שתף קטע נבחר

בנט מנע הענקת פרס ישראל ליאיר גרבוז

חשיפת "ידיעות אחרונות": ועדת הפרס לאמנות פלסטית רצתה להעניקו לאמן המוערך שעורר סערה עם "נאום הקומץ" והמתקפה על "מנשקי הקמעות", אולם לא הגיעה להסכמה פה אחד כנדרש בתקנון. שר החינוך השתמש בסמכותו - וביטל לגמרי את הפרס בקטגוריה

 

 

שנתיים בדיוק אחרי "נאום הקומץ" מעורר המחלוקת שנשא, ושבו תקף את "מנשקי הקמעות והמשתטחים על קברי קדושים", משלם האמן יאיר גרבוז את המחיר - ובריבית. לכתבת "ידיעות אחרונות" תמר טרבלסי-חדד נודע: שר החינוך נפתלי בנט מנע באחרונה את התוכנית להעניק לו את פרס ישראל. גרבוז: "שמח לא לקבל את זה מבנט".

 

הבוקר הגיב גרבוז לטענות בשיחה עם ynet: "בנט לא מנע ממני פרס כי הוועדה לא הגיעה להסכמה פה אחד. ממשיכים לשקר לגבי הנאום. שנתיים אני אתעסק בשקר שהם החליטו בשביל המצביעים שלהם להקריב אותי?".

 

גרבוז, צייר, סופר ואיש שמאל ותיק, מעולם לא הסתיר את דעותיו הפוליטיות. אולם הנאום שנשא בכיכר רבין ערב בחירות 2015 הצליח להקים עליו גם את אנשי המחנה שלו, ונחשב לאחד האירועים המשפיעים במערכת הבחירות האחרונה ולאחד הגורמים לתבוסה הגדולה של השמאל.

 

יאיר גרבוז בעצרת בכיכר רבין ב-2015 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
יאיר גרבוז בעצרת בכיכר רבין ב-2015(צילום: דנה קופל)

בנאום, שנישא עשרה ימים בלבד לפני הבחירות, דיבר גרבוז על "הקומץ" ואמר כך: "אמרו לנו שהאיש המתועב שרצח את ראש הממשלה, בא מתוך קומץ של אנשים הזויים... אמרו לנו שצהובי החולצות ושחורי הסמל – אנשי 'כהנא צדק' וצורחי 'מוות לערבים!' הם קומץ – רק קומץ! ורשעי תג־מחיר הם בוודאי קומץ... ואמרו לנו שהגזענים המאיימים והמקללים אינם מייצגים כלל את החברה הישראלית, והם רק קומץ! והחושבים שדמוקרטיה פירושה עריצות הרוב – קומץ".

 

ההמשך של אותו משפט נגע בעצב חשוף במיוחד: "מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים ומשתטחים על קברי קדושים - רק קומץ! אפילו המטרידים המיניים והאנסים קומץ. והשוטרים שסרחו והשקרנים ששיקרו אינם מעידים על הכלל. אם כל אלה רק קומץ... אז איך זה שהקומץ שולט בנו? איך זה שבאין מרגיש ובאין מפריע הוא, הקומץ, נעשה לרוב?".

 

נאומו נתפס כמתקפה חריפה ובוטה על חובשי הכיפות, בני עדות המזרח ומחנה הימין בכלל, ועורר זעם אדיר וביקורת ציבורית קשה.

 

מאז הבחירות נעלם מעט גרבוז מעין הציבור והסערה דעכה. ועדת פרס ישראל לאמנות פלסטית שהתכנסה באחרונה דנה באפשרות להעניק לו את הפרס על פועלו האמנותי. אלא שתקנון פרס ישראל קובע כי חתן הפרס בכל קטגוריה ייבחר רק בהסכמת כל חברי אותה ועדה, פה אחד, ללא יוצא מהכלל.

שר החינוך בנט: "פעל בהתאם לנהלים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר החינוך בנט: "פעל בהתאם לנהלים"(צילום: מוטי קמחי)

חברי הוועדה לאמנות פלסטית התכנסו פעמיים, לשני סבבים של התייעצויות, אולם לא הצליחו להגיע הסכמה פה אחד: שלושה מתוך ארבעה תמכו בזכיית גרבוז ואילו הרביעי התנגד.

 

יושב ראש הוועדה היה הפסל והצייר פרופ' יעקב דורצ'ין, בעצמו חתן פרס ישראל. לצדו כיהנו ישראל דהן, ד"ר איה לוריא ופרופ' חיים מאור. שר החינוך הוא השר הממונה על פרסי ישראל, והתקנון קובע כי הוא אינו מעורב בתהליך ובבחירת שמות המועמדים. אולם במקרה של אי־הסכמה בין חברי הוועדה, מונחת הסוגיה לפתחו. בסמכותו של השר להורות על כינוס ועדה נוספת - או לבטל לגמרי את הענקת הפרס בתחום המדובר. לאחר שחברי הוועדה לאמנות פלסטית לא הצליחו כאמור להגיע להחלטה - הורה השר בנט שלא לכנס שוב את הוועדה, ולבטל את הענקת הפרס השנה בתחום האמנות הפלסטית. בכך, מנע את הענקת הפרס לגרבוז.

 

בפרוטוקול הוועדה הסופי נכתב: "ועדת השיפוט לפרס ישראל לשנת תשע"ז בתחום האמנות הפלסטית לא הגיעה להסכמה פה אחד על איש מהמועמדים". מקורות אשר בקיאים בתחום סיפרו אמש ל"ידיעות אחרונות" שמצב שבו הוועדה לא מצליחה להגיע להסכמה פה אחד הוא נדיר ביותר, וכך גם העברת הסוגייה לשר החינוך.

יאיר גרבוז הגיב הבוקר בגלי צה"ל על הפרסום: "את העניין של המזוזות והפרשנות לקמעות, קישרו לזלזול בדברים שאני לא מזלזל בהם, הם עשו אז, והיום הם מעמידים את זה כאילו זה עונש. שמח להיות מועמד ושמח לא לקבל את זה מבנט. אני לא כועס על זה, שר החינוך ביטל את הוועדה כי לא היו הסכמות וכנראה לא היה לו זמן לכנס עוד ועדה. אני לא איבדתי את פרס ישראל, ולא קיבלתי אותו, וזה לא מאכזב אותי. זה מאוד נעים לי להיות מועמד ומה שאני איבדתי זה לחיצת יד לבנט וסכום כסף שבלי שניהם אני אסתדר מצוין. תודה רבה".

 

מלשכת שר החינוך בנט נמסר בתגובה: "השר בנט לא היה מעורב בשום שלב במהלך עבודת הוועדה. לכשהובאה חוסר ההסכמה לידיעתו, פעל השר בהתאם לנהלים".

 

שחר חי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
יאיר גרבוז בעצרת ב-2015
צילום: דנה קופל
מומלצים