שתף קטע נבחר

קורת גג ואמצעי חימום: חוק המאבטחים אושר

הכנסת למען המאבטחים: על פי ההצעה, שאושרה סופית במליאה פה אחד, המעסיק יחויב לספק למאבטח עמדה שתגן עליו מהשמש ומהגשם, אמצעי חימום וקירור, וגישה לחשמל ולמים

חוק המאבטחים אושר ללא מתנגדים (צילום: שלומי כהן) (צילום: שלומי כהן)
חוק המאבטחים אושר ללא מתנגדים(צילום: שלומי כהן)

אחרי שהתקבל "חוק הקופאיות", שקבע כי על מעביד לספק לעובד כיסא בזמן עבודה, אישרה הערב (יום ג') מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק הזכות לעבודה בישיבה של ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) והצעה דומה של ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), לטובת מאבטחים.

 

על פי ההצעה, שיזם ח"כ אורן חזן (הליכוד), מעסיק של מאבטח יחויב להעמיד לרשותו עמדה שתספק הגנה מגשם ומשמש. בנוסף, המעסיק יחויב לספק למאבטח אמצעי חימום או קירור, לאפשר לו גישה לנקודת מים וחשמל, ומקום להנחת חפציו האישיים. כמו כן, מעסיק המחייב לבישת בגד מסוים יספק למאבטח ביגוד מותאם. בקריאה השלישית תמכו 45 חברי כנסת, ללא מתנגדים.

 

חובת סיפוק עמדה ואמצעי חימום וקירור מוטלות על מעסיק בפועל ומזמין שירות לגבי מאבטח המועסק אצלם. "עובדי הקבלן בתחום האבטחה מועסקים בתנאים לא נאותים ולא ראויים, הם שקופים, חסרי מעמד", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "רבים מהם עובדים ללא עמדות אבטחה ראויות, חשופים לגשם ולקור בחורף ולשמש קופחת ולחום בקיץ. בגדיהם לא מותאמים למידותיהם, לתנאי מזג האוויר ולשטח העבודה, הם אינם זוכים לקבל גישה למים וחשמל ואף לאחרונה נחשף שחלקם אינם רשאים לאכול בחדר האוכל ביחד עם שאר העובדים. הצעת חוק זו מטרתה להסדיר תנאים פיזיים ובסיסיים שאינם מעוגנים בחקיקה כיום".

 (צילום: יוגב עמרני) (צילום: יוגב עמרני)
(צילום: יוגב עמרני)
 

ח"כ אורן חזן, מיוזמי החוק (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ אורן חזן, מיוזמי החוק(צילום: אוהד צויגנברג)

במהלך הדיון אמרה ח"כ מלינובסקי: "המעסיקים במשק צריכים להבין שאי אפשר להשלים עם העובדה שבישראל של שנת 2017, קיימת פגיעה משמעותית בכבוד האדם ואין התייחסות לצרכים הבסיסיים של העובדים. בחודשים האחרונים נחשפתי לכך שמאבטחים במוסדות ובמבנים ציבוריים שונים סובלים מתת תנאים במקום עבודתם - מחסור בציליות ובעמדות המגינות עליהם מפני מזג האוויר, חוסר במיזוג וחימום בחורף וביגוד לא מתאים לתנאי מזג האוויר".

 

דב חנין כתב לאחר אישור החוק: "מי לא מכיר את התמונה של המאבטח שיושב בחוץ - בגשם, בשמש, בחום או בקור - וצריך לעשות את העבודה שלו? אי אפשר להמשיך ולא לראות את העובדים שמשתכרים שכר נמוך, כמו המאבטחים עובדי הקבלן. היום עשינו צעד חשוב כדי לתת לעשרות אלפי עובדים כאלה קצת מהזכויות ומהתנאים שמגיע להם לקבל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים