שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פיסת אדמה אלוהית: הכירו את קירגיזסטן
  בין רכסים, עמקים ושטחי מרעה עצומים שוכנת לה ארץ קסומה ביופיה. ההיסטוריה שלה מתארת לנו סיפור מרשים על תרבות ייחודית וזהות שאין שנייה לה. הכירו את המדינה השוכנת בלבה של דרך המשי - קירגיזסטן

  בשיתוף החברה הגיאוגרפית

   

  בין מאות קווי הרכס של הטיאן שאן, הרי השמיים המרכז אסיאתיים, ממצבת עצמה בשנים האחרונות קירגיזסטן כיעד הרפתקני. ככזה, הוא מציע מגוון מסלולים אדיר אשר מובילים את מטייליהם לכל אורכם דרך טבע יפהפה המוכר בזכות שטחי המרעה הטבעי, הפרוסים בין נחלים שוצפים, תצורות גאולוגיות מרשימות, מעיינות חמים והתיישבויות רועים עונתיות ומבודדות.

   

  לכל הטוב הזה נחשף המטייל תוך מסע אתגרי, ברכב או ברגל, אל מול נופים בלתי נשכחים של אגמים אלפיניים ופסגות מושלגות שמגיעות ל7,000 מטר ושלא משאירות לאף מבקר את האפשרות להישאר אדיש אליהם.

   

  עיצוב: איתן פלד ()
  עיצוב: איתן פלד

  מלבד הנופים עוצרי הנשימה, ידועה קירגיזסטן כמקום מושבם של עמים נוודים ממוצא טורקו-מונגולי שעשו את דרכם לאורך ערבות מרכז אסיה וקיבעו את משכנם בין הפסגות המחודדות וכרי הדשא ירוקי העד. לכל אורך ההיסטוריה חוו תושביה מסעות כיבוש נרחבים ושליטה כוחנית, התייצבות דרכי מסחר חוצי-יבשת ובמיוחד מפגש תרבויות מיוחד מסוגו בין מזרח למערב שהביא להיווצרות קבוצות אתניות ייחודיות בעלות עבר היסטורי משותף.

  לאחר התפרקות ברית המועצות בתחילת שנות התשעים, הוענקה לראשונה לרפובליקה הקירגיזית סוג מסוים של הגדרה עצמאית-לאומית, שמעמידה כיום את ההנהגה המקומית באתגר גיבוש הזהות לכדי ישות מדינית מודרנית. ישות מדינית המסוגלת לראשונה בהיסטוריה להתנהל בכוחות עצמה ללא חסות רשמית עליונה, להמשיך לקיים את הסממנים המסורתיים ובו בעת להיפטר בהדרגה מהיסודות החשוכים שהתנהלו לפיהם בתקופה הסובייטית ולבסס משטר דמוקרטי.

  עמקים אינסופיים רצופים שטחי מרעה (צילום: גיל סדגת) (צילום: גיל סדגת)
  עמקים אינסופיים רצופים שטחי מרעה(צילום: גיל סדגת)

   

  הנה כמה מהחוויות והמקומות שאסור לפספס בפיסת האדמה האלוהית הזאת:

  לפגוש ברועים הנוודים

  סיבה נהדרת להוריד לעיתים את הראש מהעננים ולנסות להסתכל קצת בגובה העיניים. בכל אזורי הספר של קירגיזסטן ובעמקי הסביבה בפרט, חיות בחודשי הקיץ מאות משפחות שמפוזרות במבנים ארעיים ורועות את עדריהן, מתקיימות מעיבוד עצמי מסורתי של תוצרי בעלי החיים וסחר שכנים. גם אם השפה אינה שגורה בפיכם נסו לתקשר, להציע משהו משלכם, להראות תמונות או לנסות לספר סיפורים עם תנועות ידיים. הקירגיזים לרוב מאד נחמדים, קחו את ההזדמנות הזאת של אינטראקציה אישית ועשו אתה משהו. דרך מדהימה ללמוד על המקום, על אנשיו ועל עצמכם.

   (צילום: גיל סדגת) (צילום: גיל סדגת)
  (צילום: גיל סדגת)

   

  לישון ביורט

  יורט הוא אולי הדוגמא הטובה ביותר לאחת מפרקטיקות המגורים הארעיות המוצלחות ביותר ששרדו לאורך ההיסטוריה במרחב המרכז אסיאתי. במקביל משמש היורט כסמל התרבותי הבולט ביותר של העמים השוכנים בסביבה. לינה ביורט מאפשרת כיום למטיילים לחוות דרכה מעט מאורך החיים המקומי ולהתרשם מיופיו של האוהל שהוא הכי בית בעולם, מוטות עץ מקומרים סביבכם, שטיחי לבד צבעוניים לרגליכם וחלון הפונה לשמיים מעל ראשכם.

   (צילום: גיל סדגת) (צילום: גיל סדגת)
  (צילום: גיל סדגת)
   

   

  לרכב על סוסים

  "הכנפיים של הלוחם" הוא כינויה של החיה שהיוותה את כלי התחבורה היעיל ביותר בארץ הזאת במשך מאות שנים, זאת שתאפשר לכם להרגיש כמו רועה מקומי, לתור את המרחבים הירוקים ולהעפיל לרמות הגבוהות, כמסלול נודד בין כפרים ומאהלים ואפילו אם החלטתם לקנות סוס לבד. גידול הסוסים כיום בקירגיזסטן מהווה ענף חקלאי מניב שמקנה לבעלי העדרים יוקרה מקומית ומעניק לנוף את הכפרי את אחד מסמלי המסורת הדומיננטיים שלו באלף השנים האחרונות.

   (צילום: גיל סדגת) (צילום: גיל סדגת)
  (צילום: גיל סדגת)

   

  אולק טרטיש

  הספורט הלאומי של קירגיזסטן. משחק נוודים דיי אלים בו שני קבוצות של רוכבים מיומנים מתחרים בניהם על הבקעת שערים באמצעות עז בלי ראש. הצטרפו לקהל ותזכו לחוויה חד פעמית של אחד המשחקים הברוטליים אך המלהיבים ביותר.

   

  השווקים

  מעצם היותה ציוויליזציה שהתפתחה בצל דרך המשי ונתיבי המסחר העתיקים, שווקי קירגיזסטן ידועים בתור חוויה מקומית נהדרת שמספקת טעימה תרבותית רחבת היקף. בין שלל דוכני הירקות והפירות, תוכלו למצוא מאכלים מיוחדים, כדורי גבינה מומלחים (קורוט), דוכני סאמסה (כיסוני בשר כבש אפויים) ולחם נאן עגול (או לפליושקה ברוסית). בשווקים הגדולים תגלו חלקים גדולים המוקדשים לציוד לרכיבה על סוסים, ערכות תה מחרסינה ואפילו דוכנים שלמים שמוכרים חלב סוסים מותסס. שווקים לרב ייצגו את האזור במדינה בו הם מתקיימים, לכן תוכלו למצוא בחלקם דברים שמאופיינים עם אנשי המקום כמו מנות ייחודיות, היצע גדול של מוצרי לבד שנעשים בעבודת יד (כולל הכובע הלאומי), בגדים מסורתיים, כלי נגינה ויורטים מיניאטוריים. את השווקים הגדולים ביותר תזכו לראות בבישקק וכן קטנים יותר באוש, קרקול וצ'ולפון אטא.

   

  שוק בעלי החיים

  למקרה ומעולם לא יצא לכם לקנות פרה או למכור כבש - זה המקום. אירועים בקנה מידה אזורי בו מתאספים כל סוחרי הבהמות והרועים מהסביבה מתרחשים אחת לכמה ימים לכ-4 שעות בלבד לאחר עלות השחר לצד ערי הספר. פרט לבעלי חיים תוכלו למצוא בשוק משאיות שלמות שפורקות חציר, לקנות פרסות בריתוך ידני, משוורות, אוכפים, מושכות וחבלים וליהנות מאוכל רחוב בסיסי כמו פירושקי מטוגן ממולא תפו"א ולהוריד שישליק כבש על הבוקר.

   (צילום: גיל סדגת) (צילום: גיל סדגת)
  (צילום: גיל סדגת)

   

  אגם איסיק-קול

  כלוא בין רכסי ה-Terskey Alatoo ל- Kungay Ala-Too, שוכן לו האגם האלפיני השני בגודלו בעולם בין נופים דרמטיים מכל עבריו. אחד ממוקדי המשיכה התיירותית הקלאסיים החזקים ביותר של הרפובליקה של קירגיזיה בתקופת ברית המועצות, מקום שמוכר במשך עשורים רבים בזכות אחוזות הנופש הרבות שפזורות לחופיו, הנוף המושלג שסובב אותו והשמש הנעימה אחרי חורף קשה. שמו נגזר מהתופעה שלכאורה הפליאה את המקומיים – הוא איננו קופא בחורף כמו שאר האגמים באזור ולפיכך קיבל את שמו איסיק-קול: 'האגם החם'.

   (צילום: גיל סדגת) (צילום: גיל סדגת)
  (צילום: גיל סדגת)
   

   

  לטבול במעיינות החמים

  כתוצר של הפעילות הטקטונית שהאזור מתאפיין בו, בחלק מהערוצים הרבים שסובבים את האגם התגלו במאה האחרונה נביעות חמות הבוקעות ממעבה האדמה והוסבו עם השנים לרחצה ולמבקרים. הדרך עקלקלה ואלו לא בדיוק אתרי ספא יוקרתיים, אך התחושה שמקנה הטבילה בבריכה מהבילה כשמסביב הנוף צבוע בלבן וירוק עזים תשכיח ממכם כל צרה על פני האדמה, במיוחד אם תקפצו מיד אחר כך לטבילה מצננת בנהר הסמוך. לא הרבה יודעים, אך במקומות מסוימים במקביל לנביעות המסודרות בתשלום שבעלי האתרים מנהלים ישנם מספר מעיינות פראיים חמימים ששופצו בשנים האחרונות וממוקמים על גדת הנהר לא רחוק מכל השאר.

   

  מעבר טוסור

  על הקו המפריד את הגוש ההררי ואגן ההיקוות של נהר הנרין עם הערבות האין-סופיות שמצפונה לו, פילס האדם במסעותיו נתיבי חציה גאוגרפי בתנועותיו העונתית בין שני צידי הרכס. נסיעה אתגרית בג'יפ דרך מעבר טוסור בן 4,000 המטרים מספקת למטייל חשיפה ממכרת לסביבת הטונדרה האלפינית הקירחת שנראה כאילו לקוחה מהירח, מכוסה קרחונים בציידיה ואפשרית לביצוע רק למשך חודשים ספורים לאורך השנה.

   (צילום: גיל סדגת) (צילום: גיל סדגת)
  (צילום: גיל סדגת)
   

   

  אגם סונג קול

  'האגם האחרון', שם דרמטי זה ניתן לאגם היפהפה והמבודד היושב בתוך שקע של רמה הררית שטוחה בגובה של 3,016 מטר מעל פני הים. המישורים סביב האגם מספקים מרעה קיץ איכותי לרועי העדרים ומשפחותיהם בחודשי הקיץ וחופיו מתמלאים ביורטים שמבצבצים מכל אפיק. ביקור באגם וטיול בסביבתו אפשרי במגוון דרכים: בהגעה עם רכב 4x4, בהליכה של יומיים או בטיול סוסים, שכן בשל הטופוגרפיה זהו אתר אידיאלי לדהירה.

   (צילום: גיל סדגת) (צילום: גיל סדגת)
  (צילום: גיל סדגת)

   

  ההתנהלות במדינה במהותה איננה פשוטה ודורשת התארגנות לוגיסטית מוקדמת ברב המקרים, רכבי 4x4 משמשים במקרים רבים את הדרך האידיאלית לחוות את הסביבה והם מהווים דרך מעולה להתגבר על הדרכים הלא סלולות ולקשר אתכם עם נקודות עבירות פחות. את מכוניות הלאדה הסובייטיות החליפו עם השנים ג'יפ הטיוטה סקויה והלנדקרוזר, בתי הארחה ביתיים נפתחו ומלונות נהדרים נבנו בערים הגדולות. התפתחות שלשמחתנו נעשית בהדרגה ועדין לא פגעה בקסם התרבות והטבע שיש לפנינה המרכז אסיאתית להציע.

   

  הכותב הינו מדריך בחברה הגיאוגרפית

   

  בואו לטייל איתנו בקירגיזיסטן

   

  בשיתוף החברה הגיאוגרפית

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים