שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רוכבי אופניים: שוטרים לא יהנו מחסינות

  הדרישה שלא לחלק דו"חות לרוכבים השייכים לכוחות הביטחון גם אם הם אינם בתפקיד, עיכבה עד עתה את יישום החוק. היועץ המשפטי לממשלה ביטל זאת

  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ביטל את הכוונה להעניק לכוחות הביטחון חסינות מוחלטת מדו"חות על רכיבה באופניים בניגוד לחוק, במסגרת ההכנות להסמכת פקחי העיריות לאכוף את החוק בנושא. כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

  ביולי אישרה הכנסת את הרחבת סמכויות פקחי העיריות גם לתחום הרכיבה באופניים, במטרה להיאבק ברכיבה שלא כחוק, בין היתר על מדרכות.

   

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

  אך למרות שהחוק קבע כי אכיפתו תתחיל חצי שנה מיום פרסומו ברשומות, כדי להעניק למדינה ולעיריות זמן להתארגן, חלף מועד זה באמצע פברואר. כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", בלמה דרישת כוחות הביטחון להתיר לפקחים לתת לאנשיהם דו"חות את תחילת האכיפה, יחד עם עיכוב מצד המשטרה בפרסום נהלי הוראות הכשרת הפקחים למשימה.

   

  כעת קובע היועץ המשפטי לממשלה כי רק לשוטרים שיקבלו לצורך עבודתם אופניים או כלי חשמלי מטעם המשטרה (לא אופניים פרטיים) ויעשו בו שימוש מבצעי, תוך שהם נושאים תעודה ייעודית בעת הפעילות, תינתן חסינות. לגבי כל יתר אנשי הביטחון, האכיפה תהיה זהה לזו כלפי אזרח מהשורה. ההחלטה התקבלה בתיאום ובעצה אחת עם מפכ״ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, ועם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן.

   

  במקביל ממשיכה המשטרה לנהל שיחות עם העיריות על נהלי האכיפה, ואלו אמורות השבוע להעביר לידיה נוהל מפורט לאישור. בעיריות מקווים כי הנוהל יאושר בתוך כעשרה ימים, ואז ניתן יהיה להתחיל בהכשרת הפקחים למשימה.

   

  ״אנו בשלטון המקומי מברכים על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לצמצם את החסינות מפני אכיפת החוק אך ורק כלפי שוטרים בתפקיד, שעושים שימוש בכלי רכב חשמלי משטרתי ייעודי, ובעת פעילות מבצעית בלבד", אמר אתמול בתגובה איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, המאגד את 15 העיריות הגדולות בארץ.

   

  חברות הפורום מקוות להשלים את הכשרת הפקחים ואת יתר ההכנות הטכניות והלוגיסטיות האחרות לקראת תחילת אכיפת החוק, כבר בחודשים הקרובים. ההערכה היא כי תחילת האכיפה צפויה במחצית השנייה של השנה. האכיפה תחל באופן מדורג. בשלב הראשון תהיה הסברה בנושא, שתכלול מודעות, פרסום, פקחים ועובדי עירייה שיחלקו עלונים בשטח ויסבירו לרוכבי אופניים ולהולכי רגל שמתהלכים על שבילי אופניים וצפויים גם הם לענישה, על החוק החדש. בשלב השני ינתנו דו"חות אזהרה ובשלב השלישי - דוחות אכיפה מלאים. השלב האחרון צפוי באזור ספטמבר - אוקטובר.

   

  הכתבה התפרסמה ב"ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  מתי מתחילים לאכוף?
  צילום: גיל יוחנן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים