שתף קטע נבחר

בעקבות הלפיד הבוער: דו"ח התקלות והאירועים במתחם בז"ן חיפה

כשהם נישאים על אדי הצלחת המאבק נגד מכל האמוניה, מסמנים בעיריית חיפה את המטרה הבאה: בז"ן. מדו"ח המתפרסם ב-ynet עולה כי בחצי השנה האחרונה אירעו 27 אירועים שהביאו לבעירת הלפיד, אשר נועד לשרוף גזים עודפים כאמצעי ביטחון. בז"ן: מרבית האירועים הם השבתות מתוכננות

בתי זיקוק לנפט (בז"ן) היא אחת מקבוצות האנרגיה הגדולות בארץ, וכוללות במתחמה שבמפרץ חיפה את כרמל אולפינים בע"מ (כאו"ל), גדיב תעשיות פטרוכימיות בע"מ וחברת שמנים חיפה (שב"ח). בעיריית חיפה, כשהם נישאים על אדי הצלחת המאבק נגד מכל האמוניה של חברת חיפה כימיקלים, מסמנים את המטרה הבאה: בז"ן. זאת לנוכח האפשרות להרחבת פעילות המתקנים שנדון בימים אלה במועצה הארצית לתכנון ולבניה.

 

לכתבות נוספות בנושא בז"ן

הדליקה בבתי הזיקוק: חשד לפלילים, בכירים נחקרו

תקלה אחרי תקלה בבז"ן: "הזיהום ממשיך, ואין פתרון"

הלפיד הבוער של בז"ן: "זהו מנגנון בטיחות"

 

מדו"ח תקלות של איגוד ערים אזור מפרץ חיפה, שרוכז עבור עיריית חיפה בחצי שנה האחרונה, עולה שורה של תקלות והזרמות משמעותיות במתחם הפטרוכימי. הכוונה לאירועים בהם בוצעו הזרמות גזים שגרמו לבעירת הלפיד, שהוא "אמצעי בטיחותי וסביבתי אשר נועד לשרוף באופן יעיל גזים עודפים", כפי שמסבירים בחברה.

מפעל כרמל אולפינים של בז"ן (צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה) (צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה)
מפעל כרמל אולפינים של בז"ן(צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה)
 

בהיתר הפליטה של בז"ן, מגדירים "הזרמה משמעותית ללפיד" כהזרמה הגדולה מ-2 טון לשעה. הזרמה המתבצעת עקב הדממת מתקנים ושיפוצים אינה נחשבת לחריגה, גם אם במצב שגרה הייתה אמורה להיות מוגדרת כתקלה.

 

כך למשל, בתחילת השנה החל שיפוץ במתקני גדיב ובחלק ממתקני בתי הזיקוק, מה שגרם להפניה מוגברת של גזים ללפיד. כאמור, אם לא היה מדובר בהדממה יזומה האירוע היה מוגדר כתקלה.

 

האירוע האחרון במקום התרחש ב-23 במרס. חברת בז"ן הודיעה כי הסיבה היתה תקלת מכשיר ניטור פחמימנים אורגניים במתקן המטפל בתוצרי אוורור של גרגרי פוליאתילן.

הלפיד הבוער בכרמל אולפינים (באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור) (באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור)
הלפיד הבוער בכרמל אולפינים(באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור)
 

כך, למרות שבכל האירועים שהתרחשו בחודשים האחרונים בבז"ן הייתה הזרמה של יותר מ-2 טון בשעה (כפי שניתן לראות בטבלה המצורפת), שני אירועים בלבד הוגדרו כתקלה. האחד כאשר הייתה הפסקת חשמל ובמהלך 10 שעות הוזרמו 51.9 טון ללפיד, והשני כשבעקבות תקלה במדחס באחד המתקנים הוזרמו 2.9 טון במהלך שעה.

 (מקור: נתוני איגוד ערים אזור מפרץ חיפה) (מקור: נתוני איגוד ערים אזור מפרץ חיפה)
(מקור: נתוני איגוד ערים אזור מפרץ חיפה)
בהיתר הפליטה של כרמל אולפינים הזרמה משמעותית ללפיד מוגדרת ככזו הגדולה מ-6 טון בשעה. במקרה של כאו"ל אירעו 3 תקלות אחת אחרי השנייה. 

 

במקרה הראשון אירעה תקלה במתקן המונומרים ובמתקן הספריזון, בה הוזרמו 130.4 טון תוך 8 שעות. חודש לאחר מכן נרשמה תקלה נוספת במתקן המונומרים, בה הוזרמו 27.6 טון במהלך שעתיים. תקלה שלישית אירעה 13 ימים לאחר מכן באותו מתקן, במסגרתה הוזרמו 162 טון תוך 8 שעות.

 

תקלות נוספות אירעו לקראת סוף השנה בעקבות תקלה במד ספיקה. באחד האירועים הוזרמו 197.6 טון ללפיד תוך שעה בלבד.

 (מקור: נתוני איגוד ערים אזור מפרץ חיפה) (מקור: נתוני איגוד ערים אזור מפרץ חיפה)
(מקור: נתוני איגוד ערים אזור מפרץ חיפה)

מדובר ב-27 אירועים שנרשמו במשך כחצי שנה, בין ספטמבר למרס. בממוצע נרשמים בשנה שלמה כ-40 אירועים כאלה, של תקלות או הדממת מתקנים, הגורמים לפליטות גזים מסוכנים ולהפעלת הלפיד. למרות שמרבית האירועים אינם מוגדרים כתקלות, אין זה אומר שהזרמות הגזים ללפיד הן מצב תקין שיש לקבלו.

 

ראש עיריית חיפה: נמשיך להילחם עד חורמה

על רקע הנתונים, מתכוונים בעיריית חיפה להגביר את המעורבות בסוגייה. "עיריית חיפה תמשיך להילחם עד חורמה נגד הרחבת בז"ן - התקלות המרובות רק מחזקות את הצורך הדחוף בפיקוח מחמיר כלפיהם", מסר ראש העיר חיפה יונה יהב. "הרעיון החדש והמופרך להקים להם מועצה תעשייתית נפרדת נועד רק כדי להסתיר את התקלות הרבות ולאפשר את הגדלת מזהמים שיפגעו יותר בכל תושבי חיפה והמפרץ".

 

לפי היתר הפליטה החדש, על בז"ן לפרסם באופן שוטף נתונים אודות התקלות והזרמות הגז ללפיד. אולם אזרחים המבקשים להיכנס לאתר האינטרנט של החברה יתקשו למצוא את הדיווחים העדכניים. בחברה מיקמו את החדשות והאירועים בלשונית אפרורית שלא תופסת את העין. 

נסו בעצמכם: גלו איפה נמצאת לשונית החדשות  והאירועים (צילום מסך) (צילום מסך)
נסו בעצמכם: גלו איפה נמצאת לשונית החדשות והאירועים(צילום מסך)
   

לנוכח האירועים בבז"ן, הארגונים הירוקים נמצאים בכוננות קרב לקראת ההחלטה על הרחבת המתחם (קרקעות הצפון). "המפעלים הפטרוכימיים טענו בעבר שאינם יכולים להימנע מתקלות", אומרת אלה נווה מארגון אימהות ואבות מצילים את חיפה והקריות, "בשנים האחרונות תקלות מהמתחם יצרו איום ממשי על חיי אדם. דלפו מהם חומרים דליקים ונפיצים, פרצו שריפות בסמוך למכלי גז נפיץ ועוד. זה מחדל שמדינת ישראל מתעתדת להוסיף עוד חומרים מסוכנים למפרץ".

 

לקראת סוף החודש יפקע רישיון העסק הזמני של בז"ן. זאת בהמשך לאירוע הדליקה החמור בבז"ן, לאחריו זומנו בכירים בחברה לחקירה באזהרה. המשרד להגנת הסביבה טרם פירסם את ממצאי החקירה, ולא ברור האם יועמדו לדין.

 

מבז"ן נמסר בתגובה: "בכ-85% מהמקרים המוצגים בטבלאות אין מדובר כלל בתקלות, אלא בפעולות תפעוליות, ברובן מדובר בהדממה והפעלה הנעשות לצורך יישום תוכנית טיפולים רב שנתית לשיפור פעילות המתקנים, הגברת אמינותם ושיפור פעילותם הסביבתית, והן כמובן מדווחות מראש ונעשות על פי דין.

 

"שאר המקרים הם אותם אירועים בודדים שנדושו חזור ושוב וגם בהם לא הייתה פליטה כלשהי בניגוד לכללים. חשוב להדגיש כי בכל המקרים שפורטו בטבלאות, החברה עמדה בתנאי היתרי ותקני איכות הסביבה שנקבעו לה, שהינם מהמחמירים ביותר בעולם.

 

"קבוצת בז"ן עומדת בכל הדרישות המחמירות לרישיון העסק. הלפיד הינו אמצעי בטיחותי וסביבתי שמטרתו לטפל בעודפי גזים באופן היעיל ביותר והוא משמש בכל בתי הזיקוק בעולם לצרכים אלה".

 

צפו: הלפיד הבוער באוקטובר האחרון 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור
הלפיד הבוער בכרמל אולפינים
באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור
מומלצים