שתף קטע נבחר

תיעוד מקומם: פסולת בניין בלב היער

"יער יפהפה פשוט נהרס - מה שעצוב הוא שמשליכים פסולת כמעט בלי הפרעה אפילו בשעות היום". כך מתארים תושבים המתגוררים ליד יער קולה, הסמוך לאלעד, את תופעת השלכת פסולת הבניין בידי עבריינים. מה שמטריד יותר הוא שבמרחק קטן נמצא אתר ההטמנה ברקת. ומי אחראי למיגור התופעה - קק"ל, צה"ל או המשרד להגנת הסביבה?

עבריינים סביבתיים משליכים פסולת בניין באין מפריע ביער קולה (יער הכ"ח) של קק"ל, הסמוך לאלעד. לידי ynet הגיע תיעוד של כמויות פסולת עצומות שהושלכו ביער באין מפריע. מה שמטריד עוד יותר הוא שבמרחק קטן מהיער הירוק נמצא אתר ההטמנה ברקת.

 

זיהמו את שמורת נחל ערוגות - ולא ייענשו

 

היערנית נורית היבשר מקק"ל סיפרה: "הנושא כאוב ומוכר. הפסולת הינה פסולת בניין אשר הצטברה לאורך דרך המטווחים בתחום שטח אש צה"לי. זו הזנחה של שנים! יותר ויותר מובילי פסולת בניין - עבריינים, מצאו את אזור זה, הסמוי מן העין, והפכו אותו לאתר שפיכה פיראטי".

השלכת פסולת ביער קולה ()
השלכת פסולת ביער קולה

למרות שבקק"ל מציינים כי מדובר בפסולת בת שנים, יש לציין כי במקום נראות עדויות רבות להשלכה טרייה. "לאחרונה, שפיכת הפסולת זולגת אל היער אשר בניהול קק"ל", טוענת היבשר.

 

לדבריה, "קק"ל התלוננה על מצב בלתי נסבל זה במשרד להגנת הסביבה, וזה החל להפעיל את המשטרה הירוקה - גוף האכיפה של המשרד. לא יורחב הדיבור, אך הנושא בטיפול כיום. בבא העת תטפל המשטרה הירוקה בדרישה מצה"ל לפנות ולחדול את המפגע החמור. קק"ל תפנה את הפסולת אשר בתחום היערות בלבד, ותפעל במספר דרכים אפשריות להגבלת השימוש ע"י עבריינים בדרך שטח האש".


  

גם תושבי האזור מתקוממים על הפגיעה בסביבה: "מדובר ביער יפהפה שפשוט נהרס", אומרים תושבים, "מה שעצוב הוא שמשליכים במקום פסולת כמעט בלי הפרעה. בדרך כלל הם מגיעים בשעות הערב ואפילו בשעות היום מלווים בשמירה. זה עצוב".

 

צפו בצילומי רחפן של האזור: 

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "יער קולה גובל מהצד הצפוני באתר הטמנה ברקת, הנמצא בתחום הרשות המקומית שוהם. על הגופים הרלוונטיים למקום - קק"ל והרשות המקומית - לפעול למיגור בעיית השלכת פסולת הבנייה במקום, המושלכת בצורה בלתי חוקית.

 

"הגורמים השונים במשרד להגנת הסביבה, בהם צוותי המשטרה הירוקה, פועלים במספר מישורים כדי להתמודד עם התופעה ולהביא תפיסת העבריינים הסביבתיים. בנוסף, ברמה הארצית, השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין מקדם תיקון חקיקה, אשר ייתן כלים נוספים להגברת הפיקוח על פסולת הבנייה".

 

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל רואה בחומרה עבריינות סביבתית, ופועל בשיתוף פעולה מלא עם הסיירת הירוקה במטרה לאכוף את הנושא ולמגר את התופעה. סמכות האכיפה אינה מצויה בידי צה"ל, הסיירת הירוקה היא הגוף האמון לאכוף נושא זה".


פורסם לראשונה 24/03/2017 19:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים