שתף קטע נבחר

ראש השב"כ מזהיר מפיגועי חמאס לקראת פסח: "הארגון נערך לעימות נוסף בעזה"

בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אמר ראש השב"כ נדב ארגמן כי "אין ספק שתשתיות הטרור, בעיקר הממוסדות בדגש על חמאס ינסו להתסיס את השטח ולבצע פיגועים". הוא ציין שבגל הטרור "עצרנו מעל 400 מפגעים פוטנציאליים בטרם מימשו פיגוע". יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר: "מוטרד מזה שהאנרגיות הפוליטיות שלנו עלולות למנוע בעדנו לראות את האינטרסים שלנו"

 

 

 

ראש השב"כ נדב ארגמן הופיע הבוקר (יום ב') בפני ועדת החוץ והבטחון של הכנסת והתריע: "מה שאנחנו חווים עכשיו הוא שקט מתעתע". הוא הזהיר: "אנחנו עומדים לקראת חג הפסח. אין ספק שתשתיות הטרור, בעיקר הממוסדות בדגש על חמאס ינסו להתסיס את השטח ולבצע פיגועים. המטרה שלנו כמובן זה לאפשר חגים שקטים לכל מדינת ישראל". ברקע הירי המתמשך מרצועת עזה אמר ארגמן כי "חמאס נמנע בעת הנוכחית ממערכה נוספת בשל היעדר מוכנות אופטימאלית למערכה ונזקי 'צוק איתן, אך הוא מצוי כבר עתה במוכנות לעימות נוסף עם ישראל".

ראש השב"כ בדיון בוועדת החוץ והביטחון  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש השב"כ בדיון בוועדת החוץ והביטחון (צילום: גיל יוחנן)
 

"אנחנו חווים שינויים גיאו-אסטרטגיים מאוד משמעותיים בזירה שילווו אותנו עוד שנים ארוכות. במהלך השנה האחרונה חווינו גל טרור שהתחיל באוקטובר 2015 ונמשך אל תוך הרבעון הראשון של 2016, טרור יחידים שאיתו למדנו להתמודד. שב"כ, מערכת הביטחון, צה"ל שאיפשר לנו פתרונות טכנולוגיים ומבצעיים להתמודד עם גל הטרור ולעצור אותו. עצרנו מעל 400 מפגעים פוטנציאליים בטרם מימשו פיגוע".

 

ארגמן הוסיף כי "השקט שאותו אנחנו חווים בעת הזו, השקט היחסי הוא שקט מתעתע, הוא משקר ומשכר, תשתיות טרור של חמאס והג'יהאד העולמי עוסקים כל יום בניסיון להוציא פיגועים בשטח מדינת ישראל ואנחנו עוסקים יום ולילה בניסיון להצליח לסכל אותם ולמנוע פיגועים". הוא ציין כי בשנה האחרונה נרצחו 16 אזרחים וזר אחד בפיגועים. "לוחמים לוחמות פועלים לילות כימים על מנת לאפשר שקט לתושבי מדינת ישראל".

 

לדברי ראש השב"כ, "מאז מבצע 'צוק איתן' נשמר שקט ביטחוני חסר תקדים, ללא הרוגים ישראלים (לראשונה זה שלושה עשורים). במהלך השנה בוצעו משטח הרצועה 44 פיגועים (זהה לנתוני 2015), רובם במתווה של ירי תלול מסלול (23 אירועי ירי), שבוצעו רובם על-ידי 'המחנה הסלפי-ג'האדי'".

 

הוא ציין כי כי תנועת חמאס "מצויה כבר עתה במוכנות לעימות נוסף עם ישראל וממשיכה בתהליכי בניין כוח מואצים". הוא ציין בהקשר של עזה כי מדובר בשקט מתעתע. בין הגורמים המרכזיים שעלולים לערער את היציבות הביטחונית ציין את פעילות הכוחות "הסוררים" מקרב המחנה הסלפי-ג'האדי, הכוונה שיטתית של פעילות טרור ביו"ש בידי חמאס, התקדמות מואצת בבניין הכוח הצבאי; דשדוש השיקום לאחר צוק איתן, משבר בתפקוד תשתיות יסוד (חשמל ומים) ועלייה ברמת האבטלה. "חמאס מצויה במצוקה אסטרטגית ומתקשה להציג הישגים מדיניים או לספק פתרונות אפקטיביים לקשיים האזרחיים ברצועה".

 

ארגמן ציין בדבריו כי בשנה החולפת בוצעו שני פיגועי טרור יהודי בלבד, לעומת 16 כאלה שבוצעו ב-2015. לדבריו, "ברקע לירידה הבולטת בהיקף הפיגועים ובחומרתם עומדים סיכול משמעותי והעמדה לדין של תשתיות טרור יהודי".

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון וראש השב"כ לשעבר ח"כ אבי דיכטר אמר: "אני מאוד מוטרד מזה שהאנרגיות הפוליטיות שלנו עלולות למנוע בעדנו לראות את האינטרסים שלנו. כאן במזרח התיכון בכלל אבל בוודאי האינטרסים שלנו בשטחי יהודה ושומרון וירושלים. אני מקווה מאוד בשנה הזו שנוכל להמשיך בתנופה המדינית".

 

ביום רביעי שעבר ניסתה פאטמה טקאטקה, פלסטינית בת 16 מבית פאג'ר, לבצע פיגוע דריסה בצומת גוש עציון. מצלמות אבטחה תיעדו את הנערה עולה עם רכב על אי תנועה ומנסה לדרוס חיילים שעמדו בטרמפיאדה. חיילים שהיו במקום ירו בה ופצעו אותה קשה. שלושה בני אדם שהו בטרמפיאדה לקו בחרדה.

 

בתחילת השבוע שעבר אירע פיגוע דקירה בסמוך לשער האריות בירושלים. איבראהים מטר (25) מג'בל מוכבר דקר שני לוחמי משמר הגבול ופצע אותם באורח בינוני. אחד הלוחמים ירה במחבל למוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש השב"כ בדיון בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים