריגר למחלות רבות הכוללות גם מחלות ריאות ואפילו שבץ מוחי".

   

  מה ניתן לעשות כדי לצמצם את השפעת פגעי הטבע ההולכים ומחמירים? פרופ' נובק: "התושבים צריכים לצמצם את השהייה בחוץ בעת סופות אבק ולדאוג לשאוב את האבק מהשטיחים, לנקות את פרוות בעלי החיים לאחר סופת אבק.

   

  "הרופאים צריכים להיות מודעים להשפעות הסביבה על בריאות המטופלים שלהם, ולתת המלצות בהתאם, אבל את עיקר פעולות המנע צריכים לעשות משרדי הממשלה הרלוונטים, בחקיקת חוקים, אכיפות ובקרות על איכות הסביבה לאור שינויי האקלים ההולכים ומחמירים".

   

  מה עושים במקרה של התקף לב? צפו:

   

   

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שינויי האקלים הופכים את המטופלים לחולים יותר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים