שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מקורי או מגוחך? המשטרה מציבה ניידות ריקות בכביש

  למרות טענות למחסור חמור בניידות תוך המנעות מרכישת חדשות, בוחרת המשטרה להעמיד ניידות ריקות עם אורות מהבהבים בכביש המהיר בין ירושלים לתל־אביב. המשטרה: "אנו מפעילים גם ניידות ללא שוטרים כחלק מהמאבק בתאונות הדרכים"

  תכירו: נל"ש, ניידת ללא שוטר. לא מדובר בפיתוח עתידני של משטרת ישראל, אלא ברעיון אותו מיישמת משטרת התנועה מדי יום בכביש ירושלים-תל־אביב בקטע בין שער הגיא לכניסה לעיר הבירה - שתי ניידות שעומדות לצד הדרך, עם אורות כחולים מהבהבים. ניידת אחת עומדת בחלק משעות היממה בירידה מהקסטל לכיוון תל-אביב, מעט אחרי היציאה מהמנהרות החדשות. ניידת נוספת מוצבת בקטע הכביש הישר בהמשך, בין אבו-גוש למחלף שורש. כך למשל, אתמול (יום ב', 27.3) בבוקר עמדו שם שתי הניידות. בלילה הוסרה אחת מהן, בקרבת מחלף נווה אילן.

   

  הניידת הריקה - ללא שוטרים, ללא דו"חות (עמית שאבי) (עמית שאבי)
  הניידת הריקה - ללא שוטרים, ללא דו"חות(עמית שאבי)

   

  הניידות המהבהבות עשויות להרתיע נהגים מביצוע עבירות תנועה, שכן הם אינם יודעים שאין במקום שוטר שיכול לרשום להם דו"ח או לעצור אותם. כדאי להזכיר כי לפני כ-13 שנים דיווח ynet כי המשטרה עורכת ניסוי בו מוצבת ניידות דו-ממדיות מקרטון עם שוטר דמה לצדן, אך רבות מהן נגנבו או הושחתו וכארבע שנים מאוחר יותר הובהר כי הרעיון נגנז.

   

  הצבת הניידות הריקות בולטת במיוחד על רקע המחסור החמור בניידות משטרה. בשנים שעברו קוצץ בחדות מספר ניידות התנועה והוקטן מספר השוטרים על רקע קיצוצי תקציב אגף התנועה. מספר הניידות ירד מיותר מ-400 לפחות מ-200, והביא לכך שרק ניידות בודדות מסיירות לאורך עורקי תנועה ראשיים, מה שפגע ביכולת השוטרים לאתר עברייני תנועה ולהתמודד איתם. בהקשר זה ראוי להזכיר את דברי מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, שאמר לפני כשנה כי ניתן לשקם את משטרת התנועה הקורסת ולצמצם את הקטל בכביש: "שוטר וניידת יכולים למנוע את האסון הבא".

   

  ניידת הקרטון של המשטרה - יעילות מוכחת (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
  ניידת הקרטון של המשטרה - יעילות מוכחת(צילום: משטרת ישראל)

   

  יש להזכיר כי מאז 2009 נרשמת מדי שנה הרעה במספר ההרוגים בכבישים, למעט ירידה חדה אחת ב-2012 המוגדרת על-ידי מומחי בטיחות בדרכים כסטייה סטטיסטית. בשנה החולפת נרשמה שוב עליה, ל-377 הרוגים בשנה אחת. מתחילת השנה הנוכחית דומה מספר ההרוגים לתקופה המקבילה אשתקד.

   

  יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל, כתב אתמול לארדן והזכיר לו כי בדו"ח הסופי של הוועדה בנושא תאונות הדרכים נכתב, כי ארדן הבטיח לוועדה שמספר הניידות באגף יגדל ל-450, וכי כבר במארס 2017 הוא יעמוד לפחות על 250.

  מהמשרד לביטחון פנים נמסר: "השר ארדן מוביל תהליך התעצמות באגף התנועה. עד לסוף השנה יוכפל מערך ניידות הסיור והאכיפה של האגף, דבר שיחזק באופן ניכר את האכיפה בכבישים". ממשטרת ישראל נמסר: "במסגרת ניצול כלל המשאבים אנו מפעילים גם ניידות ללא שוטרים (עקב מחסור) כחלק ממודלים שתכליתם מאבק בתאונות הדרכים".

   

  הכתבה התפרסמה ב"ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים