שתף קטע נבחר

יום עצוב לטבע: הלך לעולמו המטפל שהציל חיות בר פצועות

שמוליק לנדאו, המטפל הראשי של בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן, שסייע להצלת אלפי חיות בר והשבתן לטבע המקומי, הלך לעולמו בגיל 32. מאות אנשים ליוו אותו למנוחת עולמים בבית העלמין בירושלים. "כשתצאו לטייל בחיק הטבע, שאו עיניים לשמיים, צפו בנשר החג בשמי הנגב, על הצבי המקפץ בגולן ועוד בעלי חיים שזכו להזדמנות נוספת להמשיך את חייהם בזכותו"

מאות אנשים הגיעו אתמול (ב') לחלוק כבוד אחרון לשמוליק לנדאו, המטפל הראשי בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן, שהלך לעולמו ביום ראשון בביתו באזור המרכז והובא למנוחות בבית העלמין בגבעת שאול בירושלים.

 

 

מותו הפתאומי של המטפל הצעיר שהקדיש את חייו למען הצלת חיות הבר של ישראל, היכה בתדהמה את אנשי שמירת הטבע ברחבי הארץ וגם בעולם.

 

לנדאו היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-33 בעוד כחודשיים. הוא החל להתנדב בשנת 2003 במחלקת הטורפים בספארי ברמת גן. ב-2004 היה הראשון ששירת שירות לאומי מלא עם הקמת בית החולים לחיות בר בספארי ובאפק, ומאז עבד כמטפל עד שמונה לפני מספר שנים כמטפל הראשי בבית החולים.

 

שמוליק לנדאו עם המטפלת הראשית רוני אליאס במהלך טיפול בנשר מקראי שהורעל (צילום: עופר בריל, ספארי ר"ג) (צילום: עופר בריל, ספארי ר
שמוליק לנדאו עם המטפלת הראשית רוני אליאס במהלך טיפול בנשר מקראי שהורעל(צילום: עופר בריל, ספארי ר"ג)

עם צבוע מפוספס שסבל מהתעללות ע"י פלסטינים לקראת השבתו לטבע (צילום: לירון סמואלס) (צילום: לירון סמואלס)
עם צבוע מפוספס שסבל מהתעללות ע"י פלסטינים לקראת השבתו לטבע(צילום: לירון סמואלס)

 (צילום: עופר בריל, ספארי ר"ג)
(צילום: עופר בריל, ספארי ר"ג)
 

 

אל בית החולים לחיות בר מגיעות מדי שנה אלפי חיות בר שנפצעו בטבע, נדרסו, נורו או הורעלו. במהלך פעילותו בבית החולים, סייע לנדאו ללכוד תנשמת פצועה בטרמינל 3 בנתב"ג, הציל את חייהם של נשרים מקראים נדירים שהורעלו והשגיח עליהם במהלך לילות ארוכים עד שיצאו מכלל סכנה.

 

ד"ר יגאל הורוביץ, וטרינר הספארי ומנהל בית החולים לחיות בר, ספד ללנדאו בטקס שנערך בבית העלמין. "הכרתי אותך כנער צעיר מתנדב חדש בספארי עם ברק בעיניים וסקרנות אין סופית. הילד הצעיר שהיית, הפך מיום ליום לבחור, ולאחד מעמודי היסוד של המקום המיוחד הזה, והתחלת לגדל תחתיך דורות שלמים של בני שרות וגם לא מעט וטרינרים".

 

נץ מצוי ששוקם על ידי שמוליק לנדאו מושב בטבע בבית העלמין בירושלים (צילום: לימור קטן פרידמן) (צילום: לימור קטן פרידמן)
נץ מצוי ששוקם על ידי שמוליק לנדאו מושב בטבע בבית העלמין בירושלים(צילום: לימור קטן פרידמן)

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עופר בריל, ספארי ר"ג) (צילום: עופר בריל, ספארי ר
(צילום: עופר בריל, ספארי ר"ג)

 

"עבור חיה שמגיעה בשעה לא רגילה, תמיד היית שם"

"תמיד היית משכמך ומעלה. אוטודידקט, בעל כושר למידה ואגירת ידע אין סופית. אני מודה לאלוקים שהפגיש בינינו, על האש שהצית בך ושעתה כבתה בטרם עת. אותה רוח שהצליחה לסחוף את כולנו אחריך ולהוביל רעיונות חדשים ויצירתיות עד בלי סוף.

 

בכל דבר משמעותי ידעתי שתהיה שם. עבור חיה שמגיעה בשעה לא רגילה, תמיד היית שם. עולם חיות הבר ושמירת הטבע היוו את מרכז חייך. עסקת בזה יומם וליל ויחד עם זאת, ידעת לגדל דורות של בני שרות לאומי, מעניק להם מהידע העצום שלך ותמיד דאגת להם לא פחות מאשר לבעלי החיים", אמר הורוביץ.

 

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

בשיקום נקבת עיט שמש לקראת השבתה לטבע (צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג) (צילום: טיבור יגר, ספארי ר
בשיקום נקבת עיט שמש לקראת השבתה לטבע(צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג)

 

"כשאדם הולך לעולמו נפער חור בלב, אצלי נפער בור ענק. נגדעה יד ימיני. אני בטוח שבית החולים לא יהיה אותו הדבר בלעדייך. בית החולים לא איבד עובד אחד, אתה היית צוות שלם שקוראים לו שמוליק. שמירת הטבע לא תהיה אותו הדבר בלעדייך. בחייך הקצרים השארת לנו מורשת. מורשת אדירה ואני מבטיח לקיימה כמיטב יכולתנו במסירות האינסופית שאפיינה אותך", הוא הוסיף.

 

"נוח בשלום שמוליק,  ילד שלי, נוח בשלום. אני מבטיח שאנחנו נמשיך את מה שאתה לא הספקת לסיים. וכשתצאו לטייל בחיק הטבע, שאו עיניים לשמיים, התבוננו סביבכם ותצפו בנשר החג בשמי הנגב או על הצבי המקפץ לו בגולן, על השחף החוזר לארץ שנה אחרי שנה וטבעת שנענדה על רגלו, מעשה ידיו של שמוליק. וכמותם עוד ועוד בעלי חיים שזכו לחיים ארוכים בחיק הטבע ולהזדמנות נוספת להמשיך את חייהם בזכותו".

 

 (צילום: עופר בריל, ספארי ר"ג) (צילום: עופר בריל, ספארי ר
(צילום: עופר בריל, ספארי ר"ג)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

ד"ר נילי אנגליסטר, וטרינרית בבית החולים לחיות בר, הוסיפה ואמרה כי "זה עדיין לא נתפס שלא תצעד בצעדיך הקופצניים מאחורי עם ערמה של בזים, דיות ונשר בידיים, שלא תעדכן אותי כל בוקר בקצב של 1,000 מילים בדקה. אחרי שקלטנו עשרות חיות ואנחנו מותשים, אבל יודעים שנלחמנו בשביל להציל את חיות הבר. מי יילחם בשבילן עכשיו?".

 

במהלך השנים עזר לנדאו ליעלים נובים שבלעו אשפה, לעופרי צבאים שנותרו יתומים לאחר שהוריהם ניצודו בטבע, בשיקום זאבה וצבועה מפוספסת שנלכדו במלכודות ציידים ועברו התעללות, בעופות דורסים שנורו בלבנון ובסוריה, בפיזיותרפיה לשקנאים שהתחשמלו ונורו במהלך נדידתם לישראל וגם בחילוץ של עשרות שחפים שהורעלו.

 

לנדאו השקיע יחד עם צוות בית החולים מאמצים רבים מסביב לשעון, בין אם ביום חול או בסופי שבוע, כדי לעזור לאלפי חיות בר קטנות וגדולות כאחד, שנזדקקו לטיפול במטרה לשוב לטבע המקומי.

 

בשנים האחרונות סוקרה פעילות בית החולים בערוץ בעלי חיים ב-ynet. הצצה ללקט כתבות בהן צולם שמוליק לנדאו במהלך עבודתו למען חיות הבר.

 

יורים שם בחוץ: המלחמה להצלת עופות דורסים

 

 

לרוץ איתו: זאב שנדרס שב בחזרה לטבע

 

 

איך הצילו עיט שמש נדיר שהורעל בנגב?

 

 

חג החירות: דיה שהתחשמלה שבה לטבע 

שישה גוזלי דוכיפת חוגגים עצמאות חדשה בטבע  

 

 

 

 

פורסם לראשונה 27/03/2017 16:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
צילום: לירון סמואלס
צילום: לירון סמואלס
מומלצים