שתף קטע נבחר

בעקבות V15: חוק התרומות לקמפיינים אושר בכנסת

החוק שקידם ראש הממשלה ויזם ח"כ יואב קיש בעקבות פעילות ארגון V15, שקרא להחלפתו בבחירות האחרונות, אושר סופית וקובע מדרגות ומגבלות לעניין תרומות. בנוסף, אושר ברגע האחרון סעיף המבקש להוסיף אחוז לכספי מימון המפלגות

חוק V15, שנועד להגביל תרומות על מבצעי פעילות בחירות ומחייב דיווח על ההתארגנות מגיע לישורת האחרונה. אחרי לא מעט מאבקים פוליטיים לאורך היום החוק אושר אמש (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

 

על פי הצעת החוק שנולדה בעקבות פעילותו של ארגון V15, שקרא להחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות האחרונות, תוטל חובת התארגנות ודיווח וכן הגבלות על תרומות, על אזרח או קבוצת אזרחים שמעוניינים לבצע פעילות בחירות, שלא דרך מפלגה או גוף הקשור לסיעה, בהתאם למדרגות שנקבעו.

 

לפי הצעת החוק ההגדרות לפעילות בחירות הן: יצירת מאגר מידע ובו פרטים מזהים של בוחרים לצד מידע בדבר כוונות ההצבעה שלהם, הסעת בוחרים ביום הבחירות שלא לפי חוק ושלא בתמורה מלאה לשם הבטחת הצבעתם, פנייה ישירה לבוחרים להצביע בעד או נגד רשימה מסוימת וכן תעמולה באמצעות מודעות פרסום שמטרתה לקרוא להצביע בעד או נגד רשימת מועמדים.

 

הצעת החוק קובעת שלוש מדרגות לגיוס תרומות ופעילות בחירות: עד לסכום של 100 אלף שקל לא תחול כל הגבלה, בין סכום של 100 אלף שקל ועד ל-400 אלף שקל תחול חובת רישום אצל מבקר המדינה והגבלת תרומות ואילו פעילות מעל סכום של 400 אלף שקל תחייב התאגדות ומינוי רואה חשבון ותחיל הגבלה חמורה יותר על גובה התרומות.

יוזם החוק, ח"כ יואב קיש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יוזם החוק, ח"כ יואב קיש(צילום: גיל יוחנן)

בנוסף, נקבע כי תותר קבלת תרומות מחו"ל, אך רק עד שליש מסך התרומות, כשסך התרומות הכולל לא יעלה על 600 אלף שקל. יוזם החוק, יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (הליכוד) שהוציא אל הפועל את מה שביקש לקדם ראש הממשלה, אמר: "V15 הפסידו בבחירות ב-2015, 'דרכנו' יפסידו ב-2019".

 

להצעת החוק נוסף ברגע האחרון סעיף המבקש להוסיף גם אחוז לכספי מימון המפלגות דבר שעורר תרעומת בקרב חלק מסיעות האופוזיציה. סיעת יש עתיד תמכה בחוק, אולם הסתייגה מהסעיף המגדיל את מימון המפלגות, תקציב שהפיקוח עליו שנוי במחלוקת.

 

"במקום לתת כסף לחינוך, לבריאות, לביטחון, מפלגות הקואליציה גונבות את הכסף של הציבור ונותנות אותו לעסקנים, לקבלני קולות, לג'ובים ולמכרזים תפורים", אמר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לפני אישור החוק. "ביד אחת הם מפילים את החוק שנועד להעלות את הקצבאות לנכים, ביד שנייה מעבירים מיליוני שקלים למנגנוני המפלגות המנופחים והמושחתים. המהלך הזה רק מוכיח כמה הקואליציה הזו קרובה לסוף דרכה הפוליטית ולפשיטת רגל ערכית גמורה".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) תקפה גם היא: "בשביל מה צריך דמוקרטיה אם אי אפשר לשלוט בה? השם האמיתי של החוק הזה הוא חוק 'רק לא ביבי', והוא לא נולד כי קיש קם בבוקר עם רעיון אלא כי הוא ככל הנראה קיבל טלפון שאמר 'מה פתאום מנסים להדיח ראש ממשלה' בבחירות דמוקרטיות. ראש הממשלה פרנואיד ואובססיבי והחליט לנסות לשנות את כללי המשחק במקום לדאוג לעתיד מדינת ישראל".

 

ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני אמר לאחר אישור החוק: "נתניהו נכנס להליך החקיקה כשהוא רוצה לשתק את השיח האזרחי נגדו ויוצא ממנו עם מגבלות קשות על העיתון שלו. ניהלנו בוועדות הכנסת מאבק על החוק ושימשנו גם עבור ארגונים שתפיסתם אינה תפיסת העולם שלנו כי כך פועלת דמוקרטיה".


פורסם לראשונה 20/03/2017 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משרדי הארגון בבחירות האחרונות
צילום: מוטי קמחי
מומלצים