שתף קטע נבחר

החרדים: שרון הבטיח פטור מגיוס; שרון: לא הבטחתי דבר

במפלגות החרדיות אומרים ששרון הבטיח להאריך את תוקפו של הפטור לחרדים, אבל שרון מכחיש: "לא חתמתי ולא אחתום על הסכם עם מפלגות לפני הבחירות". בעקבות הפרסומים התקשר שרנסקי לשרון וביקש הבהרות; שרון אמר לו שלא ניתנו שום הבטחות. ח"כ רובי ריבלין מהליכוד: אין הבטחה; יש הבנות

גדולי התורה האשכנזים פרסמו היום (א') קריאה לציבור החרדי לצאת ולהצביע ביום הבחירות עבור אריאל שרון. הקריאה התפרסמה בעיתונים 'המודיע' ו'יתד נאמן', וחתומות עליה מועצות גדולי התורה של אגודת ישראל ושל דגל התורה. נוסח ההודעה מתון יחסית, אינו נוקב בשמו של שרון ואף אינו קובע כי ההצבעה "היא מצווה וחובה קדושה".
במפלגות החרדיות אמרו כי הודעת גדולי התורה באה בעקבות הבטחתו של שרון לחרדים, להאריך את תוקפה של הוראת השעה, המסדירה את המשך דחיית השירות לבחורי הישיבות במספר חודשים נוספים. החרדים אומרים כי שרון התחייב גם שנושא גיוס בחורי הישיבות יוסדר בהסכמה בלבד.
נוסח הקריאה של גדולי התורה, עליו הוחלט לאחר דיונים בין אלה שדרשו תמיכה נחרצת בשרון לבין אלה שהתנגדו, הוא כדלהלן: "על כן הוכרחנו לגלות דעתנו, כי בבחירות העתידיות לראשות הממשלה יש לבחור במועמד שיש לקוות שלא ייתן ידו להרוס את מצב הדת בארץ הקודש, ועל כל אחד ואחד להצביע עבור המועמד הנ"ל".
גדולי התורה לא הוציאו הודעות אישיות בנושא, אך יתכן שמחר תצא הודעה נוספת עם שמו המפורש של אריאל שרון.
בעשרה הימים האחרונים ניסו גורמים במטה שרון לשכנע את ראשי יהדות התורה לזרז את ההכרזה על תמיכה בשרון, אולם ההכרזה התעכבה. ראשי שרון, ובראשם אורי שני, מנכ"ל הליכוד, נפגשו בימים האחרונים מספר פעמים עם ראשי יהדות התורה כדי לזכות בהכרזה כבר באמצע השבוע שהסתיים. באחת הפגישות נכח גם אריאל שרון.
חבר הכנסת מאיר פרוש אמר השבוע ל-ynet כי, כפי שהיה בבחירות הקודמות, הכרזת התמיכה של הרבנים האשכנזים במועמד לרשות הממשלה נעשית צמוד למועד הבחירות. פרוש שלל את הטענה כאילו מדובר בניסיון של החרדים להפעיל לחץ על המועמד לרשות הממשלה, אריאל שרון, על-מנת לזכות בהבטחות לטובתם, אך הוא הודה כי בשיחות עם הליכוד בימים האחרונים, דרשו ראשי יהדות התורה לקבל הבהרות בעניין גיוס בעלי ישיבות ובעניין הרפורמה החילונית של אהוד ברק.

שרון: לא נתתי שום התחייבות סודית

מועמד הליכוד לראשות הממשלה, ח"כ אריאל שרון, אמר בתגובה לפרסומים על ההבנות עם המפלגות החרדיות בעניין הארכת הפטור מגיוס לבחורי הישיבות בשנה נוספת, כי "לא חתמתי ולא אחתום על הסכם עם מפלגות לפני הבחירות. לא נתתי שום התחייבות סודית לגורמים שונים".
"אני שמח לקבל תמיכה מכל מגזר בחברה הישראלית, כי לאחר הבחירות בכוונתי להקים ממשלת אחדות שתפעל לפיוס לאומי ולהסכמה לאומית רחבה", דברי שרון.
ליאור חורב, מנהל מטה ההסברה של הליכוד, אומר כי "לא נחתם ולא הובטח לחרדים דבר במהלך מערכת הבחירות. החלטת הרבנים החרדים לתמוך בשרון נעשתה ביוזמתם, ללא התחייבות כלשהי מצד שרון ומטהו".
לעומת זאת אומר ח"כ רובי ריבלין (ליכוד) כי אמנם "אין שום הבטחה ולא ניתנה שום הבטחה", אבל "יש הבנות, שלממשלה יהיה זמן להחלטה בהסכמה בנושא גיוס בני ישיבות. ראשית עלינו לבנות הסכם קואליציוני, ובו יטופל גם נושא דחיית השירות".
ח"כ של הליכוד, שהיה מעורב במו"מ עם החרדים, מסר כי הסיבה לדחיית השירות במספר חודשים נובעת מכך ששרון מתכוון בחודשים הראשונים להילחם בבעיות הביטחון, ורק לאחר-מכן לטפל בנושאים פנימיים, בהם נושא דחיית השירות. לדבריו, אין מדובר בכניעה לחרדים.
דוד שכטר, דוברו של יו"ר סיעת "ישראל בעלייה", ח"כ נתן שרנסקי, מסר בתגובה כי "בעקבות הפרסומים התנהלה היום שיחה בין שרנסקי לשרון, ובשיחה הבטיח שרון לשרנסקי שלא ניתנו שום הבטחות, לא בעל-פה ולא בכתב".
יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד אמר היום כי "עכשיו כבר ברור שהשותפים העיקריים בממשלת שרון יהיו החרדים. פורוש, רביץ, ישי ובניזרי ישבו כולם בממשלה, שתחליט על מלחמה שהם בעצמם לא ישתתפו בה. רק הבנים שלנו ישתתפו".
"לציבור החילוני הגדול בישראל אמנם אין מועצת חכמי התורה, אבל חוכמה כלשהי חייבת להיות לו. הוא לא יכול להצביע בעד ממשלה נוראה כזו", דברי שריד.

הרב עובדיה יוסף: ברק ינקום בנו

החרדים כבר החלו בקמפיין שלילי נגד ברק, בסוף השבוע הופצו בריכוזים החרדים אלפי עותקים של עיתון המדמה את "היום שאחרי" ניצחונו של ברק.
גם הרב עובדיה יוסף הזהיר אמש את תומכיו מפני ברק. בדרשתו השבועית בבית הכנסת היאזדים קרא הרב עובדיה לתומכיו שלא להסתמך על הסקרים, אלא ללכת להצביע כי "חס וחלילה אם לא יבחר שרון, אלא השני, אוי ואבוי לנו מה יהיה לנו, הוא ינקום בנו".
הרב עובדיה הזכיר כי השבת הבאה מכונה "שבת שירה" (בגלל שבפרשת השבוע קוראים את שירת הים), ואמר כי שבת שירה אלו ראשי תיבות 'שרון-יהיה-ראש-הממשלה'.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו פריד
אריאל שרון. לא הבטיח דבר?
דודו פריד
ארכיון ידיעות אחרונות
מאיר פרוש. דורשים הבהרות בעניין הרפורמה החילונית של ברק
ארכיון ידיעות אחרונות
הרב עובדיה. חס וחלילה אם לא ייבחר שרון, אלא השני
מומלצים