שתף קטע נבחר

חרדים חסמו לסירוגין ציר תנועה מרכזי בבני ברק, מפגינים עוכבו לחקירה

עשרות מפגינים ניסו לחסום כמה פעמים את צומת ז'בוטינסקי ובן גוריון בין בני ברק לרמת גן. המשטרה עיכבה לחקירה כמה מהם. מנהיג הפלג הקיצוני הירושלמי, הרב שמואל אוירבך, קרא מוקדם יותר להפגין נגד מעצר העריקים: "להילחם עד טיפת הדם האחרונה"

מפגינים חרדים חסמו לסירוגין הערב (יום א') את צומת הרחובות ז'בוטינסקי ובן גוריון בין בני ברק לרמת גן. המשטרה פינתה אותם, ואז חזרו לשבש את התנועה. כמה מפגינים עוכבו לחקירה. מוקדם יותר קראה "הוועדה להצלת עולם התורה", המארגנת את הפגנות הפלג הירושלמי החרדי נגד גיוס לצה"ל, לחסום את ציר התנועה המרכזי הזה.  מהמשטרה נמסר כי כביש 722 לצפון נחסם לתנועה בצומת התשבי בעקבות הפגנה של כ-10 אנשים, ולאחר זמן קצר הוא נפתח מחדש לתנועה.

 

 

מפגינים עוכבו לחקירה בבני ברק ()
מפגינים עוכבו לחקירה בבני ברק

הניסיון לחסום את ציר ז'בוטינסקי  ()
הניסיון לחסום את ציר ז'בוטינסקי

מפגינים עוכבו לחקירה ()
מפגינים עוכבו לחקירה

 

מוקדם יותר עצרה המשטרה 30 מפגינים חרדים שניסו לחסום את צומת מסובים בכביש 4 במחאה על מעצר עריקים מצה"ל. מהמשטרה נמסר כי המפגינים שכבו על הכביש והפריעו לנהגים. מנהיג הפלג הליטאי הירושלמי, הרב שמואל אוירבך, קרא לאנשיו להמשיך במחאות החריפות נגד מעצר העריקים. הרב צוטט אומר למקורביו: "מוטל עלינו להילחם עד טיפת הדם האחרונה".  

 

הפגנה של הפלג הקיצוני, בצומת בית הגי ליד נתיבות (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
הפגנה של הפלג הקיצוני, בצומת בית הגי ליד נתיבות(צילום: דוברות המשטרה)

הפגנה שלה פלג בניסיון לחסום רחובות בירושלים (צילום: tps) (צילום: tps)
הפגנה שלה פלג בניסיון לחסום רחובות בירושלים(צילום: tps)

 

הסתה נגד ראש מדור בני הישיבות בצה"ל: יימח שמו וזכרו

בתוך כך נמשכת גם ההסתה נגד חיילי צה"ל המעורבים בגיוס החרדים. גורמים קיצוניים במגזר הפיצו מנשרים ובהם תפילה למותו של רס"ן יעקב ראשי, ראש מדור בני הישיבות בצבא. במודעה מופיעים שמו הפרטי המלא ושם אמו של ראשי, והציבור נקרא להזכירם ו"לזעוק לבורא עולם" כדי ש"ייתמו חטאים (אנשים חוטאים – ק"נ) מן הארץ". מלבד המנשר, מקיימים הפעילים הפגנות מול ביתו בבית שמש ובית הוריו בפתח תקווה.

 

"בכל מקום ומקום יתפללו עם הזכרת שמו לדראון", נכתב - כביכול בשם "גדולי ההוראה שליט"א" (הרבנים הבכירים), "ויאמרו עליו פרק י' ופרק ק"ט בתהילים על אובדן הרשעים, והקב"ה ישמע שוועתנו שנינצל במהרה מאותו רשע יעקב ראשי - יימח שמו וזכרו".

 

הקצין מתואר במנשר כ"רשע מרושע, ראש וראשון לציידי הנשמות, אשר בשנאה שפוכה מוסר בחורי ישראל לכלא ומתאמץ באכזריות להאריך מאסריהם".

 

בשבועות האחרונים נערכו הפגנות של הפלג הקיצוני, שחסם כבישים ברחבי הארץ. עשרות פעילים נעצרו לאחר שהתעמתו עם שוטרים.  עיקר מאבקו של הרב אוירבך הוא בחוק הגיוס, גם לאחר שהגרסה המתוקנת והרכה שלו נוסחה ביוזמת המפלגות החרדיות ובהדרכת מועצות חכמי וגדולי התורה שלהן. לטענתו, קביעת מכסות לשירות בצבא מקרב תלמידי הישיבות היא חורבן עולם התורה. בשל כך הורה אוירבך לחסידיו להימנע מכל שיתוף פעולה עם הצבא, להתעלם מצווי ההתייצבות ולא להגיע ללשכת הגיוס, אף לא לשם הסדרת המעמד כבן ישיבה ודחיית שירות.תלמידים רבים הנשמעים לאוירבך מוגדרים כעריקים. בעיני אנשי "הפלג", כל מעצר של צעיר כזה היא הוכחה שחוק הגיוס הוא כישלון חרדי, פרי תפיסת העולם הפשרנית של הנהגת הזרם המרכזי.

 

יש לציין כי בימים האחרונים נערך מבצע רחב היקף של המשטרה הצבאית ובמסגרתו נעצרו כ-300 עריקים ומשתמטים. בצה"ל מסרבים לציין כמה מהם חרדים, וטוענים כי לא מתבצעת אבחנה במבצעים תקופתיים שכאלה בין אוכלוסיות. יחד עם זאת, חלק מהעצורים הם חרדים ובהם משתמט שביקר בישראל אחרי 15 שנות השתמטות. מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל ימשיך לאכוף את חוק שירות החובה ויאכוף את משתמטי הגיוס, הנפקדים והעריקים".


פורסם לראשונה 26/03/2017 17:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשטרה עיכבה לחקירה מפגינים
מומלצים