שתף קטע נבחר

200 ק"ג חומר נפץ בטיל הסורי שיורט: "החלטה לשגר בפחות מדקה"

התקיפה בסוריה: מתחקיר חיל האוויר עולה שיירוט הטיל שנורה לעבר המטוסים שתקפו משלוח לחיזבאללה זוהה כאיום בליסטי על ישראל: "לא היו דילמות או סימני שאלה. הטיל היה אמור לפגוע בבקעת הירדן". צה"ל הציג את מערכת "שרביט קסמים" שהופכת למבצעית. צפו בה בפעולה

 

 

טיל SA5 סורי בעל ראש קרב של 200 קילוגרם אמור היה לפגוע בבקעת הירדן – והצוות שהפעיל את מערכת ה"חץ 2" קיבל החלטה ליירט אותו תוך פחות מדקה. כך עולה מתחקיר ראשוני שערך חיל האוויר בעקבות האירוע החריג ביום שישי לפנות בוקר, שאחריו נאלצה ישראל להודות שהסורים ירו טיל נ"מ לעבר מטוסים שתקפו מוצב במדינה. ביעד התקיפה, נטען, הוסתר משלוח נשק מתקדם שיועד לחיזבאללה.

 

שיגור הטיל הסורי בוצע ככל הנראה מבסיס ליד העיר חומס, המרוחקת כ-400 ק"מ מיישובי צפון הבקעה. על פי ממצאי התחקיר, בסביבות 2:40, פחות מדקה אחרי שהטיל הסורי זוהה כאיום בליסטי על ישראל, קיבל כוח ההגנה האווירית את ההחלטה לשגר את החץ.  

 

 

שרידי הטיל שנפלו בירדן ()
שרידי הטיל שנפלו בירדן

 

"מדובר בחימוש סורי עתיר משקל", אמר היום (ב') קצין בכיר בחיל האוויר שהבהיר כי הירי היה מוצדק. "לא עניין אותנו אם זה טיל קרקע-קרקע או טיל קרקע-אוויר. לא היו דילמות או ספקות ולא שיקולים של עלויות, משאבים או חיסכון. הטיל היה אמור לפגוע בבקעת הירדן. החץ נבחר לשיגור בהתאם למידת האיום וזמינות מערכות ההגנה. לא הייתה אופציה אחרת ליירט מלבד החץ. אנחנו פועלים במוד של שליטה אנושית ולא במוד אוטומטי כי אין לדעת כיצד טיל יתנהג במעופו. המנוע שלו או רכיבים אחרים יכולים להתפרק ולכן נקודת הפגיעה המיועדת עלולה להשתנות תוך כדי מעוף".

 

הגורם הוסיף שמדובר בטיל סורי מיושן שלא סיכן את מטוסי ה-F-15 שזמן קצר קודם לכן תקפו בסוריה. "אני מניח שהסורים לא התכוונו לירות את הטיל כאיום בליסטי, אבל אותנו זה לא מעניין", אמר. "ההחלטה ליירט לא הייתה ברמת מפקד חיל אוויר תורן או רמטכ"ל אלא של הלוחמים בתא. זה גם לא מעניין. גם אם הלילה ישוגר שוב טיל שיזוהה כאיום בליסטי אז ניירט אותו".

 

בנושא זה אמר היום באופן מפורש מפקד מערך ההגנה האווירית תת-אלוף צביקה חיימוביץ: "הטיל שנורה איים על תושבי ישראל וזוהה כאיום בליסטי. ההנחיות הן להגן על תושבי ישראל וכך פעלנו בשבוע שעבר. אין בכלל דילמות ולא סימני שאלה במצב שכזה".

 

גם "שרביט קסמים" נכנסת לפעולה

בתוך כך, היום הציג חיל האוויר את הנדבך האחרון שהשלים את תפיסת ההגנה הרב-שכבתית: מערכת הקלע דוד ("שרביט קסמים"), שהופכת למבצעית בשבועות אלה לאחר שנמסרה לאחרונה לחיל על ידי היצרנית רפאל.

 

שרביט קסמים תפעל בשכבת ההגנה הבינונית, מעל כיפת ברזל ומתחת לחץ 2 ולחץ 3 (שנמסר אף הוא לאחרונה לצה"ל). לצד אלה תמשיך לפעול לפחות עד סוף העשור גם מערכת הפטריוט (יחידת יהלום) הוותיקה, שנחשבת בחיל האוויר ליעילה ביותר להפלת מטוסים ומל"טים.

 

קלע דוד מיועדת ליירוט מטרות גדולות כגון רקטות כבדות במשקל מאות קילוגרמים וכן טילים מדויקים מטווחים של עשרות עד מאות קילומטרים. צה"ל הפיץ היום זווית נוספת לסרטון שבו נראה הניסוי האחרון והמשמעותי ביותר של המערכת שנערך בתחילת השנה, ובו נראה יירוט מוצלח של טיל כבד שנורה מטווח רחוק.  

מערכת "שרביט קסמים" (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
מערכת "שרביט קסמים"(צילום: רועי עידן)

 (צילום: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון) (צילום: מנהלת
(צילום: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון)

"אנו נדרשים לפעול ללא התרעה מוקדמת ובזמני פעולה קצרים", הוסיף תא"ל חיימוביץ. "אנו בשיאו של תהליך התעצמות וצמיחה בהקשר של מציאות מבצעית מורכבת שראינו אותה גם באילת לפני כמה שבועות וגם ביום שישי לפנות בוקר. ההגנה האווירית לא תהיה הרמטית או מושלמת, אבל קלע דוד תביא אותנו ליכולות מרשימות".

 

מערכת קלע דוד פותחה לאורך העשור האחרון, ובדומה לכיפת ברזל, מרבית רכיביה - דוגמת המשגרים, המכ"ם ואנטנת התקשורת - יהיו ניידים ויוכלו להתפרס בנפרד ובמרחק זה מזה להבטחת ההגנה והשרידות.

 

תפיסת ההגנה עצמה של קלע דוד תהיה ארצית, בניגוד לכיפת ברזל ובדומה לחץ, והמשמעות היא שהיא תוכל להגן על רוב שטח המדינה. בצה"ל זיהו כי חמאס, וחיזבאללה בסיוע איראן, מפתחים למלחמה הבאה יותר טילים מדויקים וכבדים ופחות רקטות "טיפשות", ולכן הגרסאות הבאות של קלע דוד וכיפת ברזל מיועדות להתמודד עם איומים עתידיים אלה.

 

יחד עם זאת הודו היום בחיל האוויר כי משיקולי סדר עדיפויות אין כיום פיתוח של הגנה אקטיבית לאיום הפצמ"רים קצרי הטווח (עד 5 ק"מ) וכבדי המשקל (100 ק"ג חומר נפץ, דוגמת הבורקאן של חיזבאללה), ושסט הפתרונות לכך במלחמה הבאה יצטרך לכלול גם פינוי אוכלוסיה מיישובי קו הגבול.

 

הקצין הבכיר ששוחח היום עם כתבים ציין עוד כי חמאס הגדיל את כמות הטסות המזל"טים שלו בשמי הרצועה, פעולה שישראל מאפשרת, אך בכל פעם שמזל"טים אלה חורגים משמי הרצועה הם מיורטים על ידי חיל האוויר, כפי שאירע פעמיים בחודשים האחרונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים