שתף קטע נבחר

הירח של שבתאי, הדומה ל"כוכב המוות", תועד מקרוב

בתקופה האחרונה צילמה הגשושית את הירח מימס ממרחק של כ-41 אלף קילומטרים. התמונה הראשונה מציגה מכתשים על הירח שמודגשים על ידי אור משבתאי, והתמונה השנייה מדגישה את צדו החשוך של הירח

הגשושית "קאסיני" מתקרבת לתום המשימה בת שני העשורים שאליה נשלחה באוקטובר 1997, כאשר 12 שנים מתוך התקופה הזו היא נמצאת סביב מסלולו של היעד שלה - כוכב הלכת שבתאי. במסגרת "חגיגות הסיום", הגשושית צילמה סדרה של תמונות מלב הטבעות שסובבות את כוכב הלכת והעניקה מתנת פרידה מהירח "מימס", רגע לפני שהגשושית תסיים את משימתה על ידי התרסקות על שבתאי בכדי למנוע זיהום פוטצניאלי לירחים של כוכב הלכת. מימס, זכה כבר בעבר לתשומת לב בשל דמיונו לכוכב המוות מסדרת "מלחמת הכוכבים".

 

 

 (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
(צילום: נאס"א)

 (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
(צילום: נאס"א)

 

בתקופה האחרונה צילמה הגשושית את הירח מימס ממרחק של כ-41 אלף קילומטרים, וזה המרחק הקרוב ביותר שאליו היא הגיעה לירח; כל גיחה "קרובה" לירח מימס בעתיד תהיה במרחק לפחות כפול מכך. במהלך המשימה כולה, קאסיני התקרבה מאוד למימס רק שבע פעמים. מימס קשור היטב למערכת הטבעות של שבתאי, ונמצא במסלול בתוך אחד המרווחים שבין הטבעות.

דומה לכוכב המוות ממלחמת הכוכבים (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
דומה לכוכב המוות ממלחמת הכוכבים(צילום: נאס"א)

 

בגיחות לצד הטבעות של שבתאי הצליחה קאסיני לצלם היטב את הירחים הפנימיים של כוכב הלכת. הירח "דפניס" צולם כמה וכמה פעמים, וניתן לראות בתמונות שלו את האדוות הנרחבות שהירח יוצר במערכת הטבעות. כמו כן צילמה קאסיני את ענני המתאן על הירח הגדול ביותר של שבתאי – טיטאן. הגשושית גם מצאה ראיות לאוקיינוס תת-קרקעי ועמודי מים על הירח אנקלדוס - ממצא שאושש לאחרונה על ידי מידע שהגיע מטלסקופ החלל "האבל".

 

סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) פרסמה שתי תמונות שהן למעשה פסיפס שהורכב מהתיעוד מהגיחה האחרונה בקרבת מימס. התמונה הראשונה מציגה מכתשים על הירח שמודגשים על ידי אור משבתאי, והתמונה השנייה מדגישה את צדו החשוך של הירח כדי להגביר את הנראות של מאפיינים ותכונות על פני השטח.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים