שתף קטע נבחר

מתי לתת דמי כיס ומה הסכום המתאים

מוצאים את עצמכם תוהים למה לתת דמי כיס לילדים שיש להם הכל ואולי יותר מדי? מסתבר שזה עוזר להם ללמוד להתנהל עם כסף מגיל צעיר ואף לדחות סיפוקים. כל העצות שיעזרו לכם, רגע לפני שאתם שולפים את הארנק

 

 

סביב גיל שלוש רוב הילדות והילדים כבר מתחילים להיות מודעים לשפע הסובב אותם, ומוצפים בצורה מודעת או סמויה בגל הפרסומות השוטף אותם מכל עבר, דרכו הם עוברים סוציאליזציה לתרבות הצריכה. בשנים הראשונות, לילדים עדיין אין את המודעות לכך שכסף הוא משאב מוגבל, שאי אפשר לקנות כל מה שרוצים וגם אם אפשר היה זה פשוט מוציא את הטעם והכיף. אך מגיע גיל שבו כבר אפשר לשקול מתן דמי כיס כחלק מחינוך פיננסי.

 

מתי כדאי להתחיל לתת דמי כיס וכמה?

השלב ההגיוני שבו כדאי להתחיל לתת לילדים דמי כיס הוא השלב שבו ילדים מתחילים להבין חשבון בסיסי ונרצה ללמד אותם צריכה נבונה מהי: כסף הוא מוגבל, לא גדל על העצים, כשמבזבזים את כולו בבת אחת אז אין עד לפעם הבאה, וגם מה כוח הקנייה של הכסף.

 

בכיתה א' או ב' זה זמן טוב להתחיל. חשוב להגדיר סכום נמוך באזור החמישה שקלים (מחירו של קרטיב או ממתק קטן). בשנים הראשונות חשוב שמתן דמי הכיס יהיה אחת לשבוע, כי לילדים צעירים קשה להתנהל במרווחי זמן גדולים יותר. מבחינתם גם שבוע זה זמן רב. התמידו עם הסכום עליו קבעתם לפחות לאורך שנה, וכשאתם מחליטים להגדיל את הסכום - עשו זאת בצורה ריאלית: העלאה של שקל או שני שקלים לשבוע זה מספק בהחלט.  

 

לכתבות וטורים נוספים - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

כדאי להגדיר יום בשבוע שבו אתם מעניקים את דמי הכיס וכמובן לעמוד בו. אל תתפתו להגדיל את הסכום, גם לא על חשבון שבוע הבא. צרכנות נבונה היא ללמוד לחיות ממה שיש ולא להתחיל מלחיות על המינוס. אל תיקחו מכספם של הילדים, ואם אתם נאלצים לעשות זאת, דאגו להשלים להם את החוסר במהרה. בדקו יחד עם הילד היכן יוכל לשמור את הכסף בצורה הטובה ביותר, כך שלא יאבד.

 

אם הילד בוחר לחסוך את הכסף או חלק ממנו, ניתן להציע לו לשמור את הכסף אצל ההורים, בשעה שאתם מנהלים רישום מדויק במקום שזמין לשניכם, כמו על המקרר למשל.

 

 

מה עם חובות?

מסקר שבוצע בקרב הורים באירופה, נמצא כי 70% מהם מתנים את גובה דמי הכיס במטלות שהילד מבצע - פינוי אשפה, ניקיון הרכב ומטלות בבית. למרות הנתון הזה, המלצתי היא שאם החלטתם לתת דמי כיס - אל תציבו תנאים. אין מדובר בתשלום עבור עבודה, ולכן אין טעם לדרוש מהילד לסדר את החדר בתמורה לדמי הכיס.

 

הדרישה לסדר את החדר אמורה לעמוד בפני עצמה, כי הילד הוא חלק מהבית וחשוב לתת לו תחומי אחריות בבית. בדיוק כפי שאם באחד הימים יעזור לנקות את כל הבית, לא תשלמו לו פי כמה מדמי הכיס הרגילים, ואם יעזור להעלות קניות הביתה לא תתמחרו את זה. על אותו משקל, גם אם באותו שבוע הילד קיבל ציון לא טוב או הערה מהמורה, לא נפחית לו מדמי הכיס, ממש כמו שלא נעלה לו אם יקבל תעודה טובה.

 

קראו עוד:

- 10 דברים שחייבים לבדוק לפני שבוחרים גן

- מחסן תחפושות לזכרה של אמא

- "גאה להיות אישה שהבית שלה מבולגן"

 

מה לא עושים עם דמי הכיס?

חשוב שתאפשרו לילד מידה של חופש בבחירה מה לעשות עם הכסף שהוא מקבל. לצד זה, חשוב להגדיר לעצמכם ואחר כך גם לו, בצורה מפורשת וברורה מה הוא רשאי ומה הוא אינו רשאי לעשות עם הכסף. למשל - האם אתם מרשים לו לקנות שלבים או צעדים במשחק באפליקציה או שזה מחוץ לתחום? האם אתם מרשים לו לתת את הכסף לחבר או חברה? האם לגיטימי שהילד יעשה שימוש בכסף לקניית ממתק או קלפי משחק, ואם לא אז מה כן? היו ברורים ובהירים לעצמכם, ואחר כך גם כלפי הילד.

 

בגיל ההתבגרות, בשלב שבו ילדים מתחילים לצאת עם חברות וחברים לסרט, לבית קפה, ולרכוש מותגים, ניתן לנסות ולכמת את הסכום הדרוש להם להוצאות הבילוי, כך שמצד אחד יהיה ראלי לצרכיהם, ומצד שני זה יהיה סכום שתוכלו לעמוד בו. במקרה כזה הגדירו מראש את ייעודו של התקציב, כך שיהיה ברור לילדים ולכם שדמי הכיס הם תחליף לתזרים המזומנים על פי דרישה לבילויים בחוץ.

 

עובדים וחוסכים

מגיל 15, הגיל שבו ילדים יכולים לעבוד בשכר בחופשות מבית הספר, יפה יהיה לעשות זאת באמצעות עידודם לעבודה בצורה מתונה, כך שלא תפגע בחובות היסוד שלהם - הלימודים. במקרה כזה, עומדות לפניכם כמה אפשרויות. יש הורים שיש בידם האמצעים ובכל זאת מעודדים ילדים לעבוד כדי שילמדו את ערכו של הכסף. במקרה כזה הורים יכולים להציע שקל כנגד שקל - כלומר, כל שקל שירוויח הילד, יקבל מהוריו שקל נוסף "שכר עידוד".

 

מחקרים מצאו ש-55% מהאנשים שקיבלו דמי כיס בילדותם, הפכו בבגרותם לאנשים עם הרגלי חיסכון. ניתן להסיק מכך שהענקת דמי כיס לילדים היא התחלת החינוך הפיננסי לחיים, זה שלא יוענק להם בבית הספר, ומכאן חשיבותו.

 

דמי כיס יכולים להיות כלי חשוב בניהול מערכת היחסים של הילד עם כסף ואף יכולים לחנך לדחיית סיפוקים. לצד זאת, חשוב להגדיר מראש מה מטרת דמי הכיס ולמה הם לא יכולים לשמש בשום אופן. שימו לב שמגבלות דמי הכיס צריכים להתאים ליכולות ומגבלות המשפחה.


הכותבת היא עובדת סוציאלית קלינית (.M.S.W), מטפלת בילדים ובני נוער

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לדמי כיס אין קשר להתנהגות של הילד
צילום: shutterstock
מומלצים